O 80% niższy ślad węglowy: firma igus przechodzi na materiały pochodzące z recyklingu dla serii prowadników kablowych E2.1

Po udanym opracowaniu pierwszego na świecie prowadnika kablowego wykonanego z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu, firma igus, specjalizująca się w motion plastics, stawia kolejny krok: zmienia materiał całego asortymentu swoich standardowych prowadników kablowych z serii E2.1 na nowy materiał igumid CG LW pochodzący z recyklingu. Zrównoważony materiał igumid CG LW oferuje podobne specyfikacje mechaniczne, co poprzednia seria E2.1, w tej samej cenie.

Posłuchaj
00:00

Unia Europejska chce stworzyć gospodarkę o obiegu zamkniętym i neutralną dla klimatu najpóźniej do 2050 roku. Zamiast produkcji odpadów, funkcjonująca gospodarka o obiegu zamkniętym opiera się na koncepcji "cradle to cradle". Materiały eksploatacyjne wracają do naturalnego i technicznego obiegu w celu ochrony cennych zasobów i surowców. Dzięki serii prowadników kablowych E2.1, które wiosną tego roku zostaną całkowicie przekształcone przy wykorzystaniu materiału pochodzącego z recyklingu, firma igus pokazuje, że nie jest to już marzenie przyszłości. Firma podejmuje ten krok po wprowadzeniu pierwszego prowadnika kablowego wykonanego z materiałów pochodzących z recyklingu w 2022 roku. Seria prowadników kablowych jest teraz produkowana z materiału pochodzącego z recyklingu - igumid CG LW. Materiał ten składa się z odpadów poużytkowych pochodzących z recyklingu, np. starych sieci rybackich i zużytych prowadników kablowych, które są poddawane recyklingowi i przetwarzane na recyklat w ramach wewnętrznego programu "chainge".

Zrównoważony rozwój bez dodatkowych kosztów lub utraty jakości

Prowadniki kablowe wykonane ze zrównoważonego materiału mają nie tylko specyfikacje mechaniczne porównywalne do standardowych prowadników, ale są również dostępne w tej samej cenie, co poprzednia seria E2.1. Nawet pod względem zużycia, stabilności i ciągłych cykli gięcia, prowadniki kablowe oferują tę samą jakość. Seria charakteryzuje się długą żywotnością, wyjątkowo cichą pracą oraz łatwym wypełnianiem i montażem.

- Ta seria prowadników z recyklingu sprawia, że nasi klienci mogą razem z nami mieć wkład w gospodarkę o obiegu zamkniętym dla tworzyw sztucznych - twierdzi Jörg Ottersbach, szef działu e-prowadników w firmie igus. - Zmieniając materiał na igumid CG LW, pokazujemy, że gospodarka o obiegu zamkniętym i ekonomiczność nie wykluczają się wzajemnie.

Ślad węglowy mniejszy o 80%

Decydując się na serię E2.1, klienci przyczyniają się do zrównoważonej produkcji przyszłości. W porównaniu ze standardowym materiałem, materiał pochodzący z recyklingu ma o 80% niższy ślad węglowy. Firma igus również działa na rzecz zrównoważonego rozwoju dzięki nowym produktom. Firma koncentruje się na działaniach we wszystkich obszarach (Zakresy 1 do 3), od wykorzystania ciepła procesowego i zielonej energii, po dodanie większej liczby stacji do ładowania elektrycznego i modernizację budynków.

Zebrano około 170 ton materiału

W ramach programu "chainge" firma igus od 2019 roku odbiera prowadniki kablowe, bez względu na producenta, po zakończeniu ich okresu żywotności. W 2022 roku do inicjatywy recyklingu dodano platformę internetową, za pośrednictwem której klienci mogą również poddawać recyklingowi inne komponenty wykonane z technicznych tworzyw sztucznych, przy zakupie przetworzonego materiału w postaci przemiału i regranulatu. Oprócz odbierania starych prowadników kablowych, firma igus odbiera również stare materiały w ramach zamówień montażowych. Około 170 ton tworzyw sztucznych zostało już poddanych recyklingowi za pośrednictwem platformy "chainge". Za swój program recyklingu firma igus otrzymała nagrodę Rhineland Business Prize w kategorii zrównoważonego rozwoju (2022) i zajęła pierwsze miejsce w konkursie recyklingowym "Going Circular" organizowanym przez Izbę Przemysłowo-Handlową w Kolonii (2023).

 

Źródło: igus

Więcej na www.igus.pl
Powiązane treści
Firma igus wprowadza na rynek odporne na zużycie łożyska ślizgowe testowane pod kątem obecności PTFE
Silniki i sterowniki igus – rozwiązania napędowe w kontekście współczesnej automatyzacji przemysłu
Firma igus osiąga sprzedaż na poziomie jednego miliarda i zwiększa liczbę aktywnych klientów o 5%
Niskokosztowa automatyzacja od firmy igus - czyli robotyzacja dla każdego przedsiębiorstwa
Opłacalny mikroskop chirurgiczny dla krajów o słabej infrastrukturze wygrywa konkurs na polimerowe łożysko w konkursie manus 2025
Nowa era personalizacji: robot odręcznie pisze kartki dzięki technologii igus
Obniżenie kosztów suwnic wewnętrznych nawet o 40% dzięki nowemu prowadnikowi ślizgowemu firmy igus
Automatyzacja regulacji formatów w przemyśle spożywczym
Czy silnik serwo zawsze jest niezbędny? Porównanie technologii silników krokowych, BLDC i serwo pod kątem sterowania, wydajności i kosztów
Robotyzacja od igus
Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Obudowy, złącza, komponenty
277 powodów, by wybrać przyszłość bez smarowania. NOWOŚCI igus na 2025 rok
PLC, HMI, Oprogramowanie
Bosch Rexroth oferuje usługę FOTA - aktualizowanie sterowników – także pochodzących od innych producentów
Pomiary
PL Flush – precyzyjny czujnik ciśnienia do aplikacji z ograniczoną przestrzenią montażową
Pomiary
Ekran dotykowy, wyjście HDMI, mała masa, kompaktowe wymiary - nowe oscyloskopy Voltcraft z serii DOV
Bezpieczeństwo
Obniżenie kosztów suwnic wewnętrznych nawet o 40% dzięki nowemu prowadnikowi ślizgowemu firmy igus
PLC, HMI, Oprogramowanie
Hipermobilni pracownicy w centrum uwagi. Panasonic TOUGHBOOK pokazuje, jak technologia wspiera pierwszą linię
Zobacz więcej z tagiem: Przemysł 4.0
Prezentacje firmowe
Modernizacja maszyn zgodna z wymogami UE. Nie ryzykuj przestojów – sprawdź zgodność maszyn z normami UE!
Gospodarka
Yale Lift Truck wprowadza telemetrię jako standard w wózkach widłowych – większa kontrola, mniej przestojów
Gospodarka
Powstają nowe ciemne fabryki

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów