steute - nowości produktowe na 2017 rok

| Automaticon 2017 Artykuły

Podczas najbliższych targów Automaticon będziemy mogli zaprezentować nowe, bardzo interesujące produkty, które wejdą na rynek w 2017 roku. Część z nich to przeciwwybuchowe łączniki i czujniki przeznaczone do pracy w ekstremalnie niskiej temperaturze, ale przedstawimy też nowe urządzenia radiowe do pracy w sieci radiowej sWave.NET. Nowością jest też bezprzewodowy system E-Kanban.

steute - nowości produktowe na 2017 rok

ŁĄCZNIKI POZYCYJNE I CZUJNIKI MAGNETYCZNE DO PRACY W TEMPERATURZE DO -60°C

Fot. 1. Nowe łączniki pozycyjne serii Ex 97

Dział Extreme firmy steute zaprezentował dwie nowe serie łączników pozycyjnych w wykonaniu przeciwwybuchowym - Ex 97 (fot. 1) oraz Ex 99 (fot. 2). Zostały one opracowane specjalnie z myślą o pracy w niskiej temperaturze, sięgającej -60°C, co czyni je wyjątkowymi w skali światowej. Łączniki Ex 97 mają standardowe wymiary zgodne z normą DIN EN 50047, Ex 99 natomiast - zgodne z DIN EN 50041.

Materiał, z którego wykonano obudowy, to wysokiej jakości tworzywo sztuczne wzmacniane włóknem szklanym, gwarantujące zachowanie wysokiego stopnia ochrony (IP66) nawet w bardzo niskiej temperaturze i po wykonaniu testów udarowych (7 dżuli).

Konstruktorzy poświęcili wyjątkowo dużo uwagi uszczelnieniom. Uszczelki pokryw łączników są wulkanizowane, a uszczelnienie napędów jest podwójne - zastosowano zewnętrzny mankiet odporny na oddziaływanie niskiej temperatury, a wewnątrz wykorzystano okrągłą, teflonową uszczelkę. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych łączników pozycyjnych firmy steute, dostępna jest bogata gama napędów: wciskanych trzpieni, rolek, dźwigni i przycisków.

Użytkownik ma możliwość wyboru między różnymi modułami zestyków, migowymi lub wolnoprzełączającymi. Niektóre wersje urządzeń mogą spełniać zadania związane z bezpieczeństwem. Ten zestaw cech użytkowych - a w szczególności szeroki zakres temperatury pracy - predestynuje nowe serie łączników Ex do wykorzystania w przemyśle chemicznym, energetycznym czy naftowym (na lądzie i na morzu), gdzie mogą służyć np. do kontroli pozycji osłon, klap czy zaworów. Mogą być one również wykorzystane w przemyśle stoczniowym, przy budowie jednostek pływających w strefach o klimacie polarnym.

Fot. 2. Nowe łączniki pozycyjne serii Ex 99

Kolejnym urządzeniem zaprojektowanym z myślą o pracy w ekstremalnym klimacie jest przeciwwybuchowy czujnik magnetyczny serii Ex RC M20 KST -60°C (fot. 3). Został on opracowany z myślą o użytkownikach preferujących czujniki bezdotykowe. W odróżnieniu od łączników elektromechanicznych, czujnikom nie grozi zamarznięcie napędu i wynikające z tego problemy. Urządzenie ma cylindryczną obudowę z gwintem o średnicy M20, dostarczane jest z zamontowanym kablem.

Zostało przetestowane i certyfikowane zgodnie z wymaganiami ATEX i IECEx, z przeznaczeniem do stref zagrożonych wybuchem gazów: Ex 1 oraz 2. Bezdotykowa zasada pracy pozwala na łatwiejsze uszczelnienie obudowy i gwarantuje jednocześnie dużą żywotność (trwałość mechaniczna czujników wynosi przeszło 1 milion operacji).

Materiał, z którego wykonana jest obudowa - duroplast wzmacniany włóknem szklanym - gwarantuje, że wysoki stopień ochrony czujników (IP66 lub IP69) jest zachowany w temperaturze ujemnej, także po poddaniu ich testom udarowym (7 dżuli). Urządzenia serii Ex RC M20 KST przeznaczone są do pracy w instalacjach przemysłowych i na statkach wykorzystywanych w klimacie polarnym.

BEZPRZEWODOWE KASETY STEROWNICZE SERII RF BF 74-NET DO PRACY W SIECI SWAVE.NET

Fot. 3. Przeciwwybuchowy czujnik magnetyczny Ex RC M20 KST -60°C

Dział Wireless firmy steute zaprezentował nowy wariant kaset sterowniczych o oznaczeniu RF BF 74-NET (fot. 4). Od poprzedniej wersji odróżnia je możliwość zintegrowania z siecią radiową sWave.NET. Kasety mogą być zamontowane w dowolnym miejscu w pobliżu maszyny lub linii produkcyjnej. Nie komunikują się one z odbiornikiem znajdującym się w szafie sterowniczej, lecz z najbliższym punktem dostępowym przypisanym do zakładowej sieci bezprzewodowej.

Komunikacja odbywa się na jednej z trzech częstotliwości (868, 915 lub 922 MHz), co pozwala na eksploatację sytemu w dowolnym miejscu na świecie. Kasety wykorzystują sprawdzony system modułowy: moduły nadawcze ze zintegrowanymi generatorami elektrodynamicznymi mogą być kombinowane z dostępnymi w wielu kolorach przyciskami sterowniczymi, przełącznikami kluczykowymi czy selekcyjnymi. Dostępne są też trzy wersje obudów, z otworami na jeden, dwa lub trzy elementy sterujące.

Konfiguracja jest bardzo łatwa, wykorzystuje się do tego celu aplikację dostępną online na stronie internetowej firmy steute. Sam montaż kaset nie jest skomplikowany: użytkownik nie musi prowadzić żadnych kabli, wystarczy zamontowanie obudowy na ścianie lub na obudowie maszyny.

Urządzenie może być następnie przypisane w kilku prostych krokach do sieci bezprzewodowej sWave. NET. Duża swoboda konfiguracji kaset serii RF BF 74, w połączeniu z wykorzystaniem sieci opartej o technologię radiową, daje możliwość zastosowania tych urządzeń w wielu gałęziach przemysłu i w systemach automatyki budynkowej.

KOLEJNA GENERACJA SIECI BEZPRZEWODOWEJ SWAVE.NET

Fot. 4. Nowe kasety sterownicze do pracy w sieci: RF BF 74-NET

Firma steute pracuje od pewnego czasu nad rozwiązaniami sieciowymi. Obecnie zaprezentowała już drugą generację bezprzewodowej sieci sWave.NET oraz opartego o to rozwiązanie systemu E-Kanban. Podstawowa zasada działania sieci nie uległa zmianie: bezprzewodowe urządzenia różnego typu (m.in. łączniki pozycyjne, łączniki nożne, kasety i przyciski sterownicze, czujniki magnetyczne) są podłączane za pośrednictwem punktów dostępowych bezpośrednio do systemów informatycznych użytkownika.

Mogą to być np. systemy wspomagania komputerowego planowania i sterowania produkcją (PPC), zbierania danych produkcyjnych (PDA) lub zarządzania magazynem (WMS). Nowe, zdecydowanie mniejsze punkty dostępowe (fot. 5), są jeszcze bardziej wszechstronne. Serwer aplikacji, który do tej pory był koniecznością, został wyeliminowany: sygnały radiowe przekazywane za pośrednictwem punktów dostępowych trafiają teraz bezpośrednio pod określony numer IP i są poddawane obróbce przez system informatyczny użytkownika.

System taki może być wykorzystany np. do uzupełniania podzespołów na stanowiskach montażowych. Radiowe łączniki pozycyjne przesyłają sygnał, gdy tylko opróżniony kontener z częściami zostaje usunięty z półki regału objętego zakładowym systemem Kanban. Alternatywnie, obecność kontenera na półce regału może być monitorowana przez nowo opracowany, bezdotykowy czujnik optyczny.

Operator może też komunikować się z systemem za pośrednictwem nowych kaset sterowniczych wyposażonych w wyświetlacz. Bezprzewodowe łączniki i czujniki o niskim zapotrzebowaniu na energię komunikują się z punktami dostępowymi przy użyciu specjalnej procedury routingu, bez konieczności użycia kabli. Dodatkowo, druga generacja sWave.NET udostępnia możliwość wyboru jednej z trzech częstotliwości transmisji: 868, 915 lub 922 MHz, dzięki czemu system może być używany na całym świecie.

Z wyżej wymienionymi, jak też innymi nowościami, będzie można zapoznać się podczas najbliższych targów Automaticon w Warszawie. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska C-5 w hali I.

Fotografia tytułowa: Fot. 5. Punkt dostępowy nowej generacji do pracy w sieci sWave.NET

Adam Więch
.steute Polska

www.steute.pl