Nowe bezkontaktowe blokady bezpieczeństwa AZM 201

| Automaticon 2018

Bezkontaktowe blokady bezpieczeństwa AZM 200 firmy Schmersal, które zostały zaprezentowane kilka lat temu i przez ten czas znalazły niezliczone grono zadowolonych użytkowników, właśnie doczekały się następcy. Oprócz czujników Impuls-Echo, do których prawa patentowe ma firma Schmersal, zastosowano w niej czujniki RFID, które pozwoliły na osiągnięcie poziomu kodowania "wysoki" (powyżej tysiąca kombinacji) według EN ISO 14119.

Nowe bezkontaktowe blokady bezpieczeństwa AZM 201

Kodowanych aktywatorów w technologiach bezpieczeństwa używa się w celu zapobiegania manipulacji polegających na przykład na aktywacji blokady przy pomocy aktywatora odkręconego z innej osłony, bądź trzymanego przez operatora w przysłowiowej "kieszeni". Nowa technologia czujników nie zmienia natomiast parametrów bezpieczeństwa urządzenia. Blokada AZM 201 osiąga PL e według EN ISO 13849-1 oraz SIL 3 według EN IEC 62061, a dzięki w pełni redundantnej konstrukcji nie jest wymagane stosowanie dodatkowego wyłącznika w charakterze mechanicznego drugiego kanału.

Blokada AZM 201 ma jeszcze większą tolerancję niedopasowania pozycji aktywatora - system działa bez zarzutu nawet w przypadku nieprecyzyjnej pracy osłon. Wydłuża to żywotność blokady zapobiegając niepotrzebnym przestojom maszyny i pozwala na zredukowanie czynności konserwacyjnych i regulacyjnych osłony. Jest też odporna na zanieczyszczenia a żywotność mechaniczna (dzięki bezdotykowemu wykrywaniu zamknięcia osłony oraz obecności sworznia ryglującego) jest o wiele dłuższa niż w przypadku konwencjonalnych blokad elektromagnetycznych.

Opcjonalną klamkę awaryjną, obsługuje się jedną ręką, umożliwiając opuszczenie strefy niebezpiecznej szybko i bezpiecznie, nawet w przypadku awarii zasilania. Dodatkowo klamkę awaryjną zaprojektowano w taki sposób aby niemożliwe było zaryglowanie blokady od wewnątrz, co uniemożliwia przypadkowe zamknięcie się obsługi w strefie niebezpiecznej.

Blokada AZM 201 (tak samo jak jej poprzedniczka) zwiększa funkcjonalność maszyny poprzez zintegrowanie nowoczesnej elektroniki. Zaimplementowano w niej inteligentny system diagnostyczny pozwalający na szybkie wykrycie usterki. Wystąpienie błędu nie zagrażającego funkcji bezpieczeństwa (np. zwarcie międzykanałowe, problem z temperaturą) nie powoduje bezzwłocznego wyłączenia maszyny, jest on najpierw sygnalizowany (przez 30 minut), co umożliwia kontrolowane zatrzymanie procesu.

AZM 201 może być łączona szeregowo z innymi blokadami AZM 201, blokadami AZM 200, MZM 100, AZM 300, wyłącznikami bezpieczeństwa AZ 200 a także z czujnikami bezpieczeństwa rodziny RSS i CSS bez pogorszenia poziomu bezpieczeństwa. Cecha ta znacznie obniża koszty (mniej modułów bezpieczeństwa) i ilość okablowania oraz upraszcza proces konfiguracji obwodów bezpieczeństwa.

Nowy system blokad AZM 201 posiada te same wymiary oraz parametry elektryczne co siostrzana AZM 200. Oznacza to, że dla dotychczasowych użytkowników nie zmieni się nic.

W celu uzyskania szerszych informacji technicznych oraz handlowych na temat blokad AZM 201 prosimy o kontakt z firmą Schmersal-Polska.

Schmersal-Polska
www.schmersal.pl