FANUC - wszystko dla efektywności

| Automaticon 2018 Artykuły

FANUC od lat jest niekwestionowanym liderem innowacji, który może pochwalić się imponującą liczbą ponad 20 milionów produktów zainstalowanych w branży przemysłowej globalnie. Jako niekwestionowany pionier w dziedzinie komputerowego sterowania urządzeniami numerycznymi (CNC), wciąż udoskonala swoje produkty i wyznacza nowe trendy w rozwoju technologii. Korzystają na tym przede wszystkim użytkownicy maszyn i robotów przemysłowych marki FANUC, którzy dzięki mechanicznym pracownikom wzmacniają przewagę konkurencyjną na rynku.

FANUC - wszystko dla efektywności

PRODUKTY NA MIARĘ POTRZEB PRZEMYSŁU 4.0

FANUC z roku na rok poszerza ofertę o nowości produktowe wpisujące się w ideę Przemysłu 4.0. Użytkownicy mogą znaleźć w niej innowacyjne rozwiązania umożliwiające łączenie maszyn i robotów (w tym także konkurencyjnych) w zdalnie zarządzaną sieć, stałe monitorowanie stanu obrabiarek i robotów przemysłowych w celu analizowania danych z produkcji i optymalizowania jej parametrów, a także prowadzenie diagnostyki prewencyjnej, zapobiegającej nieprzewidzianym przestojom produkcji.

Doceniają to zarówno klienci, jak i eksperci m.in. z Massachusetts Institute of Technology, którzy umieścili firmę FANUC w rankingu 13 światowych liderów w obszarze sztucznej inteligencji - World's 13 Smartest Artificial Intelligence Companies. Firma FANUC została doceniona m.in. za imponujące osiągnięcia w dziedzinie samouczenia się robotów.

Nieustanny rozwój systemów samouczących się (machine learning) powoduje, że roboty marki FANUC samodzielnie uczą się zadań, które mają realizować w produkcji a także współdzielą zdobytą wiedzę pomiędzy sobą. Japoński gigant nie ustaje w pracach i już wkrótce zaprezentuje kolejne modele robotów i obrabiarek przemysłowych oraz zaprosi klientów na wystawy obfitujące w ciekawe, zintegrowane aplikacje cieszące się olbrzymim zainteresowaniem przedsiębiorców na całym świecie.

60 LAT PRACY NA RZECZ ROZWOJU GLOBALNEGO SEKTORA PRODUKCJI

Wszystkie produkty marki FANUC, tworzone w myśl hasła, manufactured efficiency, jednoznacznie definiującego cele twórców koncernu, bazują na zaawansowanych technologicznie napędach i sterowaniu CNC, które rozwijane były już od lat 50. zeszłego wieku. Udoskonalanie autorskich systemów sterowania FANUC przekłada się na coraz wyższy poziom zaawansowania technologicznego wszystkich produktów powstających w japońskich zakładach producenta. Korzystają na tym przede wszystkim użytkownicy, którzy otrzymują maszyny coraz szybsze, bardziej niezawodne i coraz lepiej dopasowane do zmieniających się potrzeb rynku na całym świecie.

PONAD 100 MODELI ROBOTÓW PRZEMYSŁOWYCH W OFERCIE

Według Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) sprzedaż robotów z roku na rok bije kolejne rekordy - już dziś w światowym sektorze przemysłowym pracuje blisko 2 miliony robotów przemysłowych, a eksperci spodziewają się, że do roku 2020 zostanie zainstalowanych ok. 1,7 mln nowych.

Japoński FANUC jest wiodącym dostawcą robotów przemysłowych na świecie, który zainstalował w globalnym przemyśle już ponad 420 tysięcy robotów i w odpowiedzi na rosnące potrzeby rynku w ciągu każdego miesiąca produkuje 5 tysięcy nowych robotów. FANUC Polska, bazując na tym ogromnym dorobku w rozwoju robotyki przemysłowej, konsekwentnie wspiera polskich producentów w dostępie do technologii i wiedzy niezbędnej do jej wdrażania w fabrykach.

ROBOTY SCARA NA TARGACH AUTOMATICON 2018

Podczas targów Automaticon 2018 FANUC po raz pierwszy w Polsce zaprezentuje nowość w ofercie - linię robotów SCARA. Nowy, czteroosiowy robot SCARA SR- 3iA jest synonimem szybkiej i wysoce precyzyjnej obsługi procesów pick & place, montażu, inspekcji oraz pakowania produktów.

Z uwagi na swoje walory z pewnością okaże się doskonałym rozwiązaniem dla wielu gałęzi przemysłu, w tym elektroniki użytkowej, produkcji komponentów samochodowych, branży tworzyw sztucznych, automatyki laboratoryjnej oraz produkcji urządzeń i akcesoriów medycznych. Kompaktowy, lekki i prosty w formie projekt gwarantuje znaczne oszczędności w zakresie przestrzeni hali produkcyjnej. SCARA SR-3iA oferuje udźwig 3 kg, zasięg 400 mm, skok pionowy 200 mm oraz pełny kąt obrotu ramienia wynoszący 360°.

Łatwą integrację robota zapewniają wbudowane przewody powietrzne, linie zasilające i sygnałowe oraz zawory elektromagnetyczne. Kable mogą być montowane z boku lub od dołu obudowy, co zapewnia łatwy dostęp i bezproblemową integrację robota, pełną ochronę kabli oraz większą przestrzeń roboczą.

W związku z tym, że robot pracuje w oparciu na kontrolerze najnowszej generacji Compact-Plus R-30iB oferuje tak samo wysoki poziom inteligencji i niezawodności, jak pozostałe roboty marki FANUC, w tym zintegrowane funkcje typu: system wizyjny iRVision, inteligentne śledzenie linii iRPickTool, czujnik siły Force Sensor, śledzenie przenośników, komunikację FIELDBUS, funkcje bezpieczeństwa i większość pozostałych opcji oprogramowania.

Nowy interfejs SCARA iRProgrammer firmy FANUC jest bardzo łatwy w użyciu, co umożliwia pełną konfigurację i programowanie robotów za pomocą komputera PC lub tabletu. Dostęp do niego jest możliwy z poziomu ogólnodostępnej przeglądarki internetowej (np. Safari, Chrome) i nie wymaga żadnego dodatkowego oprogramowania. Co ważne, system jest instalowany w robotach SCARA w standardzie. Za pomocą interfejsu użytkownik może tworzyć i edytować program robota, nadzorować pracę robota lub zmieniać ustawienia początkowe w zależności od potrzeb.

Dzięki poszerzeniu oferty o roboty SCARA, FANUC będzie w stanie zaoferować klientom opłacalne rozwiązanie, znacznie podwyższające produktywność wielu procesów produkcyjnych.

ROBOTY DO POMIESZCZEŃ CZYSTYCH

Odwiedzający warszawską wystawę będą mogli przyjrzeć się również nowemu modelowi robota serii M-20iB. Szybki, silny i w pełni szczelny to główne cechy nowego, sześcioosiowego robota FANUC M-20iB/25C stworzonego z myślą o potrzebach najbardziej wymagających branż produkcji przemysłowej jak spożywcza, medyczna, optyczna czy farmaceutyczna.

Nowy robot FANUC, do pracy w środowiskach clean room, został oddany w ręce producentów w wersji białej, co symbolizuje czystość, odporność na środki czyszczące i bezpieczeństwo produkcji. Nowy robot, o udźwigu 25 kg i zasięgu 1853 mm, spełnia standardowe wymagania środowisk czystych (IP67), a jednocześnie gwarantuje dużą prędkość i powtarzalność. Warto podkreślić, że wąska i całkowicie zamknięta konstrukcja ramienia robota gwarantuje elastyczność i wysoki poziom wszechstronności robota, co predysponuje go do pracy w kompaktowych gniazdach produkcyjnych.

Mimo że nowy robot FANUC M-20iB/25C to optymalne rozwiązanie do pomieszczeń clean room, warto podkreślić, że nie idzie on na kompromis w zakresie możliwości obsługi zróżnicowanych aplikacji. Dzięki zaawansowanej serwotechnologii, zaszytej w nadgarstku, robot może realizować zadania z taką samą prędkością i precyzją jak jego poprzednik - M-20iB/25. Co ważne, robi to w jeszcze krótszym czasie cyklu. Ponadto, wąskie ramię zapewnia robotowi jeszcze większą elastyczność pracy w obszarach roboczych o mniejszej powierzchni.

NOWA GENERACJA ROBOTÓW DO SPAWANIA ŁUKOWEGO

Roboty spawalnicze stanowią znaczącą część oferty firmy FANUC. Odwiedzający tegoroczne targi branżowe będą mogli przyjrzeć się robotom spawalniczym nowej generacji m.in. robotowi ARC Mate 100iD. Ten nowy model robota do spawania łukowego, o udźwigu 12 kg, jest następcą znanego i wysoko cenionego przez producentów robota ARC Mate 100iC/12.

W przeciwieństwie do swojego poprzednika nowy robot gwarantuje znacznie większą wydajność pracy wynikającą przede wszystkim z poprawionej sprawności ruchu. Jako jednostka przygotowana do płynnej integracji z osprzętem spawalniczym nowy ARC Mate 100iD przyczynia się do ograniczenia kosztów instalacji, co przekłada się na korzystniejszy poziom całkowitego kosztu jego posiadania (TCO). Obsługa robota jest bardzo łatwa z uwagi na możliwość korzystania z nowego, graficznego interfejsu użytkownika.

Sześcioosiowy robot spawalniczy marki FANUC, o nowoczesnym, wyrafinowanym kształcie ramienia, w którym zostały zintegrowane przewody spawalnicze i sieciowe, charakteryzuje się większym przekrojem nadgarstka i przekładni (J1 Hollow Reducer) oraz większym zasięgiem ramienia (1420 mm).

Nowe funkcjonalności zastosowane w tym modelu robota mają na celu zapewnienie producentom możliwie najlepszych rezultatów w zakresie jakości i szybkości spawania, przy jak największym ograniczeniu ryzyka zakłóceń ze strony osprzętu spawalniczego lub peryferii. W efekcie ma to pozytywny wpływ na produktywność robota przystosowanego do pracy w większym obszarze roboczym i ograniczenie ryzyka nieprzewidzianych przestojów oraz potencjalnych strat.

OBRABIARKI FANUC - STWORZONE W CELU PERFEKCYJNEJ OBRÓBKI METALI

Jedne z pierwszych w sezonie targów dla branży obróbki metali - Targi Obróbki Metali, Obrabiarek i Narzędzi STOM-TOOL - zostaną poświęcone promocji wysokowydajnych obrabiarek marki FANUC. Producent zaprezentuje aplikacje podkreślające zalety frezarek FANUC ROBODRILL oraz wycinarek drutowych FANUC ROBOCUT, słynących z ponadprzeciętnej szybkości, precyzji oraz niezwykłej żywotności.

Na stoisku ekspozycyjnym stworzonym przez inżynierów polskiego oddziału firmy FANUC będzie można zobaczyć obróbkę turbiny realizowaną przy użyciu centrum frezarskiego FANUC ROBODRILL w wersji rozbudowanej "advanced", w pięciu płynnych (symultanicznych) osiach z wykorzystaniem stołu obrotowego firmy Nikken z napędami bezpośrednimi.

Maszyna jest wyposażona w szereg opcji software'owych, które gwarantują, że obróbka zostanie zrealizowana z najwyższą możliwą precyzją, w najkrótszym możliwym czasie. Za załadunek i rozładunek maszyny będzie odpowiedzialny jeden z najszybszych robotów marki FANUC - LR Mate 200iD.

Kolejna aplikacja pokazowa FANUC ROBODRILL, prezentowana pod hasłem "heavy cutting", przedstawi szerokie możliwości frezowania, wiercenia i gwintowania, przy użyciu wrzeciona High Torque oraz oprawki BBT 30, przekonując odwiedzających, że taki system produkcyjny dzięki niespotykanej uniwersalności oraz wysokim parametrom obróbki wyróżnia się na tle innych obecnie dostępnych na rynku rozwiązań.

Inżynierowie firmy FANUC zaprezentują również obrabiarkę ROBODRILL α-D21LiB5 w tandemie z robotem M-710iC/50. Robot będzie odpowiedzialny za załadunek i rozładunek detali do obróbki. Warto podkreślić, że proces zostanie zrealizowany z bardzo wysoką precyzją dzięki zastosowaniu mocowania firmy Schunk, które umożliwia bardzo dokładne wycentrowanie detalu w maszynie.

Prezentowany robot to przedstawiciel serii innowacyjnych, lekkich robotów zaprojektowanych z myślą o zadaniach związanych z obsługą średnich obciążeń - od 12 do 70 kg. Roboty należące do tej rodziny są wyposażone w nadgarstek o wąskim przekroju. Z uwagi na niewielkie zapotrzebowanie na powierzchnię hali sprawdzają się w różnorodnych zadaniach i obszarach produkcji. Charakteryzują się dużą szybkością i bezwładnością, a ich zasięg nie przekracza 3,1 m.

Podczas kieleckich targów FANUC zaprezentuje również innowacyjną, elektroerozyjną wycinarkę drutową FANUC ROBOCUT α-C400iB ze sterownikiem FANUC 31i-W model B. Odwiedzający wystawę będą mogli przekonać się, że ta maszyna jest rozwiązaniem wręcz idealnym do obróbki detali o skomplikowanych i złożonych kształtach, np. stempli, wykrojników, matryc, trudnych lub wręcz niemożliwych do uzyskania w wyniku obróbki skrawaniem.

FANUC Polska Sp. z o.o.
www.fanuc.pl