Rewolucyjne, czteroosiowe roboty Stäubli TS2

| Automaticon 2019 Roboty

Czteroosiowe roboty TS2 firmy Stäubli definiują nowe obszary aplikacyjne i parametry nowoczesnych maszyn SCARA. Nowa rodzina robotów bazuje na opatentowanej technologii napędowej JCS, która umożliwia pracę z bardzo krótkimi cyklami roboczymi. Dodatkowo zapewnia ona możliwość pracy w aplikacjach wymagających higienicznych warunków środowiska, rozszerzając zakres potencjalnych zastosowań robotów na wysoce wymagające środowiska pracy.

Rewolucyjne, czteroosiowe roboty Stäubli TS2
 
Fot. 1. Całkowicie przeprojektowane roboty są teraz modułowe i wyposażone w opatentowaną technologię napędową JCS. Źródło zdjęć: Stäubli

Nowe roboty SCARA cechują się konstrukcją modułową, przy czym po raz pierwszy ten typ maszyn wyposażony został w opatentowane przez Stäubli rozwiązania napędowe JCS. Wcześniej te ostatnie wyznaczyły nowe standardy efektywności w przypadku robotów sześcioosiowych, obecnie zapewniają ogromny wzrost wydajności czteroosiowych modeli TS2. Dodatkowo wykorzystanie wewnętrznego prowadzenia przewodów pozwoliło zaoferować rozwiązania do pracy w środowiskach higienicznych.

Omawiana rodzina robotów składa się z czterech modeli: TS2-40 o zasięgu 460 mm, TS2-60 o zasięgu 620 mm, TS2-80 o zasięgu 800 mm oraz nowego TS2-100 o imponującym promieniu roboczym wynoszącym 1000 milimetrów. Taka gama produktów pozwala idealnie dopasować robota do tworzonej aplikacji, przy czym w każdym z przypadków zapewniona jest nośność wynosząca 8,4 kg.

Jeżeli nowe roboty SCARA zostaną umieszczone obok swoich poprzedników, szybko okazuje się, jak duży skok technologiczny sobą reprezentują. Ramiona robotyczne TS2-60 są znacznie lżejsze i bardziej kompaktowe niż TS-60. Nowe roboty ważą zaledwie 38 kg, co oznacza redukcję ciężaru o 35% w porównaniu do ważących 55 kg poprzedników.

 
Fot. 2. Roboty cechują się kompaktową, zamkniętą konstrukcją, która zawiera wewnętrzne prowadzenie wiązek zasilania i mediów; brak zewnętrznego okablowania oznacza, że nie występują nieregularne kształty i nie ma elementów narażonych na uszkodzenia

W efekcie osiągany jest znaczny wzrost wydajności. Dalsze różnice to m.in.: o 30% mniej wymaganej przestrzeni, o 38% mniejsza wysokość oraz o połowę dłuższe okresy pomiędzy przeglądami serwisowymi!

Roboty cechują się kompaktową, zamkniętą konstrukcją, która zawiera wewnętrzne prowadzenie wiązek zasilania i mediów. Brak zewnętrznego okablowania oznacza, że nie występują nieregularne kształty. Nie ma również elementów narażonych na uszkodzenia lub mogących być źródłem zanieczyszczeń.

Obudowa robota jest całkowicie szczelna, zaś ostatnia oś może być opcjonalnie zabezpieczona mieszkiem oraz osłoną, która jest przymocowana specjalnymi śrubami ukrytymi pod cokołem robota. Po prostu idealny przykład nowoczesnej, higienicznej konstrukcji!

DOSTĘPNE RÓWNIEŻ W WYKONANIU HIGIENICZNYM

 
Fot. 3. Wkrótce roboty dostępne będą również w wersjach specjalnych do zastosowań w branży farmaceutycznej, medycznej oraz spożywczej

Stäubli jest liderem rynku life sciences i zamierza dalej umacniać swoją pozycję w tym sektorze dzięki nowym ramionom robotów SCARA. Roboty wkrótce dostępne będą w wersjach specjalnych do zastosowań w produkcji farmaceutycznej, medycznej oraz spożywczej, a także w wersjach UL i ESD.

W tym celu standardowe roboty mogą być dostosowane poprzez wykonanie kilku prostych modyfikacji, co rozszerza zakres ich zastosowań na nowe środowiska produkcyjne. Nacisk kładziony jest na aplikacje, gdzie pojawiają się najbardziej rygorystyczne wymagania dotyczące higieny i użycia w warunkach cleanroom - od wytwarzania artykułów spożywczych i farmaceutyków, po produkcję systemów fotowoltaicznych. Do wszystkich modeli TS2 może być stosowany olej typu H1 (food-grade) bez spowodowania utraty ich wydajności.

Roboty mogą być opcjonalnie zamówione ze zintegrowanym systemem wymiany narzędzi. Pozwala to szybkim maszynom SCARA automatycznie zmieniać chwytaki i narzędzia, co w wielu aplikacjach przekłada się na znaczne skrócenie czasów wykonywania operacji.

Zaletą stosowanego systemu jest również wykorzystanie mocowania bagnetowego, które umożliwia ręczną zmianę narzędzia lub chwytaka w ciągu kilku sekund. Wszystkie media, linie zasilające i sygnałowe są łączone automatyczne.

MODUŁOWA KONSTRUKCJA O WIELU ZALETACH

 
Fot. 4. Nowy robot TS2-100 o imponującym promieniu roboczym wynoszącym 1000 mm

Bliższe przyjrzenie się czterem robotom ujawnia wiele ich podobieństw. Nie jest to przypadkiem, a raczej efektem zastosowania nowej, modułowej budowy. Przykładowo wszystkie maszyny mają taką samą podstawę, która wykorzystywana jest również w sześcioosiowych robotach TX2.

Przedramię, osie i układy napędowe są w przypadku części modeli również identyczne. Przykładowo przedramię występuje w dwóch wersjach - mniejszy wariant jest montowany w TS2-40 i TS2-60, zaś większy w TS2-80 oraz TS2-100.

Gerald Vogt, menedżer dywizji w Grupie Stäubli, wymienia zalety zastosowania konstrukcji modułowej: "Przede wszystkim przyczynia się ona do znaczącego skrócenia czasów dostaw nowych robotów SCARA. Ponadto zaoszczędziliśmy na niepotrzebnych kosztach związanych z częściami zamiennymi. Teraz, gdy wykorzystujemy naszą technologie napędową JCS, możliwości i terminy oferowania robotów nie zależą już od dostawców komponentów. Użytkownicy docenią nie tylko wysoką wydajność tych maszyn, które są teraz szybsze, cichsze i dokładniejsze, ale też krótsze czasy ich dostaw".

Ralf Högel
Stäubli