Golem OEE MES - prosta integracja z maszynami

| Automaticon 2019 Artykuły

Golem OEE MES to prosty system monitorujący pracę maszyn, ich wydajność, efektywność, zużycie energii, przyczyny postojów a także realizacje zleceń produkcyjnych i pracę operatorów. System liczący wskaźniki KPI takie jak OEE w czasie rzeczywistym. Po szczegóły na temat naszego systemu pozwolę sobie odesłać na naszą stronę, tu skoncentruję się na jednym tylko aspekcie który czyni system Golem prostym, tanim i szybkim we wdrożeniu - na sposobie podłączenia maszyn.

Golem OEE MES - prosta integracja z maszynami

Pierwsze programy monitorujące pracę powstały w naszej firmie w 2000 roku, zaś pierwszy Golem w 2005 roku. W tamtych czasach większość sterowników PLC nie miała żadnych możliwości komunikacyjnych poza łączem do programowania. Wiele maszyn nie miało sterowników, a przeciętna hala produkcyjna zapełniona była maszynami różnych producentów z różnych lat czy wręcz dekad.

Pomysł monitorowania maszyn za pomocą sygnałów dyskretnych, pobrania sygnału z zaworu zamknięcia formy wtryskarki czy dołożenia niezależnej fotokomórki na maszynie pakującej i zbieranie tych sygnałów za pomocą modułu wejść dwustanowych był w zasadzie koniecznością.

Wydawałoby się, że dziś, prawie dwie dekady później, w czasach wszechobecnej narracji o Przemyśle 4.0, w czasach serwerów OPC czy webserwerów wbudowanych w sterowniki, pomysł ciągnięcia kabli od koncentratora do maszyny i "liczenia cykli i czasu między nimi" jest przestarzały.

WYDAWAŁOBY SIĘ...

 
Zapraszam do obejrzenia godzinnego filmu - prezentacji naszego systemu. Link na naszej stronie, można też wyszukać w serwisie YouTube pod hasłem "golem oee mes"

Czasami dostęp do danych ze sterowników czy komputerów sterujących maszynami jest prosty, szczególnie gdy mamy dostęp do programu sterownika i władzę nad nim. Czasami musimy dokupić odpowiednie serwery OPC, a te potrafią swoje kosztować. Coraz częściej mamy też do czynienia z uwarunkowaniami licencyjnymi.

Producenci maszyn powoli odkrywają, że ten cały Przemysł 4.0 to nowe źródło dochodów. Wiele maszyn udostępnia informacje nie tylko za pośrednictwem protokołów przemysłowych, ale też za pomocą zwykłej sieci, w bardziej przystępnej dla programistów formie.

Można na przykład połączyć się z serwerem wbudowanym w oprogramowanie sterujące i pozyskać wszystkie dane w formacie json, co teoretycznie pozwala na napisanie programu monitorującego pracę maszyny w notatniku i uruchomienie w przeglądarce. Jest jednak pewien hak... trzeba znać login i hasło.

Login to numer ID komputera, a hasło kosztuje xxxx euro. Od maszyny! A maszyn na hali stoi 30...

Przy okazji, skoro już wspomniałem o Przemyśle 4.0: gdy w roku 2011 na Hannover Messe Bosch wypromował ten termin, nasz system Golem OEE w wersji SuperVisor otrzymał wyróżnienie na targach Plastpol w Kielcach.

Tak więc nadal nasz system bazuje na sygnałach dyskretnych, co ma swoje ograniczenia, ale ma też swoje zalety - możemy podłączyć każdą maszynę i może to zrobić dobry elektryk, bazując na rozwiązaniach niezależnych od możliwości komunikacyjnych maszyn. Szybko, prosto i bez ryzyka, że nagle na czymś utkniemy.

Wojciech Mazurek
Neuron