Silniki asynchroniczne Ex d, Ex de

| Automaticon 2019 Artykuły

W ofercie firmy Dacpol Sp. z o.o. znajdziemy wiele komponentów do energoelektroniki i automatyki przemysłowej. Jedną z silnie rozwijanych dziedzin w ostatnich latach są napędy elektryczne, a najnowszym dodatkiem silniki asynchroniczne serii OD oraz OM przeznaczone do pracy w strefach zagrożonych wybuchem.

Silniki asynchroniczne Ex d, Ex de

Silniki produkowane są we włoskim zakładzie wchodzącym w skład grupy Orange1, która zajmuje się produkcją maszyn elektrycznych, odlewów aluminiowych, precyzyjnych części mechanicznych oraz przemienników częstotliwości.

Dacpol przykłada szczególną wagę, żeby komponenty wprowadzane do oferty cechowały się niezawodnością, nawet w najcięższych warunkach pracy. Modele w ochronie ognioszczelnej są przeznaczone do pracy nie tylko w strefie 2, 22, ale również 1 i 21 o klasie temperatur do T5. W ofercie znajdziemy silniki jednofazowe o 2, 4 lub 6 biegunach i rozmiarach stojana 56 (0,06 kW)...112 (maks. 4 kW) oraz trójfazowe o 2, 4, 6, 8 biegunach i rozmiarach 56 (0,06 kW)...180 (30 kW). Standardowo silniki wykonane są ze stopniem ochrony IP66.

Niewątpliwą zaletą jest to, że silnik wykonany jest z aluminium, w przeciwieństwie do żeliwnych odlewów, jakie możemy spotkać w większości konkurencyjnych produktów. Dzięki takiemu rozwiązaniu silniki są lżejsze, co ułatwia ich transport oraz montaż. Kolejną zaletą są dławnice EX na przewody zasilające, które są dostarczane w zestawie z silnikiem. Dodatkowo opcjonalnie można zamówić wersje malowane lub ze specjalnymi osłonami.

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie oddzielnej obudowy Ex d na kondensator w silnikach jednofazowych. Dzięki takiemu systemowi mamy ułatwiony serwis, a także podłączenie przewodów. Warto pamiętać, że kupując silniki jednofazowe z kondensatorem "upchniętym" w skrzynce zaciskowej, może być trudno lub wręcz niemożliwe poprawne połączenie przewodów zasilających.

Silniki asynchroniczne mają bardzo szerokie zastosowanie. Możemy je spotkać w pompach, kompresorach, wentylatorach, prasach, różnych mieszalnikach czy napędach pojazdów bądź transporterów, taśm. Głównym powodem tego stanu jest łatwość, z jaką można sterować prędkością i momentem za pomocą przemienników częstotliwości. W strefach zagrożonych wybuchem również występują takie urządzenia. Pojawia się jednak kwestia, w jaki sposób sterować prędkością silników w takich przypadkach.

Zazwyczaj dane urządzenie, pracujące w strefie Ex, ma ściśle określone parametry zasilania. Zastosowanie przemienników częstotliwości (nawet znajdujących się poza strefą) jest problematyczne. Nie tylko nie podają czystej sinusoidy na wyjściu, ale często w dołączonym silniku powodują dodatkowe straty cieplne oraz chwilowe skoki napięcia. Dacpol oferuje silniki, które po spełnieniu poniższych warunków mogą pracować w strefach Ex we współpracy z falownikiem.

  • Falownik musi mieć podłączone zabezpieczenia termiczne z uzwojeń silnika (np. PTC) oraz mieć zaprogramowaną opcję zatrzymania (zdjęcia napięcia) silnika w przypadku przekroczenia temperatury. Zgodnie z normą temperatura ta zależy od klasy temperatury, dla jakiej został wykonany silnik. Przykładowo dla klasy T4 oferowane silniki są wyposażone w zabezpieczenia na temperaturę do 130°C;
  • W przypadku obniżenia prędkości silnika należy zapewnić dodatkowe chłodzenie zewnętrzne;
  • Silniki EX mają określoną max. częstotliwość pracy, dokładna wartość zależy od modelu, ale w większości oferowanych modeli zawiera się ona w zakresie (80-90 Hz).

Więcej informacji można uzyskać, uczestnicząc w seminariach technicznych organizowanych przez Energoelektronika. pl w 2019 roku.

Dacpol