Wtorek, 12 marca 2019

Automaticon 2019. Przewodnik targowy

Automaticon - targi będące jednym z najważniejszym miejsc spotkań naszej branży, odbędą się w tym roku w ostatnim tygodniu marca i obecnych będzie na nich ponad dwustu*) wystawców przemysłowych. Chociaż wśród nich zabraknie kilkunastu stałych bywalców imprezy, na targach odwiedzić będzie można wielu popularnych producentów oraz dystrybutorów automatyki przemysłowej, napędów, robotów czy produktów elektrotechnicznych. Przedstawiamy zapowiedź targów obejmującą kompleksowy przewodnik oraz przegląd tego, co niebawem będzie można zobaczyć w halach Centrum Expo XXI.

Automaticon 2019. Przewodnik targowy

Sterowanie, napędy, roboty

Warszawskie targi automatyki przemysłowej to impreza branżowa, specjalistyczna, ale jednocześnie o dosyć szerokim spektrum prezentowanych produktów i rozwiązań. Rdzeniem są te z obszaru automatyki i sterowania, urządzenia elektrotechniczne i aparatura niskiego napięcia, a także silniki oraz napędy elektryczne.

W przypadku oferentów pierwszej z grup produktów do tegorocznych wystawców zaliczyć można m.in.: AB-Micro, B&R, Beckhoff Automation, Compart, Mitsubishi Electric, Sabur czy firmy Turck oraz WAGO, zaś w przypadku pozostałych - firmy HARTING Polska, Eldar, Faulhaber, Finder Polska, HF Inverter, Multiprojekt, Weidmüller, SEW-Eurodrive Polska i wielu innych. Na targach znajdziemy też rozwiązania z obszaru komunikacji i oprogramowania - m.in. na stoiskach firm Askom, Elmark Automatyka i Pro-face.

W Warszawie obecni będą dostawcy czujników i urządzeń pomiarowych oraz oferenci różnych innych produktów dla przemysłu. Pojawią się też integratorzy systemów, aczkolwiek będą oni w zdecydowanej mniejszości, podobnie jak dostawcy z branży elektronicznej. Można natomiast liczyć na obecność producentów robotów - w tym roku będą to firmy: Fanuc, KUKA, Omron Electronics oraz Stäubli. Roboty, szczególnie współpracujące, oglądać tez będzie można na stoiskach lokalnych dystrybutorów.

W Centrum Expo XXI obecni będą również dostawcy o szerokim asortymencie produktów - np. Astat, Eltron, Farnell element14, Impol-1, OEM Automatic, CSI, Dacpol czy TME. Ich lista dostępna jest na stronie internetowej organizatora (www.automaticon.pl), zaś wersję skróconą publikujemy w bieżącym przewodniku.

Marek Juchimiuk

HARTING

  • Jaką rolę pełnią w branży przemysłowej targi Automaticon?

Tegoroczny Automaticon to już 25. edycja, zatem od ćwierć wieku odbywają się w Warszawie targi które można przypuszczalnie określić mianem największych polskich targów zakresie automatyki i robotyki. Od wielu lat mają one miejsce nieznacznie wcześniej (tydzień, dwa tygodnie) od największych targów przemysłowych na świecie, czyli Hannover Messe.

Pozostając w cieniu tej imprezy i wyprzedzając ją czasowo, Automaticon jest niestety w pewnym stopniu poszkodowany ze względu na to, że większość światowych premier odbywa się w właśnie na targach hanowerskich. Stąd też gros firm międzynarodowych nie pokazuje swoich nowości/premier w Warszawie. Siłą rzeczy prowadzi to do tego, że Automaticon to targi o zasięgu krajowym, które należy traktować jako coroczne spotkanie branżowe.

  • Jakie produkty i rozwiązania zaprezentujecie w tym roku?

Jeśli chodzi o ekspozycję firmy HARTING Polska, to jako polski oddział chcemy jednak pokazywać nowości na naszym rodzimym rynku i w pewnym zakresie na Automaticonie ma miejsce prapremiera najnowszych produktów i rozwiązań Grupy HARTING. W tym roku wśród nowości pojawią się m.in.: Han-Modular Flexbox, czyli rozwiązanie łączeniowe do systemów łańcuchowych, a także Han Eco B - seria obudów z tworzywa kompatybilna z aktualnie stosowanymi wersjami metalowymi.

Największy akcent położymy natomiast na prezentację nowo-otwartego, polskiego zakładu produkcyjnego HARTING Customised Solutions. Zakład ten to nowy etap naszej obecności na rynku polskimi, bowiem wychodzimy coraz bliżej do naszych klientów. Jesteśmy dla nich w stanie rozwijać i produkować rozwiązania łączeniowe, produkty modyfikowane czy też całościowe systemy pod indywidualne potrzeby aplikacji - czyli rozwiązania "szyte na miarę".

Kogo nie odwiedzimy

W tym roku nie odwiedzimy stoisk takich bywalców targów jak m.in.: Balluff, Bosch Rexroth, Czaki Thermo-Product, Indusoft Polska, Item Polska, Kontron, Lenze Polska, Pepperl+Fuchs, Phoenix Contact, Renishaw, RS Components, Schunk, Stemmer Imaging oraz Tekniska Polska. Część tych firm wybrała promocję na Hannover Messe, część zdecydowała o skorzystaniu z innych form marketingu.

Sumarycznie zaś, przy czym z zastrzeżeniem, że mówimy tu o szacunkach, w tym roku wystawców będzie o około 15% mniej niż w poprzednim. Niestety trudno mówić o zrównoważeniu ich braków, bowiem nowych podmiotów na targach będzie niewiele, w szczególności jeżeli chodzi o firmy kalibru tych wcześniej wymienionych.

Po raz drugi w historii Automaticonu nie będzie też hali IV. Z roku na rok liczba tamtejszych wystawców malała, a sam obiekt był często traktowany jako najgorszy pod względem liczby odwiedzających go osób. Wystawa będzie zatem, podobnie jak przez wiele poprzednich lat, miała miejsce tradycyjnie w dwóch halach i holu. Można też sądzić, że czasy największego rozkwitu Automaticonu są już za nami.

Adam Dombrowski

OEM Automatic

  • Jak koniunktura w ostatnich latach przełożyła się na targi? Czego spodziewacie się Państwo po tegorocznej edycji? Jaki jest obecnie klimat biznesowy?

Ubiegłoroczne wyniki finansowe Grupy OEM Automatic były zdecydowanie powyżej oczekiwań, co jest efektem dobrej koniunktury w branży, ale też efektem wytężonej pracy naszych pracowników. Zatem na targach w tym roku spodziewamy się zwiększonej frekwencji wśród nowych odwiedzających.

Aktualny klimat biznesowy sprzyja inwestycjom i zwiększaniu mocy produkcyjnych u naszych klientów zatem przewidujemy, że rok 2019 będzie równie udany. Również z tego względu zdecydowaliśmy się w 2017 roku na inwestycję w automatyzację naszego magazynu w Warszawie, która została zakończona w ubiegłym kwartale.

  • W Polsce co roku odbywa się sumarycznie kilkadziesiąt mniej lub bardziej specjalizowanych wystaw - jakie jest znaczenie Automaticonu?

Niewątpliwie Automaticon jest ciągle doroczną najważniejszą imprezą branżową, jednak w tym roku termin organizacji targów pokrywa się z targami Pneumaticon. Osobiście jestem ciekawy, czy niektórzy z wystawców zdecydują się wziąć udział w obydwu targach równocześnie, czy wybiorą jednej z nich.

Jako jeden z wieloletnich wystawców z pewnością chciałbym, aby Automaticon pod względem infrastruktury i zaplecza zbliżył się np. do targów SPS - i nie chodzi tutaj o skalę oraz liczbę odwiedzających. Tak czy inaczej, wystawcy mają alternatywne targi, jednak o frekwencji zawsze zadecydują odwiedzający.

  • Jaką rolę pełnią targi i jak podchodzicie do tego typu wydarzeń?

Targi są przede wszystkim miejscem spotkań z klientami, partnerami biznesowymi, dostawcami, itd. OEM Automatic stara się co roku zaprezentować kilka nowości produktowych oraz oczywiście starannie kształtować swój wizerunek. Co roku mamy również nieco zmieniony projekt naszego stoiska oraz wystrój, więc to najlepiej pokazuje, że do sprawy wizerunku firmy podchodzimy bardzo profesjonalnie.

Grupa OEM Automatic wystawia się we wszystkich krajach gdzie prowadzi działalność biznesową, tak więc decyzja o uczestnictwie w konkretnych targach jest podejmowana lokalnie. Nie sądzę, abyśmy w perspektywie kilku lat zrezygnowali z możliwości, jakie dają dobrze przygotowane targi w Polsce i za granicą.

Popularne seminaria

Lista tegorocznych seminariów targowych jest wyjątkowo bogata. Wydarzenia te tradycyjnie odbywają się na piętrze holu Centrum Expo XXI w dwóch środkowych dniach targów.

Tym razem na seminaria będzie można wybrać się przez trzy dni, zaś ich tematyka powinna być zróżnicowana i obejmować: od tradycyjnej automatyki i techniki napędowej, poprzez komunikację, do Przemysłu 4.0.

Seminaria podczas targów Automaticon 2019
26 marca - sala A
1000 ÷ 1645 Warsztaty ABB
27 marca - sala A
1000 ÷ 1145 Warsztaty ABB
1200 ÷ 1245 Internet Rzeczy (IIoT) w telemetrii dla zastosowań profesjonalnych - Jerzy Białousz, Zbigniew Betkier - Inventia
1300 ÷ 1345 4 w 1 dla Przemysłu 4.0, czyli sterowanie, wizualizacja i obsługa danych procesowych z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań ASEM - Bartłomiej Morawski, Leszek Jabłoński, Sabur
1400 ÷ 1445 Analityczne narzędzia klasy Industrial Intelligence, czyli raporty i pulpity nawigacyjne dla przemysłu i IoT. Praktyczne zastosowania krok po kroku - Tomasz Gołębiewski, Sabur
1500 ÷ 1545 Movicon.Next - nowa generacja oprogramowania SCADA - Zbigniew Betkier - AB-Micro
27 marca - sala B1
1100 ÷ 1145 Problem n-tej osi - wieloosiowe kontrolery ruchu - Krzysztof Tylutki, Multiprojekt Automatyka
1200 ÷ 1245 Nowy wymiar serwonapędów Estun - Patryk Mocak, Multiprojekt Automatyka
1300 ÷ 1325 Przykłady eliminacji problemów technicznych występujących podczas badań EMC urządzeń prototypowych - Krzysztof Trzcinka, PIAP
1325 ÷ 1345 Możliwości robotyzacji w przemyśle spożywczym - Marek Petz, PIAP
1400 ÷ 1445 Monitoring i wizualizacja procesów produkcyjnych - Marcin Świetliński, SEM
27 marca - sala B2
1000 ÷ 1145 5 najczęściej zadawanych pytań o bezpieczeństwo maszyn w zakładzie produkcyjnym - Piotr Brajer, CMSE Certified Machinery Safety Expert - TÜV Nord, Tech-System Group
1200 ÷ 1245 Kalibracja higrometrów w niskim zakresie pomiarowym wilgotności - Maksymilian Szczepanik, Andrzej Miczyk, Stork Instruments
27 marca - sala C
1000 ÷ 1045 Nowości w ofercie komputerów przemysłowych Simatic IPC - Michał Urliński, Siemens
1100 ÷ 1145 Układy łagodnego rozruchu 3RW5 w środowisku TIA Portal - Daniel Małż, Grzegorz Wilk, Siemens
1200 ÷ 1245 Wirtualne uruchomienie i cyfrowy bliźniak maszyny produkcyjnej - Michał Ścibior, Siemens
1300 ÷ 1345 Elastyczny i wydajny system sterowania na bazie Simatic S7-1200 - nowości w TIA V15.1 - Mirosław Kuligowski, Siemens
1400 ÷ 1445 Aparatura elektryczna z komunikacją przemysłową - Grzegorz Bratek, Siemens
1500 ÷ 1545 Zdalny dostęp do maszyn i instalacji przemysłowych - SINEMA RC - Mateusz Palowski, Siemens
1600 ÷ 1645 Spotkanie z ekspertami firmy Siemens (panel dyskusyjny)
28 marca - sala A
1000 ÷ 1145 Warsztaty ABB
1200 ÷ 1245 DataPortal - wizualizacja danych w Internecie Rzeczy (IIoT) i telemetrii - Jerzy Białousz, Zbigniew Betkier - Inventia
1300 ÷ 1345 4 w 1 dla Przemysłu 4.0, czyli sterowanie, wizualizacja i obsługa danych procesowych z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań ASEM - Bartłomiej Morawski, Leszek Jabłoński, Sabur
1400 ÷ 1445 Analityczne narzędzia klasy Industrial Intelligence, czyli raporty i pulpity nawigacyjne dla przemysłu i IoT. Praktyczne zastosowania krok po kroku - Tomasz Gołębiewski, Sabur
1500 ÷ 1645 Rozwiązania systemowe firmy Rittal a Industry 4.0 - Krzysztof Getko i Marcin Lisowski, Rittal
28 marca - sala B1
1000 ÷ 1045 Aplikacje mobilne Eurotronic to dostęp do gromadzonych informacji zawsze gdy ich potrzebujesz - kluczowy element strategii „Przemysł 4.0” - Łukasz Konisiewicz, Mateusz Świstak, Eurotronic
1100 ÷ 1145 Panele HMI - coś więcej, niż wizualizacja w Przemyśle 4.0 - Maciej Sakowicz, Multiprojekt
1200 ÷ 1245 Czujny obserwator - przyszłość systemów MES - Martin Szerment, Multiprojekt Automatyka
1300 ÷ 1345 Przeprowadź xrewolucję w twoim przedsiębiorstwie! Rozwiązania dla serwisu i utrzymania ruchu oparte o przemysłowe smart glasses - Łukasz Królikowski, Agnieszka Ligner, XRevolutions
1400 ÷ 1445 Napędzamy Przemysł 4.0 - rozwiązania firmy Beckhoff w przemyśle maszynowym - Grzegorz Tomaszczyk, Beckhoff Automation
28 marca - sala B2
1000 ÷ 1145 5 najczęściej zadawanych pytań o bezpieczeństwo maszyn w zakładzie produkcyjnym - Piotr Brajer, CMSE Certified Machinery Safety Expert - TÜV Nord, Tech-System Group
1200 ÷ 1245 Mikrokable dla automatyki - Dariusz Ziółkowski, Technokabel
28 marca - sala C
1000 ÷ 1045 Sterowniki redundantne Simatic S7-1500 R/H - Michał Bereza, Siemens
1100 ÷ 1145 Nowości w środowisku projektowym TIA Portal V15.1 - Michał Bereza, Siemens
1200 ÷ 1245 Nowości HMI i WinCC SCADA - Aleksandra Baranowska, Krzysztof Okoński, Siemens
1300 ÷ 1345 Bezpieczeństwo maszyn - realizacja funkcji zatrzymania i wyłączenia awaryjnego zgodnie z normami zharmonizowanymi - Daniel Małż, Siemens
1400 ÷ 1445 Nowe przekształtniki Sinamics G120X - Dariusz Baraniak, Siemens
1500 ÷ 1545 Spotkanie z ekspertami firmy Siemens (panel dyskusyjny)

Warto zaznaczyć, że część wydarzeń będzie miało charakter warsztatowy, dodatkowo seminaria będą też jedyną okazją do spotkania się z niektórymi wystawcami. Jedynie na taką formę promocji na Automaticonie postawiły bowiem m.in. firmy ABB oraz Siemens. Harmonogram tegorocznych seminariów prezentujemy w tabeli.

Nie najlepszy koniec marca

W tym roku Automaticon odbywa się na kilka dni po czeskich targach Amper oraz tuż przed Hannover Messe, które są największymi na świecie targami przemysłowymi. To ostatnie to nie nowość, ale jest to dla wielu wystawców problemem, bowiem w Hanowerze mają miejsce globalne premiery produktów i rozwiązań dla przemysłu. Z tego powodu na Automaticonie siłą rzeczy - poza niewielkimi wyjątkami, pokazywane są nowości z poprzedniego roku.

W 2019 sytuacja jest nawet bardziej skomplikowana, bowiem dokładnie w dniach spotkań w Centrum Expo XXI ma miejsce "pakiet" imprez targowych w Kielcach - tzw. Przemysłowa Wiosna. W ich skład wchodzą wydarzenia takie jak Pneumaticon, czyli targi pneumatyki, hydrauliki, napędów i sterowań, a także odbywające się równolegle: Control-Stom, Spawalnictwo i kilka innych targów. Tworzy to niekorzystną sytuację dla każdej ze stron (wystawców, organizatorów) i może mieć również wpływ na frekwencję gości na obydwu imprezach.

Katarzyna Drobik

TME

  • Jaką rolę pełnią targi Automaticon? W jakich innych wystawach bierzecie również udział?

Imprezy targowe dla branży elektronicznej w ostatnich latach odżyły. Stają się coraz ważniejszym elementem działań biznesowych i wizerunkowych. Jest to spowodowane m.in. zainteresowaniem odwiedzających, którzy podczas takich wydarzeń mają okazję bezpośrednio zapoznać się z nowościami, które bezustannie pojawiają się na rynku.

Nie bez znaczenia jest też dla nich możliwość rozmowy i wymiany doświadczeń. W dobie e-commerce taki bezpośredni kontakt staje się wartością samą w sobie, tym bardziej, że w wielu krajach targi to wciąż bardzo atrakcyjna droga spotkania z klientami i dostawcami.

Automaticon to stały punkt w naszym kalendarzu. Od lat przyjeżdżamy tutaj, żeby spotkać się ze stałymi klientami oraz partnerami. To świetna okazja do podejrzenia, jak rozwija się krajowy rynek. Oczywiście będziemy również na kilku innych wydarzeniach w Polsce, m.in. w Poznaniu.

Dla nas targi to przede wszystkim możliwość prezentacji firmy - tego jak działamy i co oferujemy. Skupiamy się na nawiązywaniu kontaktów i dotarciu do nowych klientów. Chcemy dać się poznać i jednocześnie zależy nam na poznaniu potrzeb odbiorców, które są różne w zależności od regionu. Dlatego w ciągu roku odwiedzamy ponad 50 wydarzeń w Ameryce, Europie, Azji czy Afryce. Będziemy m.in. w tak egzotycznych krajach jak Wietnam, Korea czy Tajwan.

Coraz więcej konkurentów

O ile wymienione w poprzednim rozdziale targi to imprezy odbywające się w "kalendarzowym sąsiedztwie" Automaticonu, o tyle liczba wystaw krajowych i zagranicznych jest ogólnie coraz większa, do tego dochodzi szereg innych wydarzeń - choćby o charakterze konferencyjnym, których organizatorzy konkurują o czas odwiedzających i o budżety firm.

Mówiąc o bezpośrednich konkurentach, należy przede wszystkim wskazać na Warsaw Industry Week, którego trzecia edycja miała miejsce w listopadzie zeszłego roku. Chociaż targi aspirują do bycia dużą imprezą ogólno-przemysłową, ich podobieństwo do marcowej wystawy w Centrum Expo XXI jest znaczące. Również co roku pojawia się na nich po kilka dodatkowych firm wielu osobom znanych właśnie z Automaticonu.

Hubert Kowalczyk

igus

  • Jaką rolę pełni dla igusa Automaticon?

Automaticon to jedna z najważniejszych wystaw branżowych, m.in. ze względu na innowacyjne branże na niej reprezentowane. W 2019 roku będziemy obecni aż na dziesięciu imprezach targowych, przy czym wystaw nie traktujemy wyłącznie w kategoriach wizerunkowych.

Chcemy, aby nasi potencjalni klienci mogli na własne oczy przekonać się, jak funkcjonują rozwiązania oferowane przez igusa. Spotkania face-to-face są dla nas ważne również dlatego, że wszystkie nasze nowe produkty powstają na konkretne zapotrzebowanie zgłaszane przez klientów.

  • Jakie nowości zaprezentujecie na targach?

Wśród prezentowanych w tym roku wyrobów będą nowe serie e-prowadników E2.1 oraz e-prowadnik E4.1L. Te pierwsze zapewniają możliwość bardzo szybkiego wypełniania prowadnika kablami z boku lub z góry i idealnie nadają się do zastosowań w przemyśle maszynowym, drzewnym, obróbce metali oraz w budowie obrabiarek. Również e-prowadnik E4.1L jest bardzo szybki w montażu, cechuje się lekkością oraz łatwym dostępem do pełnej przestrzeni wewnętrznej. Zapraszamy do ich osobistego sprawdzenia podczas targów!

Trendem długoterminowym, który wpływa na całą branżę wystawienniczą, jest popularyzacja różnych innych form marketingu: bezpośredniego docierania do klientów poprzez organizowanie tematycznych szkoleń i seminariów czy zapraszania ich na wizyty referencyjne (szczególnie popularne w przypadku branży softwarowej i dostawców kompleksowych systemów).

Do tego dochodzą możliwości działania w sieci, np.: webinaria, tworzenie wydarzeń specjalnych, newslettery, ew. promocja w social media - i te możliwości promocji są również chętnie stosowane przez podmioty branżowe. Z drugiej strony wciąż uznaje się, że wystawy to jedna z niewielu możliwości do spotkania spotkań face-to-face oraz integracji środowiska inżynierskiego.

Automaticon jest przy tym uprzywilejowany, bowiem ćwierć wieku działalności i relatywnie duża skala sprawiają, że pozostaje on rozpoznawalną i specjalizowaną imprezą z zakresu automatyki oraz robotyki przemysłowej.

Wybrani wystawy targowi 2019
Firma Stoisko   Firma Stoisko
AB-Micro C-4/D-1   INEE C-23
Alf-Sensor K-22   Inventia D-9
Apar D-12   JM elektronik J-8
Askom A-27   Kubler B-26
Astat C-3   KUKA C-7
Automatech J-5   Limatherm Sensor D-10
APA E-5   Mitsubishi Electric B-14/C-9
AVT Korporacja E-5   Multiprojekt J-18/K-17
B&R C-14/D-13   Nowimex D-18
Beckhoff B-18/C-13   OEM Automatic B-12
CSI F-4   Omron Electronics B-20/C-15
Dacpol B-8   PF Electronic A-21
Eldar A-23   Pro-face J-9
Elektronik E-5   Renex D-15
Elfa Distrelec K-14   Sabur A-2/B-1
Elmark Automatyka C-26   Semicon F-14
Fanuc C-12/D-11   SEW-Eurodrive Polska A-24/B-21
Farnell element14 J-1   Stäubli H-10/J-13
Faulhaber A-9   Steute Polska C-5
Finder Polska D-4   Stoltronic A-25
HARTING Polska F-9   TME A-3
Hydac B-4   Turck A-20/B-17
igus E-1   WAGO A-16/B-13
Impol-1 J-2   Weidmüller Parking
Induprogress D-5   Wieland Electric A-19

Jaki jest zatem najlepszy sposób na promocję? Każdy z zarządzających firmami ma tutaj prawdopodobnie własne zdanie. Dzisiaj niektóre podmioty wystawiają się na danych targach tylko co jakiś czas, inne zmieniają imprezy cyklicznie, niektórych w ogóle na nich nie ma, a jeszcze inne jeżdżą prawie wszędzie tam, gdzie się tylko da. Wydaje się, że nie ma reguły ani wypróbowanej metody. Również czasy, gdy na targach komentowany był brak jakiejś dużej firmy, odchodzą w zapomnienie.

Widzimy się na stoisku E-5

Targi trwają przez cztery dni, które warto dobrze zaplanować, bo czasu zawsze brakuje. Zapraszamy do odwiedzin i kontaktu z nami - redakcjami magazynów APA oraz Elektronik. Jesteśmy na stoisku E-5 w holu - tuż obok głównego wejścia!

*) Lista firm wystawiających się na targach obejmuje około 270 pozycji, jednak część stoisk powtarza się (tj. na stoisku obecnych jest kilkoro wystawców), sporą grupę stanowią też media branżowe. "Realna" liczba stoisk firm branżowych to około 215.