Wyniki z laboratorium testowego: łożyska kulkowe z tworzyw sztucznych wygrywają z wersjami metalowymi

| Automaticon 2019 Artykuły

Zwycięzcą testu jest xiros, który jest do 60% lżejszy i o 40% bardziej ekonomiczny niż wersja metalowa

Wyniki z laboratorium testowego: łożyska kulkowe z tworzyw sztucznych wygrywają z wersjami metalowymi

Firma igus w swoim zakładzie w Kolonii prowadzi największe na świecie laboratorium testowe badające tworzywa sztuczne do pracy w ruchu. Co roku przeprowadzanych jest ponad 12 tys. testów produktów z obszaru motion plastics, przy czym testy wykonywane są w najróżniejszych środowiskach odpowiadających realnym warunkom pracy.

Tym razem w słonej wodzie testowane były łożyska kulkowe z kołnierzem xiros i łożyska metalowe. Zastosowanie bezsmarowych i bezobsługowych trybopolimerów spowodowało, że łożysko xiros było całkowicie bezkonkurencyjne podczas eksperymentu.

Inżynierowie laboratorium testowego igus napełnili zbiornik morską wodą i podgrzali ją do temperatury +80°C. Następnie umieszczono w nim dwa łożyska: klasyczne łożysko kołnierzowe z dwoma otworami montażowymi wykonane z metalu i łożysko kołnierzowe xiros.

To drugie zostało wykonane z materiału xirodur B180, wysokowydajnego tworzywa sztucznego, które zostało zoptymalizowane przez igus przez lata pod względem zużycia i odporności na media. Oba łożyska nie zostały całkowicie zakryte podczas testu, lecz wystawiane na działanie powietrza w celu wywołania efektu korozji.

ŁOŻYSKO METALOWE ZACZYNA KORODOWAĆ PO KILKU GODZINACH

 
Fot. 1. Łożysko kołnierzowe z dwoma otworami montażowymi wykonane z metalu i łożysko kołnierzowe xiros wykonane z xiroduru B180, po teście z użyciem słonej wody w laboratorium badawczym; odporne na zużycie łożyska xiros nie wykazują oznak korozji lub odbarwienia

Końcowy wynik nie podlega dyskusji. Już po kilku godzinach metalowe łożysko zaczęło korodować. Pod koniec testu widoczne były znaczące ślady rdzy na wszystkich częściach łożyska. W przeciwieństwie do łożyska z tworzywa sztucznego, łożysko kulkowe xiros było nienaruszone nawet po 120 godzinach w agresywnej słonej wodzie i wysokich temperaturach.

Nie ma zmiany koloru ani śladu rdzy. Na pierwszy rzut oka widać wyraźną przewagę, szczególnie w zastosowaniach w pomieszczeniach typu cleanroom, przy produkcji żywności i technologii medycznej, gdzie rdza stwarza zagrożenie dla higieny. Łożyska kulkowe xiros składają się zazwyczaj z czterech elementów: pierścieni wewnętrznych i zewnętrznych, koszyczków wykonanych z tworzywa sztucznego oraz kulek wykonanych ze stali nierdzewnej lub szkła.

W przeciwieństwie do metalowych łożysk, odporne na zużycie bezobsługowe łożyska polimerowe umożliwiają bardzo płynną i higieniczną pracę, bez użycia ani jednej kropli substancji smarującej. Ich długą żywotność można łatwo obliczyć online. Ponadto łożyska z tworzywa sztucznego nie przewodzą prądu, są odporne na temperaturę w zakresie od -40 do +80 stopni Celsjusza, niemagnetyczne i o 60% lżejsze oraz do 40% bardziej ekonomiczne niż porównywane łożyska metalowe.

Są odporne na średnie obciążenia, a ze względu na swoją niezawodność są wybierane przez klientów na całym świecie od wielu lat, na przykład do stosowania w przenośnikach taśmowych, etykietowaniu, urządzeniach do przenoszenia i pakowania, a także w maszynach napełniających.

igus Sp. z o.o.