wersja mobilna
Online: 727 Wtorek, 2017.11.21

Technika

Nowe rozmiary złączek dla przewodów od 2,5 do 120 mm²

czwartek, 22 czerwca 2017 12:47

Conta-Clip, niemiecka firma znajdująca się w czołówce rynku niemieckiego, oprócz oferowania sprawdzonych złączek RK, sukcesywnie wprowadza kolejne rozmiary złączek serii SRK. Obecne od lat przekroje od 2,5 do 35 mm² od niedawna wzbogacone są o złączki SRK 50 do SRK 120, czyli od teraz użytkownik ma możliwość podłączenia przewodów o przekrojach od 2,5 do 120 mm².

Należy pamiętać, że firma Conta-Clip bardzo asekuracyjnie podchodzi do oznaczeń handlowych swoich produktów. Złączka o symbolu "SRK 2,5" to tak naprawdę złączka, w której można zamontować przewody typu "drut" o przekroju od 0,2÷4 mm² natomiast złączka SRK 4 umożliwia montaż przewodów tego samego typu o przekrojach 0,2÷6 mm². W wyżej wymienionych zaciskach można instalować także przewody "linka" o takich samych przekrojach o ile nie będą stosowane tulejki.

Stosowanie tulejek montażowych w rzeczywistości powiększa średnicę przewodu i w takim przypadku do złączki SRK 2,5 możemy podłączyć przewody o przekrojach 0,2÷2,5 mm² a do złączki SRK 4 przewody 0,2÷4 mm². W złączek o większych przekrojach sytuacja jest analogiczna tzn. SRK 10 przewód drut/linka to 0,2÷16 mm² (z tulejką do 10 mm²), a zacisk SRK 16 przewody 1,5÷25 mm² (16 mm²).

Producent zadbał o przejrzystość urządzeń prefabrykowanych za pomocą złączek Conta-Clip. Standardowym kolorem jest kolor beżowy jednak produkty występują aż w 9 kolorach. Przykładowy numer katalogowy (Złączka SRK 2,5/2A to nr kat: 17100.2 - cyfra po znaku kropki oznacz kolor. Tak więc 17100.2 - "2" kolor beżowy; 17100.5 - "5" kolor niebieski, 17100.9 - "9" kolor czerwony. Kolory kodowane są wg klucza

Należy mieć na uwadze iż w nomenklaturze firmy Conta-Clip oznaczenie SRK 2,5/2A, część oznaczenia "/2A" nie oznacza prądu (który dla zacisku 2,5 może dochodzić do maks. 32 amperów) lecz oznacza 2 przyłącza (z niemieckiego: Anschluss). Tak więc do złączki SRK 2,5/2A możemy podłączyć standardowo 2 przewody.

Konstrukcja złączki umożliwia zainstalowanie także specjalnego adaptera SMAG, który pozwala na podłączenie dodatkowego przewodu i to o dość zróżnicowanym przekroju. Przykładowo do złączki SRK 4 można podłączyć standardowo 2 przewody oraz adapter SMAG dzięki któremu będzie mona podłączyć 3 przewód o przekroju 0,2...6 mm²

Bardzo istotną cechą jest fakt, że podłączenie adaptera nie ogranicza w istotny sposób możliwości podłączania głównego kabla, gdyż adapter wpinany jest w specjalne gniazdo umiejscowione ponad zaciskiem.

Do zacisków serii SRK producent dedykuje mostki SQI. Oferowane są one w rozmiarach 1, 2, 3...10 polowych i użytkownik może je zamawiać w ilościach minimalnych: po jednej sztuce. Conta-Clip oferuje również mostek 30 polowy który można odpowiednio przycinać i tworzyć własne rozmiary.

Mostki docięte przez użytkownika można zabezpieczyć nakładką izolacyjną SQU. Specjalnie opracowana konstrukcja mostków z jednej strony gwarantuje pewne połączenia między złączkami, a jednocześnie w łatwy sposób umożliwia wyłamywanie zbędnych pinów co umożliwia np. mostkowanie z przeskokiem co drugi czy co trzeci zacisk.

Firma Conta-Clip wprowadzając na rynek złączki serii SRK zadbała o wygodę użytkownika w zakresie dystrybucji potencjału - mostkowania zacisków o różnych rozmiarach. Montażysta ma możliwość bezpośredniego mostkowania złączki SRK 2,5 zarówno ze złączką SRK 4 jak i SRK 6 czy SRK 10 niezależnie od miejsca montażu - z lewej czy z prawej strony.

Używa się do tego celu standardowych mostków SQI przeznaczonych do złączek serii SRK. Mostki te należy dobrać z tabeli znajdującej się w katalogu "Conta-Connect" firmy Conta-Clip. Sam dobór mostków jest bardzo intuicyjny i praktyka wskazuje, iż już po pierwszym nietypowym zmostkowaniu tak skrajnych rozmiarów jak chociażby 2,5 mm² z 16 mm² dobór odpowiedniego mostka odbywa się bez konieczności korzystania z katalogu.

OEM Automatic
www.oemautomatic.pl

 

zobacz wszystkie Nowe produkty

Oprogramowanie do nadzoru procesów i jednoczesnego uruchamiania dwóch systemów operacyjnych

2017-11-21   | B&R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o.
Oprogramowanie do nadzoru procesów i jednoczesnego uruchamiania dwóch systemów operacyjnych

B&R wprowadził do swojego systemu automatyzacji oprogramowanie do nadzoru procesów (hipervisor). Pozwala ono na równoległą pracę Windowsa lub Linuksa z systemami operacyjnymi czasu rzeczywistego B&R, tak że działają one niezależnie i nie wpływają na siebie. Dzięki temu można np. łączyć aplikacje sterowania i HMI na jednym urządzeniu lub wykorzystywać komputer przemysłowy zarówno jako sterownik czasu rzeczywistego oraz IPC, który wysyła przetworzone dane do systemów wyższego rzędu i do chmury poprzez OPC UA.
czytaj więcej

Niebieski czujnik laserowy do pomiaru odległości od obiektów wypolerowanych i połyskliwych

2017-11-21   | WObit E.K.J.Ober s.c.
Niebieski czujnik laserowy do pomiaru odległości od obiektów wypolerowanych i połyskliwych

optoNCDT 2300-2DR (Direct Reflection) to czujnik odległości z niebieskim laserem i zintegrowanym kontrolerem, wyróżniający się ekstremalnie małą powierzchnią plamki (11 x 8,5 mm) pozwalającą na pomiar odległości od bardzo małych obiektów. Nadaje się idealnie do precyzyjnego pomiaru odległości od powierzchni silnie wypolerowanych, połyskliwych i lustrzanych, jak również może znaleźć zastosowanie do pomiaru odległości i grubości obiektów przeźroczystych, np. szkła optycznego.
czytaj więcej

Nowy numer APA