VarioFlow transportuje słodkie owoce

| Technika

Przetwarzanie truskawek wymaga dużych szybkości - zebrane owoce muszą zostać przetworzone, zapakowane i wysłane do sklepów w jak najkrótszym czasie. Opisujemy wdrożenie wykonane przez hiszpańską firmę CORA, w którym zastosowano przenośnik łańcuchowy VarioFlow firmy Bosh Rexroth.

VarioFlow transportuje słodkie owoce

Gdzie okiem sięgnąć tam truskawki. W prowincji Huelva, niedaleko granicy hiszpańsko-portugalskiej, działa konsorcjum CORA. Jest to największa w tej branży w Europie tego typu organizacja, która produkuje ponad 65 tys. ton truskawek rocznie, uprawiając je na powierzchni około tysiąca hektarów.

Truskawki są owocami szczególnie delikatnymi, które po zebraniu muszą być szybko sortowane, przetwarzane, pakowane i wysłane. Z tego powodu czynnik szybkości był również bardzo istotny przy wyborze przez CORA nowego systemu transportu wewnętrznego wykorzystywanego w zakładzie. Do tego zadania wybrana została firma Construcciones Mecánicas Santa Gema, integrator systemów z Lepe/Huelva, która opracowała i wykonała system transportowy zastępujący w dużej części poprzednio używane urządzenia.

SZYBKOŚĆ JEST KLUCZOWA

Fot. 1. Jedną z cech wyróżniających VarioFlow jest możliwość instalacji w niewielkiej przestrzeni montażowej; ułatwiają to standardaryzowane komponenty, takie jak odcinki proste lini, łuki poziome i pionowe itp.

Czas upływający od zebrania truskawek do ich transportu wynosi od sześciu do ośmiu godzin. W procesie przetwarzania owoców wykorzystuje się 16 analogicznych stanowisk, gdzie truskawki są umieszczane w pojemnikach, następnie przesyłane do ważenia, pakowania i paletyzacji. Przenośnik łańcuchowy VarioFlow łączy stanowiska przetwarzania ręcznego, transportując pojemniki do miejsca, gdzie następuje pomiar ich ciężaru, a liczba owoców może być odpowiednio korygowana.

Manuel Piedra Chaves, manager produkcji w CORA: stwierdził prędkość była kluczowym kryterium przy wyborze systemu transportowego firmy Bosh Rexroth. Przetwarzając świeże towary, czas produkcji jest głównym czynnikiem decydującym o naszej konkurencyjności na rynku.

MOŻLIWOŚĆ ŁATWEJ INTEGRACJI

Fot. 2. Przenośnik taśmowy Rexroth VarioFlow pracować może w systemach zautomatyzowanych oraz manualnych; w przypadku omawianej aplikacji łączy on dwa takie obszary produkcji – wstępnego przetwarzania świeżych truskawek i ich przygotowywania do pakowania

Podczas standardowej pracy przenośnika transportowanych jest od 500 do 800 ton owoców dziennie, choć zdarzają się sytuacje, gdy ich waga przekracza 1100 ton na dobę. Aluminiowy system transportować może trzy rodzaje pojemników z truskawkami o wagach od 250 do 1000 gramów i prędkością 50 metrów na minutę.

W omawianej aplikacji kluczowe było zintegrowanie systemu transportującego z innymi urządzeniami technologicznym, takimi jak maszyny przetwarzające, pakujące oraz etykietujące. Przenośnik musiał zostać wbudowany w środek istniejącej instalacji, co wymagało użycia elastycznego w zastosowaniach i modularnego systemu przenośnika.

Inżynierowie z Santa Gema wybrali VarioFlow VF90 o szerokości przenośnika wynoszącej 90mm, co zagwarantowało optymalny transport truskawek w sekcjach z zakrętami. Dzięki oferowaniu przez jego producenta standaryzowanych łuków i zakrętów ślizgowych, dopasowanie przenośnika do niewielkiego obszaru nie było problemem.

SPOSÓB NA DOBRE DOPASOWANIE

Fot. 3. Przy 24-godzinnym cyklu pracy i możliwości transportu do 50 metrów na minutę przetwarzanych może być do 1100 ton truskawek dziennie

Firma Santa Gema skonstruowała system transportowy wpasowujący się w istniejącą w zakładzie przestrzeń. W omawianej aplikacji przenośnik został zintegrowany z modułowym systemem profili aluminiowych firmy Bosch Rexroth. Ponieważ linia składa się z szeregu odcinków wznoszących i opadających, konieczne było zastosowanie dwóch różnych rodzajów przenośników taśmowych z systemu VarioFlow.

Standardowy przenośnik wykorzystywany jest w miejscach, gdzie pojemniki transportowane są poziomo, natomiast napęd zaciskowy do przemieszczania również w pionie, przy czym w omawianej aplikacji kąty nachylenia wynosić mogą 30°. Obydwa z omawianych elementów transportowych wykorzystywane mogą być w przemyśle spożywczym i charakteryzują się łatwością czyszczenia.

Juan Manuel Cruz Soler wymienia także inne cechy decydujące o wyborze systemu: VarioFlow charakteryzuje się długim okresem działania i dużą prędkością pracy. Wykorzystanie jego połączenia z systemem aluminiowym pozwoliło na stworzenie wydajnego i dopasowanego do naszych potrzeb rozwiązania - podsumowuje.

Więcej informacji na tematy takie jak omawiane rozwiązanie i podobne znaleźć można na stronie: www.boschrexroth.pl

Zobacz również