
Rys. 1. Pierścień SHDSL z wykorzystaniem switchy EKI-2528 i komputerów UNO-2170
Przykładem takiego przemysłowego zastosowania systemów VoIP jest modernizacja linii kolejowej we Włoszech, która została wykonana z wykorzystaniem produktów firmy Advantech. Projekt ten jest bardzo ciekawy, gdyż podobna modernizacja jest możliwa również w polskich realiach.
WŁOSKI PROJEKT
Włoska kolej szynowa GIS zdecydowała się na modernizację swoich linii i stacji kolejowych z wykorzystaniem technologii VoIP. Całkowita liczba połączeń szynowych, które obejmował projekt modernizacji, przekroczyła 100, natomiast na każdą linię przypadało około 36 urządzeń komunikacyjnych.
Głównym założeniem projektu było stworzenie nowego, prostego systemu komunikacji, który zastąpiłby istniejącą przestarzałą infrastrukturę kolejową, umożliwiając połączenie różnego rodzaju urządzeń, począwszy od nowych i wyposażonych w interfejs IP, a na starych telefonach analogowych kończąc. Wymagania jakościowe postawione przed nowym systemem zostały określone wg poniższych punktów.
System miał:
- pracować bezawaryjnie w temperaturach rzędu 60ºC,
- zapewnić zabezpieczenie przeciwprzepięciowe linii energetycznej 3000VDC,
- być wyposażony w wyjścia przekaźnikowe,
- posiadać redundantne zasilanie
Dodatkowym wymogiem było użycie do budowy systemu produktów łatwo dostępnych oraz posiadających szerokie wsparcie techniczne producenta. Idealnym rozwiązaniem okazało się zastosowanie do budowy systemu szeregu produktów Advantecha, takich jak:
- switche przemysłowe EKI-2528,
- bezwentylatorowe komputery kompaktowe UNO-2170,
- 15" komputery panelowe TPC-1570H.
ARCHITEKTURA SYSTEMU
Rys. 2. Switche EKI-2528, zabudowane w szafie rackowej
Sercem systemu jest komputer kompaktowy UNO-2170, na którym zaimplementowany został serwer VoIP. Systemem operacyjnym zarządzającym serwerem jest Windows XP Embedded zainstalowany na karcie Compact Flash o podwyższonej wytrzymałości na wysoką temperaturę. Do zbudowania całej architektury Ethernet posłużyły 8-portowe switche przemysłowe EKI-2528, które weszły w skład tzw. pierścienia SHDSL.
Pierścień ten obejmuje wszystkie zmodernizowane linie kolejowe i umożliwił podłączenie w systemie zarówno starych urządzeń analogowych, jak i najnowszych rozwiązań wykorzystujących protokół IP. Switche EKI połączyły ze sobą główną centralę, telefony alarmowe, megafony oraz linie awaryjne. Większość połączeń realizowana jest przez
Rys. 3. Schemat poglądowy całego systemu VoIP dla GIS