C4000 Fusion - najbardziej zaawansowana kurtyna bezpieczeństwa

Rosnąca świadomość producentów, importerów oraz użytkowników dotycząca bezpieczeństwa maszyn sprawia, że pojęcia - optyczne kurtyny bezpieczeństwa - nikomu nie trzeba wyjaśniać. Duża konkurencja na rynku powoduje, że ceny tych urządzeń stale maleją i stają się one coraz bardziej powszechne. Zazwyczaj klienci są zainteresowani kurtynami bezpieczeństwa, które po naruszeniu strefy detekcji mają za zadanie przerwać niebezpieczne funkcje maszyny - i takie właśnie są produkowane przez większość producentów. Jednak firma SICK, która jako pierwsza na świecie stworzyła optyczną kurtynę bezpieczeństwa, nadal udoskonala swoje urządzenia, chcąc zapewnić swym klientom bezpieczeństwo, również przy znacznie bardziej skompilowanych aplikacjach.

Posłuchaj
00:00

Przykładem takiego urządzenia jest kurtyna bezpieczeństwa C4000 Fusion. Wykorzystując znaną od dawna w tego typu urządzeniach funkcję wygaszania wiązek, SICK stworzył najbardziej zaawansowaną kurtynę bezpieczeństwa na świecie. W poniższym artykule chcemy przedstawić przykłady aplikacji, w których ma ona zastosowanie.

ZABEZPIECZENIE OBSZARU PRZED MASZYNĄ

Kurtyna zamontowana w poziomie nadzoruje obszar przed maszyną, zatrzymując ją, gdy ktoś się zbliży oraz nie pozwala na jej uruchomienie, gdy osoba znajduje się w obszarze zagrożenia. Niby nic wielkiego, ale gdy maszyna wyrzuca np. wióry jak w przykładzie na rysunku, które przerywają wiązki kurtyny, maszyna byłaby zatrzymywana bardzo często bez powodu.

W C4000 Fusion można ustalić maksymalną wielkość obiektu, który nie będzie zauważany przez kurtynę. Dodatkowo funkcja wielokrotnego próbkowania pozwala na eliminowanie przelatujących (widzianych tylko przez chwilę) wiórów.

DETEKCJA ROLEK

Aplikacja, w której kurtyna zabezpiecza dostęp do strefy niebezpiecznej. Dozwolony jest automatyczny przejazd roli z papieru lub blachy, jednak próba wejścia człowieka w obszar niebezpieczny ma zostać wykryta, a maszyna zatrzymana.

Ze względu na różne wielkości transportowanych rolek papieru zastosowanie standardowej bariery oraz czujników do jej mutingu na czas przejazdu jest trudne do zrealizowania, a tym samym niebezpieczne.

W kurtynie uruchomiona jest funkcja pozwalająca na naruszenie obszaru detekcji przez jeden i tylko jeden obiekt. Próba wejścia człowieka powoduje, że w obszarze detekcji kurtyny pojawiają się dwa lub więcej obiekty. Powodem jest nieregularność kształtów ciała człowieka.

DETEKCJA TOWARU

Jest to funkcja pozwalająca na automatyczny transport materiału do oraz ze strefy niebezpiecznej. Kurtyna wykrywa obiekt (o wielkości powyżej 500 mm) i pozwala na jego transport. Podczas przejazdu kontrolowana jest wielkość oraz kierunek ruchu.

Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość parkowania palety w świetle kurtyny, dzięki czemu zmniejsza się wymagana długość linii transportującej. Ponadto możliwe jest jednoczesne nadzorowanie kilku równoległych linii.

DETEKCJA PALET

Funkcja, która rozpoznaje kształt palety i pozwala na jej przejazd. Podczas przejazdu kurtyna "uczy się" wielkości przesłaniających ją obiektów oraz odległości pomiędzy nimi. Paleta może przejechać bez zatrzymywania maszyny.

Próba przejścia przez człowieka jest wykrywana, ponieważ podczas chodu zmienia się między innymi odległość pomiędzy nogami człowieka. Dodatkowo kurtyna może kontrolować kierunek i prędkość obiektu.

Ponieważ część wiązek kurtyny jest zawsze aktywna, nie jest możliwe przejście bokiem. Kurtyna C4000 Fusion stworzona przez SICK jest obecnie najbardziej zaawansowaną kurtyną bezpieczeństwa na świecie.

Programowanie odbywa się intuicyjnie, za pomocą komputera PC poprzez wybranie odpowiedniej aplikacji i ustalenie kilku dodatkowych parametrów. Zapewnia bezpieczeństwo w najbardziej nietypowych i wymagających aplikacjach.

Sick
www.sick.pl

Zobacz więcej w kategorii: Technika
PLC, HMI, Oprogramowanie
Jak projektować interfejsy człowiek-maszyna?
Zasilanie, aparatura nn
Więcej kawy, mniej mleka, czyli korekcja współczynnika mocy
PLC, HMI, Oprogramowanie
Reakcyjna i predykcyjna regulacja PID
PLC, HMI, Oprogramowanie
Nowe sterowniki PLC u-control M3000 i M4000 z otwartym systemem operacyjnym u-OS dla automatyki przemysłowej
Bezpieczeństwo
Co oznacza ponad 80 lat w świecie przenośnych detektorów gazu? Mnóstwo doświadczenia!
Przemysł 4.0
Inteligentne zbiorniki w przemyśle spożywczym – mniej strat, większa efektywność
Powiązane treści
Nowości SICK
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Rynek
Nie tylko technologie
Rynek
Produkcja przemysłowa
Rynek
Pomiary i utrzymanie ruchu

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów