Nowy system ramienia nośnego dla stanowisk człowiek-maszyna

| Technika

Systemy ramienia nośnego sprawdziły się jako ergonomiczne połączenie pomiędzy maszyną, urządzeniem obsługowym i operatorem, jednak dotyczące ich wymagania stale rosną. To, czego obecnie dokonano na linii między człowiekiem a maszyną, ukazuje rozwój platformy systemu ramion nośnych firmy Rittal. Nowy, kompleksowy system modułowy oferuje użytkownikowi jednolite rozwiązania funkcji, montażu i projektowania w jednorodnej stylistyce i pokrywa zakres obciążeń do 180 kg.

Nowy system ramienia nośnego dla stanowisk człowiek-maszyna

Systemy ramienia nośnego umożliwiają łatwe i precyzyjne obracanie oraz podnoszenie i nachylanie paneli obsługi. Dzięki temu operator maszyny ma zawsze najlepszy widok i kontrolę nad maszyną lub systemem. Niemęcząca i bezpieczna praca to jednak nie wszystko.

Do typowych wymagań konstruktorów maszyn i urządzeń odnośnie systemów ramienia nośnego należą np. indywidualna zabudowa, estetyczna forma, jednolity design w szerokim zakresie obciążeń, szybki montaż, łatwe ustawienie kompletnego systemu oraz wszechstronne możliwości wprowadzania kabli.

JEDEN SYSTEM DO TRZECH STOPNI OBCIĄŻENIA

Nowy system ramienia nośnego może być teraz zrealizowany w trzech stopniach obciążenia 60, 120 i 180 kg (w odniesieniu do długości wysięgnika równej 1 m) i w jednolitym systemie funkcji, montażu i projektowania. Obejmuje to i w przyszłości zastąpi dotychczasowe systemy CP-L i CP-XL. "Dzięki temu Rittal ma unikalną pozycję na rynku.

W tradycyjnych rozwiązaniach przedziały obciążeń rozciągają się na nawet siedem różnych systemów ramienia nośnego, które ponadto rzadko są wzajemnie kompatybilne - czy to pod względem stylistycznym, czy też łączenia lub funkcjonalności. Z tego wynikają takie wady jak duża liczba różnych komponentów i konieczność ciągłych konsultacji", objaśnia Stefan Körner, Product Management Enclosures w Rittal.

INDYWIDUALNE ROZWIĄZANIA Z MODUŁÓW

Fot. 1. Zdejmowana pokrywa do łatwego przeprowadzenia kabli

Nowy modułowy system ramienia nośnego Rittal oferuje użytkownikowi wiele sprytnych rozwiązań. Począwszy od ramienia nośnego, przez zarządzanie okablowaniem, aż po serwis i doposażenie. Składające się z profilu nośnego, przegubu pośredniego i kątowników ramię nośne może być zamontowane zarówno na górze na maszynie, jak i na bocznej ścianie.

Do montażu służą mocowania do ścian lub podłoża w dwóch różnych rozmiarach oraz elastyczne przeguby nakładane i ścienne z rozgałęzieniem poziomym. Ponadto adaptery systemowe zapewniają dopasowanie do odpowiednich przekrojów innych profili ramion nośnych tego systemu, gdy np. ma zostać przyjęte większe obciążenie.

W ten sposób system można optymalnie dopasować do potrzeb użytkownika. Jeżeli potrzebne są długie wysięgniki o dużej stabilności np. "profil nośny 180 zamknięty", to za pomocą "adaptera systemowego 180/120" można w części pionowej zastosować odpowiednio mniejszy profil nośny. Aby uzyskać żądany udźwig i zasięg dla danej aplikacji, dostępne są profile nośne o różnych przekrojach i długościach 250, 500, 1000 i 2000 mm (wersja zamknięta).

Fot. 2. Elastyczne możliwości wprowadzania i przeprowadzania kabli

Wszystkie są wyprodukowane z owalnego profilu aluminiowego - także do obciążeń do 180 kg. Większość ramion nośnych na rynku jest wyposażonych w czworokątny profil rurowy. Nowa geometria profilu nie tylko jest atrakcyjna pod względem wizualnym, lecz również gwarantuje także znacznie większą stabilność odnośnie występujących obciążeń zginających i skręcających.

Ponadto z konstrukcji tej wynika zminimalizowanie charakterystyki drgań oraz wygodniejsza obsługa w związku z mniejszymi siłami potrzebnymi do manipulowania. Jeżeli do danego zastosowania wymagana jest specjalna długość wykraczająca poza rozmiary standardowe, istnieje możliwość skracania profili według potrzeb. Późniejsze nacinanie gwintów nie jest potrzebne.

OTWARTY PROFIL DO SZYBKIEJ INSTALACJI OKABLOWANIA

Fot. 3. Łatwa regulacja jest możliwa również bez demontażu systemu

Profile nośne są również dostępne w wariancie otwartym o geometrii w układzie X. Stosowane jest ono dla długości 500, 1000 i 2000 mm i daje do dyspozycji użytkownika dwa osobne kanały kablowe w jednym profilu. W ten sposób istnieje możliwość osobnego układania przewodów sterujących i zasilających w celu uniknięcia niepożądanych zakłóceń.

Zdejmowane pokrywy elementów kątowych, połączeń i przegubów zapewniają łatwy dostęp. Dzięki otwartemu profilowi, który jest zamykany listwą z tworzywa sztucznego z zachowaniem stopnia ochrony IP54 i wymagań estetycznych, w każdej chwili można szybko i łatwo zainstalować przewody, nawet z konfekcjonowanymi wtykami DVI lub VGA.

Możliwe jest to również później, bez konieczności demontowania profilu nośnego lub wręcz obróbki mechanicznej. Całkowita przelotowość wprowadzania i przeprowadzania przewodów sprawdza się właśnie w przypadku serwisu lub przy rozbudowie elementów sterujących w obudowie obsługi.

Elementy kątowe charakteryzują się jeszcze jednym przydatnym szczegółem: dzięki odpowiednim wykrojom w pokrywach można np. szybko i łatwo zainstalować na ramieniu nośnym kolumny sygnalizacyjne - bez wiercenia i frezowania. System modułowy został zaprojektowany tak, aby był przyjazny w użytkowaniu, co podkreślają dodatkowe jego funkcje.

W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów możliwe jest ustawianie już zainstalowanych ramion nośnych, a następnie ograniczenie kąta obrotu całkowicie bez demontażu systemu ramienia nośnego. Podczas regulacji użytkownik po prostu zdejmuje osłonę elementów połączeniowych ramienia i ma dostęp śrubokrętem do obu śrub regulujących.

Rittal Sp. z o.o.
www.rittal.pl