W pełni elastyczne pakowanie

| Technika

Potrzeba stosowania indywidualnych rozwiązań w zakresie pakowania zwiększa zapotrzebowanie na elastyczne maszyny pakujące i wyznacza trend ich coraz większej automatyzacji. Współpraca firmy Bosch Rexroth z uznanym, mającym ponad 50-letnie doświadczenie producentem maszyn pakujących typu wrap-around - firmą Schäfer & Flottmann GmbH & Co. KG, przyniosła w tym zakresie wymierne efekty.

W pełni elastyczne pakowanie

Fot. 1. Pakowarka typu wrap-around

Wystarczy spojrzeć na regały w supermarketach, aby przekonać się, że nie tylko opakowania zbiorcze, ale również te indywidualne charakteryzują się dużą różnorodnością. Różne wielkości, kolory i formy, przeróżne warstwy pośrednie, zamknięcia i pokrywki - wszystko wydaje się obecnie możliwe. Wysokie wymagania klientów sprawiają, że producenci maszyn pakujących potrzebują szczególnie elastycznych pakowarek typu wrap-around i tray. Pożądana jest jednak nie tylko elastyczność - maszyny muszą się te wyróżniać wysoką wydajnością oraz prostą i szybką możliwością przezbrojenia.

Firma Schäfer & Flottmann wytwarza maszyny pakujące, starając się sprostać wysokim wymaganiom użytkowników końcowych. Każda z nich jest indywidualnie projektowana pod kątem wymagań dotyczących produktów, opakowań, parametrów przestrzennych oraz innych, specyficznych wymagań klientów.

MASZYNA TYPU WRAP-AROUND Z KOMPONENTAMI FIRMY REXROTH

Fot. 2. Magazyn i podawanie kartonów

Przy stosowaniu maszyny wrap-around kubki mogą być pakowane wraz z przykrywkami w pojemnikach różnego typu. Maszyny takie były w przeszłości stale udoskonalane, czego elementem było przejście z napędów EcoDrive firmy Bosch Rexroth na IndraDrive Mi. Te ostatnie zapewniają wysoką wydajność przy zachowaniu dużej precyzji i dostępności. Ponadto, dzięki ich zastosowaniu, znacznie zredukowano konieczną wielkość szafki sterowniczej. Do zespolenia krzywek tarczowych i ruchów składających wykorzystano system IndraMotion MLC firmy Bosch Rexroth.

Za pomocą ramion ssących sterowanych serwomechanizmem, kartonowy wykrój pobierany jest z magazynku, umieszczany w otwartym łańcuchu kartonów i przemieszczany wstępnie do stacji załadunkowej. Jednocześnie sterowane serwonapędem ramię ssące pobiera dwie warstwy pośrednie z obu magazynków i je przygotowuje. W pierwszym etapie górne łańcuchy rozdzielają kubki z dwóch na cztery rzędy.

W tym czterorzędowym układzie przesuwają się one do stacji załadunkowej składającej się z dwóch systemów pick&place. Tutaj kubki stawiane są na wykroju w otwartym łańcuchu kartonów. W przypadku kartonów wielowarstwowych przygotowana warstwa pośrednia łapana jest w powrotnym suwie systemów pick&place i odkładana na kubki. Łańcuch kartonów zamyka się, przemieszcza i otwiera się ponownie.

Ramiona ssące sterowane przez serwonapęd pobierają z magazynku wykroje przykrywek i pozycjonują je nad łańcuchem kartonów. Dwa osadzacze zasysają wykroje przykrywek, falcują je i osadzają w otwartych kartonach. Podczas przemieszczania łańcucha przykrywka jest utrzymywana w kartonie przez boczne skrzydła kartonu i złożenie skrzydeł spodnich. Jednocześnie nanoszony jest klej, a następnie karton jest zamykany w stacji naciskowej.

WRAP-AROUND - SZYBKO I ELASTYCZNIE

Fot. 3. Napędy IndraDrive Mi

Pakowarka typu wrap-around pracuje jedno- lub dwuetapowo. W przypadku pojemników jednowarstwowych w pracy dwuetapowej za każdym razem dwa pojemniki są równolegle podstawiane, transportowane, jednocześnie ładowane i zamykane przykrywkami. W przypadku kartonów dwu- i trójwarstwowych pojemniki podstawiane są pojedynczo. Poszczególne maszyny przeznaczone są do siedmiu różnych formatów kubków i do dziesięciu formatów kartonów. Zależnie od konfiguracji pakowania i liczby warstw możliwa wydajność maszyny wynosi do 20 kubków, 60 warstw produktów lub 45 kartonów na minutę.

Niezależnie, czy pożądana jest wydajność umiarkowana, czy też wysoka, pakowarki typu wrap-around i tray wyróżniają się wyjątkową elastycznością i dostępnością. Zmian formatu można bezproblemowo dokonać w ciągu paru minut.

INDRADRIVE MI - MINIMUM MIEJSCA PRZY MAKSIMUM EFEKTYWNOŚCI

W 2007 roku rozpoczęto seryjną produkcję zaprezentowanego dwa lata wcześniej kompaktowego napędu IndraDrive Mi. Pod koniec 2009 roku 50 renomowanych producentów maszyn wprowadziło ten typ serwonapędu. Dzięki zastosowaniu kabla hybrydowego można sekwencyjnie połączyć do 20 napędów IndraDrive Mi.

Tym samym aż o 85 % zmniejszają się koszty okablowania. Elektronika sterująca jest płasko rozmieszczona na silniku, płaszcz silnika służy jako element chłodzący tak, że elektronika i silnik serwo tworzą ultrakompaktową jednostkę. Tym samym objętość szafki sterującej zmniejszona została o prawie 70 procent. Napęd IndraDrive Mi poszerza znacznie możliwości w zakresie tworzenia modułowych maszyn.

INDRAMOTION MLC - MAKSYMALNA ELASTYCZNOŚĆ

System sterujący IndraMotion MLC łączy na jednej wspólnej platformie funkcjonalność: motion, logic i robot control. Poza 32-osiową wersją możliwa jest również wersja 64-osiowa do zastosowań z wysokimi wymaganiami w zakresie motion control. Innowacyjne oprogramowanie software'owe i oprogramowanie sprzętowe, prosta inżynieria i otwarte interfejsy systemowe zapewniają maksymalną elastyczność we wszystkich zastosowaniach.

Bosch Rexroth Sp. z o.o.
www.boschrexroth.pl

Zobacz również