Nowe sterowniki PLC z serii K5 firmy Kinco

| Technika

Sterowniki programowalne są jednym z kluczowych elementów systemów kontroli pracy maszyny lub instalacji przemysłowej, dlatego decyzja o ich wyborze jest ważnym krokiem, który musi podjąć konstruktor. Firma WObit, świadoma jej wagi, proponuje zastosowanie funkcjonalnych sterowników PLC marki Kinco.

Nowe sterowniki PLC z serii K5 firmy Kinco

Głównym zadaniem każdego sterownika jest realizacja programu oraz komunikacja z pozostałymi urządzeniami wchodzącymi w skład systemu bądź maszyny. Przykładem może być układ, który jednocześnie przeprowadza pomiar dwóch wartości - np. siły i drogi. Tego typu pomiary realizują przede wszystkim maszyny badające wytrzymałość materiałów, które stosowane są głównie w dziale badań i rozwoju.

SYSTEM DO BADANIA WYTRZYMAŁOŚCI MATERIAŁÓW

Fot. 1. ADT42

Do stworzenia stanowiska mierzącego wytrzymałość na rozciąganie materiału np. z tworzywa sztucznego niezbędne są komponenty takie jak sterownik PLC, panel HMI, czujnik odległości wraz z modułem rozszerzeń z wyjściem analogowym oraz czujnik siły wraz z modułem ADT42 przeznaczonym do współpracy z czujnikami tensometrycznymi, a także napęd - np. siłownik elektryczny.

Zadaniem sterownika PLC w takim układzie jest załączanie/wyłączanie siłownika poprzez wyjście przekaźnikowe oraz odczyty sygnałów analogowych 0..10 V i sygnału z modułu ADT42. Do pomiaru siły można zastosować czujnik KMM20 oraz nowy, czterokanałowy moduł do czujników tensometrycznych ADT42.

Moduł pozwala na wykonywanie pomiarów z rozdzielczością dochodzącą do 0,001% zakresu pomiarowego, co umożliwia bardzo precyzyjny pomiar działających sił. Moduł ADT42 jest wyposażony w dwa wyjścia tranzystorowe oraz dwa izolowane wejścia (w tym jedno tarujące), a także interfejs RS-485 pracujący w protokole Modbus RTU do komunikacji ze sterownikiem PLC.

Fot. 2. K541

Pomiar przemieszczenia można realizować za pomocą liniowego przetwornika potencjometrycznego z serii RC35 o zakresie pomiarowym 50-750 mm. Do pomiaru sygnałów analogowych z czujnika przeznaczony jest moduł rozszerzeń z wejściem i wyjściem analogowym PM533. Jest on wyposażony w dwa kanały wejściowe i wyjściowe 0...10 V / 4...20 mA.

Aby system był w pełni funkcjonalny, należy zastosować panel operatorski, którego rolą jest sterowanie procesem pomiaru oraz rejestrowanie pomiarów, a także ich zapis na kartę SD, aby można je było wykorzystać do późniejszej analizy. Odpowiednim modelem, który pozwala na realizację tych zadań, jest np. MT5323T-CAN. Wyposażony jest on m.in. w slot kart SD oraz interfejs CANopen. Poprzez ten ostatni panel może komunikować się ze sterownikiem PLC z nowej serii K5 uruchamiającym i zatrzymującym kolejne cykle pomiarowe.

NOWA SERIA STEROWNIKÓW

Fot. 3. CPU K508-40AR

Nowe urządzenia PLC firmy Kinco zostały, w porównaniu do poprzedniej serii K3, wyposażone w lepsze procesory, dzięki czemu zapewniają wysoką wydajność pracy oraz zróżnicowaną funkcjonalność. Jedną z ich najważniejszych właściwości, która rozszerzyła funkcjonalność sterowników pod kątem komunikacji, jest wbudowanie interfejsu CANopen. Zaimplementowany protokół nadrzędny CANopen w module rozszerzeń K541 charakteryzuje się przepustowością 1 Mb/s i może obsługiwać do 72 urządzeń podrzędnych.

Oprócz nowego interfejsu CANopen sterowniki wyposażone są w funkcję komunikacji szeregowej. W zależności od modelu mają one wbudowany jeden port RS-232 oraz do dwóch portów RS-485, które pozwalają na komunikację w protokole Modbus RTU. Każdy z portów obsługuje do 32 urządzeń pracujących w sieci. Port RS-485 pozwala sterownikowi na pracę zarówno w roli urządzenia podrzędnego, jak i jako jednostka nadrzędna.

Fot. 4. MT5323T-CAN

Urządzenia z serii K5 mają wbudowane dwa szybkie liczniki z dwunastoma trybami pracy. Podczas pracy jednokanałowej częstotliwość szybkich wejść wynosi do 60 kHz, natomiast dwukanałowej - do 20 kHz. Każdy z szybkich liczników ma osobne wejście przeznaczone do kontroli kroku, kierunku, startu oraz resetu. Nowa seria K5 ma również wbudowane dwa szybkie wyjścia impulsowe o częstotliwości do 200 kHz ze wsparciem dla PTO lub PWM.

Przeznaczone są one głównie do kontroli silników krokowych, enkoderów oraz serwonapędów. Sterowniki pozwalają na kontrolę pozycji absolutnej, pozycji znamionowej oraz bazowanie. Do konfiguracji sterowników i tworzenia programów dostępne jest darmowe oprogramowanie KincoBuilder, dodatkowo ze strony www.kinco.com.pl można pobrać podręcznik programowania w języku polskim.

WIĘCEJ INFORMACJI

Sterowniki PLC w połączeniu z serwonapędami i panelami HMI firmy Kinco pozwalają na łatwe tworzenie gotowych rozwiązań dla różnorodnych aplikacji w przemyśle oraz automatyce produkcyjnej. Aby dowiedzieć się więcej na temat aplikacji oraz oferty produktowej, zapraszamy do kontaktu ze specjalistami firmy WObit.

P.P.H. WObit E.K.J. Ober s.c.
www.wobit.com.pl

Zobacz również