"Rozbudowana funkcjonalność w małej obudowie", czyli najnowsze przemienniki częstotliwości PowerFlex 520 firmy Rockwell Automation

| Technika

W coraz większej liczbie aplikacji napędowych bardzo ważnym czynnikiem decydującym o wyborze konkretnego modelu przemiennika częstotliwości jest stosunek jego rozmiaru do funkcjonalności. Od producentów oczekuje się miniaturyzacji napędów przy zachowaniu cech porównywalnych z zaawansowanymi, pełnowymiarowymi modelami. Odpowiedzią firmy Rockwell Automation było wprowadzenie do sprzedaży przemienników serii PowerFlex 523 oraz PowerFlex 525.

"Rozbudowana funkcjonalność w małej obudowie", czyli najnowsze przemienniki częstotliwości PowerFlex 520 firmy Rockwell Automation

Nowa rodzina urządzeń PowerFlex 520 stanowi pomost pomiędzy prostymi, komponentowymi przemiennikami z serii PowerFlex 4 a rodziną PowerFlex 7, w skład której wchodzą zaawansowane modele strukturalne. Została ona podzielona na dwie serie przemienników: bardziej zaawansowaną 525 oraz prostszą 523, a należące do niej urządzenia oferowane są w pięciu rozmiarach, które pokrywają zakres mocy od 0,4 do 22 kW i występują w kilku wariantach napięcia zasilającego (od 100 do 600 VAC).

Główną z cech wyróżniających tytułową rodzinę jest bogate wyposażenie standardowe, do którego zalicza się: karta sieci EtherNet/IP, filtr przeciwzakłóceniowy RFI dla wszystkich modeli, karta bezpiecznego wyłączenia momentu (Safe Torque-Off) o kategorii SIL2/PLd, moduł choppera oraz karta do sieci Modbus RTU (RS-485). Dzięki wbudowanemu interfejsowi EtherNet/IP istnieje możliwość skorzystania z funkcji automatycznego skonfigurowania przemiennika (Automatic Device Configuration) po jego wymianie (np. z powodu uszkodzenia), przy czym funkcja ta jest realizowana z poziomu sterownika PLC. Z kolei ADC działa w sposób automatyczny i po skonfigurowaniu nie wymaga żadnej ingerencji ze strony użytkownika.

Seria PowerFlex 523 stanowi uzupełnienie serii 525 o prostsze i tańsze napędy dedykowane do najprostszych aplikacji napędowych i w związku z tym została pozbawiona karty bezpieczeństwa STO, karty sieci EtherNet/IP oraz możliwości sterowania z wykorzystaniem zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego (FVC). Zabiegi te pozwoliły obniżyć cenę tej gamy napędów, co przełożyło się na zwiększenie konkurencyjności w grupie najprostszych urządzeń.

Przemienniki cechują się budową modułową, a maksymalna temperatura otoczenia podczas ich pracy wynosi 50°C. Wartość tę można podnieść do 70°C dzięki zastosowaniu specjalnego modułu chłodzącego. Urządzenia rodziny 520 przystosowane są do montażu zarówno w pionie, jak i poziomie bez odstępów montażowych (Zero Stacking). Dzięki możliwości wyświetlania komunikatów w języku polskim (QuickView) proces komunikacji z użytkownikiem został w znacznym stopniu usprawniony.

Omawiane urządzenia mają trzy tryby sterowania silnikiem: skalarny, wektorowy bezczujnikowy (SVC) oraz wektorowy w zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego (FVC). Seria PowerFlex 523 oferuje sterowanie skalarne oraz wektorowe bezczujnikowe (SVC). Dodatkowo istnieje możliwość sterowania silnikami z magnesami trwałymi (iPM oraz sPM), a uzupełnieniem jest możliwość pracy w trybie ekonomicznego energetycznie sterowania wektorowego. Dzięki wbudowanemu modułowi pozycjonera istnieje możliwość realizacji aplikacji pozycjonującej bez potrzeby angażowania zewnętrznego sterownika PLC, co przekłada się na uproszczenie struktury sterowania oraz obniżenie kosztów.

Do konfiguracji oraz diagnostyki przemiennika przeznaczone jest oprogramowanie narzędziowe DriveExplorer i DriveTools, istnieje także możliwość konfiguracji urządzeń z poziomu oprogramowania CCW (Connected Components Workbench). Funkcjonalność przemienników PowerFlex 525 można rozszerzać dzięki gamie kart komunikacyjnych (m.in. dwuportowej karcie EtherNet/IP) oraz karcie sprzężenia zwrotnego.

Tomasz Depta
RAControls Sp. z o.o.

www.racontrols.pl

Zobacz również