Conta-Clip - nowy producent złączek i aparatury elektroinstalacyjnej na rynku polskim

| Technika

Conta-Clip to niemiecka firma, której powstanie datuje się na 1977 rok. Od samego początku dynamicznie rozwija swoją sieć sprzedaży, a innowacyjne produkty opracowane przez sprawnie pracujący dział R&D oraz elastyczność w podejściu do oczekiwań klienta pozwoliły w krótkim czasie, bo już w 1986 roku, rozpocząć sprzedaż w USA. Obecnie produkty firmy dostępne są na wszystkich kontynentach, a od 1 maja 2014 również w kraju poprzez firmę OEM Automatic.

Conta-Clip - nowy producent złączek i aparatury elektroinstalacyjnej na rynku polskim

ZŁĄCZKI TERMINAL BLOCK

Rys. 1. Złączki: (a) śrubowe RK/SRK, (b) sprężynowe ZRK, (c) sprężynowe push-in FRK, (d) sworzniowe HSK oraz (e) sprężynowe rozłączne ZST

Oferta Conta-Clip obejmuje wszystko, czego użytkownicy potrzebują do wykonania szafy sterowniczej. Kluczowym produktem oferowanym przez firmę, są złączki przelotowe (terminal block). Szerokie portfolio złączek oferowanych przez Conta-Clip pozwala zaspokoić oczekiwanie każdego klienta. Dla osób, które wierne są tradycyjnym połączeniom śrubowym, przeznaczone są złączki serii RK i SRK.

Pozwalają one łączyć przewody o przekroju 0,2 do 240 mm². Występują zarówno w wersji jedno-, jak i wielopoziomowej (do 3 poziomów + uziemienie), dostępne są również wykonania uzupełnione o elektronikę - np. diody LED, diody prostownicze, warystory. Złączki te są odporne na drgania i całkowicie bezobsługowe. System RK to seria ekonomiczna, natomiast seria SRK to zaciski nowej generacji, wykonane z poliamidu o wyższej klasie niepalności (UL 94-V0).

Złączki serii FRK dzięki połączeniom push-in pozwalają zaoszczędzić czas przeznaczony na podłączenie okablowania nawet o 70% w porównaniu z połączeniami śrubowymi. Jest to możliwe, gdyż w systemie tym nie ma potrzeby używania jakichkolwiek narzędzi przy podłączaniu przewodu do złączki. Dedykowane są głównie dla sektora automatyki przemysłowej i pozwalają łączyć przewody o przekrojach do 4 mm².

Złączki serii ZRK to połączenia sprężynowe, gdzie zarówno do połączenia, jak rozłączenia przewodu wymagany jest wkrętak. Złączki sprężynowe z powodzeniem wykorzystują zarówno firmy z sektora kolejowego i zakłady energetyczne. Ta seria umożliwia połączenie przewodów o przekrojach do 16 mm².

Seria HSK/HSKG to kolejna grupa, którą tworzą złączki sworzniowe. Są to zaciski wysokoprądowe, umożliwiające podłączenie przewodów do 300 mm² i przesyłanie prądów do 520 A /1000 V.

W złączkach sprężynowych warto zwrócić uwagę na system złączek ZST. Jest to system umożliwiający budowanie kompatybilnych gniazd i wtyczek, które można montować na szynie TS 35. Liczba gniazd i wtyków uzależniona jest od użytkownika, gdyż pojedyncze segmenty można łączyć w bloki zawierające dowolną liczbę gniazd czy wtyków.

Dodatkowy element, jakim jest specjalna blokada zatrzaskowa, uniemożliwia wypadnięcie wtyku z gniazda nawet w wyjątkowo trudnych aplikacjach włącznie z tymi narażonymi na wibracje. Aby zapewnić prawidłowość podłączenia odpowiedniego bloku wtyków do odpowiedniego bloku gniazd, każdy blok można zakodować specjalnymi elementami kodującymi.

System ten umożliwia kodowanie bez utraty funkcjonalności jakiegokolwiek pinu, gdyż elementy kodujące montuje się w specjalnych rowkach ponad otworami gniazda, a bolce kodujące, umiejscowione w segmentach wtyków, montowane są ponad "pinami". Ponadto system umożliwia podłączenia bloku wtyków od góry lub z boku, co może być istotne w aplikacjach, gdzie musimy zastosować połączenia rozłączne ale mamy do dyspozycji niewiele miejsca.

ZACISKI DO KABLI EKRANOWANYCH

Rys. 2. Zaciski do kabli ekranowanych: (a) SSAB, (b) SAB, (c) SAB...F, (d) SAB.../D oraz (e) SAB..../MF/35

Uzupełnieniem części łączeniowej firmy Conta-Clip są zaciski do kabli ekranowanych. Stosowanie tych zacisków zostało wymuszone przez rynek, gdzie producenci chcąc spełniać wytyczne dotyczące kompatybilności elektromagnetycznej, stosują coraz więcej połączeń w kablach ekranowanych.

Wymaganiom tym podporządkowana została konstrukcja systemu zacisków SAB/SSAB. Zaciski te można podzielić na 5 grup:

  • Seria SSAB to zaciski montowane na szynie zbiorczej, a docisk ekranu kabla do złączki oraz do szyny głównej wynika z zastosowania radełkowanej śruby. Seria SAB - są to zaciski, gdzie połączenie ekranu kabla, zacisku i szyny zbiorczej istnieje dzięki naciskowi sprężyny.
  • Seria SAB.../D - to zaciski które przeznaczone są do montażu bezpośrednio na uziemionej płycie montażowej bez konieczności wykorzystywania jakichkolwiek wsporników.
  • Seria SAB.../F - to zaciski do kabla ekranowanego montowane na szynie TS 35 za pomocą śruby, natomiast seria SAB.../MF/35 - to złączka "zatrzaskiwana" na szynie. Stopka zatrzaskująca nie wymaga stosowania jakichkolwiek dodatkowych narzędzi, a dodatkową cecha jest możliwość jej zastosowania do podłączenia złączek SAB.../D.

PRZEKAŹNIKI

W wyposażeniu szaf istotne miejsce zajmują przekaźniki, które Conta-Clip również ma w swojej ofercie. Pierwsza grupa to seria przekaźników PRC. Wyróżnia je obudowa o szerokości 6,2 mm w przypadku przekaźników jednotorowych lub 14 mm w przypadku przekaźników 2-torowych. Seria PRC to 28 wersji przekaźników, w których występują 2 typy podłączenia przewodu: śrubowe i sprężynowe oraz różne napięcia cewki 6-24 VDC czy 12-240 VAC.

Do serii tej dedykowane są mostki montażowe AQI oraz systemy oznacznikowe umożliwiające w profesjonalny i czytelny sposób opisanie układu. Drugą serię przekaźników firmy Conta-Clip tworzą przekaźniki PRS. Występują one w wersji jedno-, dwu- i czterostykowej. Gniazda przekaźników można wykorzystywać z przekaźnikami o napięciach 12-220 VDC oraz 12-230 VAC. W przypadku wersji jednostykowych i dwustykowych ciągły prąd przełączania wynosi 12 A. W przypadku wariantu czterostykowego prąd ten wynosi 6 A.

PRZEKAŹNIKI SERWISOWE

Rys. 3. Rodzina przekaźników oferowanych przez firmę Conta-Clip

Stanowią kolejną grupę przekaźników oferowanych przez firmę Conta-Clip. Dedykowane są do rozbudowanych układów sterowania. W urządzeniach tych można wymusić stan zamknięty bądź otwarty styków za pomocą przełącznika auto/on/off. Umożliwia to tymczasowe odłączenie części systemu bez zakłócania pracy całego układu. Z drugiej strony, w przypadku awarii głównego sterownika, można wymusić załączenie danej części układu. Dioda LED zawsze informuje operatora o statusie przekaźnika.

PRZEKAŹNIKI CZASOWE

Firma Conta-Clip ma w ofercie szeroki wybór przekaźników czasowych, od wersji kompaktowych jednofunkcyjnych o szerokości zaledwie 6,2 mm do bardziej rozbudowanych z możliwością definiowania czasu załączenia, czasu wyłączenia czy czasu zwłoki. Instalator otrzymuje w jednym urządzeniu wiele możliwości. Dodatkowo można znaleźć w ofercie szeroko stosowane w budownictwie wyłączniki schodowe.

OPTOIZOLATORY

Aby zapobiec awariom i problemom, coraz częściej wymaga się stworzenia separacji galwanicznej, co jest możliwe poprzez zastosowanie optoizolatorów. Urządzenia te zapewniają ponadto pewne i dokładne przełączanie nawet przy dużych częstotliwościach impulsów sterujących. Dodatkową korzyścią wynikającą z zastosowania optoizolatorów jest długa żywotność oraz ich wytrzymałość na udary.

Pierwsza grupa optoizolatorów oferowanych przez firmę Conta-Clip to seria PSC. Jest to odpowiednik przekaźników interfejsowych PRC, a więc szerokość obudowy wynosi również 6,2 mm i istnieje możliwość montowania na szynie TS 35 obok innych aparatów modułowych. Typoszereg PSC obejmuje osiem różnych rozwiązań, na które składa się: możliwość połączenia przewodu na 2 sposoby, tzn. połączenie śrubowe lub sprężynowe, czy np. różne napięcia wejściowe (24-60 VDC i 240 VAC). Ciągły prąd przełączania dla optoizolatorów tej serii to 2 A. Do mostkowania tych urządzeń służą mostki AQI - te same którymi można mostkować przekaźniki serii PRC - oraz również pasujące oznaczniki.

Na uwagę zasługuje optoizolator CMS-SRR. Zawiera on uniwersalne wejścia i wyjścia przeznaczone na oba rodzaje napięć AC i DC. Daje to możliwość uzyskani praktycznie każdej kombinacji połączeń. Urządzenie to ma dwa identyczne kanały wyposażone w diody sygnalizujące stan kanału.

Nowością są kompaktowe przekaźniki interfejsowe serii IRC (patrz rys. 5) wyposażone m.in. w gniazda bezpiecznikowe czy wtyki umożliwiające podłączenie bloku przekaźników do sterowników PLC.

NARZĘDZIA

Rys. 4. System opisowy Conta-Label

Do montażu komponentów w szafach Conta-Clip oferują całą gamę narzędzi, począwszy od szczypców tnących, przez ściągaczki izolacji Stripfix, aż do prasek zaciskających tuleje czy potężne urządzenia tnące kable o średnicach dochodzących do 62 mm. Conta-Clip ma także urządzenia tnące i otworujące do szyn TS32 i do koryt kablowych.

W calu zachowania przejrzystości w szafie oraz ułatwienia montażu i konserwacji program Conta-Label (patrz rys. 4) oferuje szeroką gamę oznaczników w wielu kolorach, umożliwiających wykonanie opisów zarówno do złączek, przycisków, kabli i aparatury modułowej jak również tabliczek znamionowych.

Opisy na oznacznikach mogą być wykonane zarówno przez producenta, jak i we własnym zakresie przez użytkownika który ma do dyspozycji plotery drukujące, grawerujące czy drukarki termotransferowe.

CONTA-BOX

Conta-Clip oferuje szeroką gamę obudów Conta-Box o różnych rozmiarach i materiałach, dla ochrony obwodów elektrycznych, urządzeń lub złączy. Rodzaj wykorzystywanego materiału jest dobierany na podstawie wymagań aplikacji. Użytkownik ma do dyspozycji 5 linii produktowych: obudowy wykonane z polistyrenu, poliwęglanu, poliestru, ABS lub aluminium.

Producent na życzenie może wykonać obudowy zgodne ze specyfikacją klienta i uzupełniane o produkty z linii Conta-Connect (złączki, dławnice) lub Conta-Con, które instalowane są na płytach montażowych albo szynach DIN. Podczas produkcji obudowy, można przeprowadzić cięcia (frezowanie), nawiercać otwory przelotowe, gwintować otwory lub malować. W razie potrzeby można również montować dławnice przewodowe lub zewnętrzne połączenia (patrz rys. 5).

SAFE-BOX

Nowością jest specjalna plombowana obudowa Safe-Box montowana na szynie TS 35. Można w niej umieścić złączki a następnie zamknąć przezroczyste drzwiczki, które wyposażone są w otwory umożliwiające założenie plomb. Konstrukcja taka z jednej strony uniemożliwia dostęp osobom niepowołanym do wnętrza obudowy bez naruszenia plomb a z drugiej strony bez zrywania plomb umożliwia wzrokową kontrolę wnętrza obudowy.

KORYTKA KABLOWE

Rys. 5. Obudowy: (a) wyposażona fabrycznie, (b) typu Safe-Box oraz (c) przekaźniki serii IRC

Program produkcji firmy Conta-Clip zawiera także koryta kablowe przeznaczone do przeprowadzenia kabli i zachowania przejrzystości wewnątrz szaf sterowniczych. Koryta kablowe produkowane przez firmę Conta-Clip dzięki specjalnym przekładkom umożliwiają także podzielenie przestrzeni wewnątrz na 2 części, co może być wykorzystane do podziału kabli na wiązki i ich późniejszą separację w ramach jednego korytka.

OEM Automatic Sp. z o.o.
www.oemautomatic.pl