Rozwiązania dla łatwego mocowania kabli i przewodów

| Technika

W celu rozwiązania problemu łączenia w wiązki setek sztuk przewodów stosowanych przy produkcji samolotów, firma Thomas & Betts wchodząca w skład Grupy ABB, wynalazła opaski zaciskowe Ty-Rap, które zrewolucjonizowały technikę mocowania.

Rozwiązania dla łatwego mocowania kabli i przewodów

Opaski zaciskowe Ty-Rap, które zostały pierwotnie wymyślone, aby ułatwić łączenie w wiązki setek metrów przewodów instalowanych wewnątrz samolotów pasażerskich, znaleźć można dzisiaj praktycznie wszędzie - począwszy od silników w samochodach wyścigowych, aż po wyposażenie domowych warsztatów. Samozaciskowa i w zasadzie niezniszczalna, nowatorska konstrukcja opaski zaciskowej Ty-Rap pokazuje, jak można rozwiązać złożony problem przy użyciu prostych rozwiązań.

"Mój ojciec nie miał formalnego wykształcenia, lecz był najbardziej pomysłową osobą, jaką kiedykolwiek spotkałem", wspomina Robert, syn Maurusa Logana, wynalazcy opasek Ty-Rap. "Nigdy nie uważał, że przyjęty dotąd sposób wykonywania różnych rzeczy jest wystarczająco dobry i zawsze zastanawiał się nad sposobem jego ulepszenia. Wynalezienie opasek zaciskowych jest doskonałym przykładem sposobu, w jaki pracował", dodaje.

W przypadku opaski zaciskowej przysłowiowa żarówka zapaliła się w głowie Maurusa Logana podczas zwiedzania fabryki samolotów Boeinga w 1956 roku. Układanie okablowania samolotu było bardzo żmudnym i drobiazgowym przedsięwzięciem z użyciem tysięcy metrów przewodów, które rozkładano na płytach ze sklejki o długości 15 metrów i łączono za pomocą pokrytych woskiem, nylonowych sznurków wiązanych w węzły.

Każdy węzeł musiał być mocno zaciśnięty, co wymagało od pracownika owinięcia sobie sznurka wokół palców przy wiązaniu. Często powodowało to pękanie skóry na palcach, dopóki nie utworzyła się na nich warstwa stwardniałego naskórka. Logan był przekonany, że musi ist nieć łatwiejszy i mniej bolesny dla pracowników sposób wykonywania tego ważnego zadania.

Przez następne kilka lat Logan eksperymentował z różnymi narzędziami i materiałami. Ostatecznie 24 czerwca 1958 roku został złożony wniosek patentowy na trwałą i łatwą w zastosowaniu opaskę zaciskową Ty-Rap. A reszta, jak to mówią, jest już historią.

Oferta opasek zaciskowych firmy ABB została opracowana w celu ułatwienia i przyspieszenia prac związanych z mocowaniem, wiązaniem i prowadzeniem przewodów w przemyśle, budownictwie, branży telekomunikacyjnej, realizowanych zarówno przez firmy instalacyjne, producentów maszyn i urządzeń, jak i domowych majsterkowiczów - wszędzie tam, gdzie wymagana jest wytrzymałość, estetyka, niezawodność i efektywność prac.

Umieszczona w główce opaski zapadka wykonana z niemagnetyzującej i odpornej na korozję stali nierdzewnej gwarantuje najmocniejsze i najtrwalsze mocowanie dostępne na rynku. Opaski Ty-Rap mogą być stosowane w najtrudniejszych warunkach: przy dużej wilgotności, wysokich i niskich temperaturach itp. Opaski Ty-Rap stworzone w celu zmniejszenia nakładów pracy i zapewnienia wysokiej efektywności są powszechnie wykorzystywane w wielu różnych zastosowaniach.

System mocowania Ty-Rap obejmuje szeroką ofertę opasek zaciskowych, opasek z tabliczką opisową, obejm, uchwytów mocujących, wyposażenia pomocniczego do wiązania kabli i przewodów oraz narzędzi do montażu.

Dostępne są też specjalne opaski zaciskowe z zapadką ze stali nierdzewnej, m.in.: opaski z oczkiem montażowym lub dołączonym kołkiem/gwoździem, z uchwytem zatrzaskowym czy z tabliczką opisową.

Oprócz poliamidu 6.6 (w wykonaniu standardowym, odpornym na promieniowanie UV, wysokie temperatury i ogień), poliamidu 4.6 (odpornym na bardzo wysokie temperatury) oraz poliamidu 12, opaski zaciskowe Ty-Rap mogą być wykonane z polipropylenu, fluoropolimeru ECTFE, fluoropolimeru ETFE oraz niedawno wprowadzonego wykrywalnego poliamidu 6.6 i wykrywalnego polipropylenu. UL 94 V-0, UL 94 V-2 i UL 94 HB.

Opaski dostępne są w długości do 1143 mm i w 6 standardowych szerokościach, z wytrzymałością na zerwanie do 780 N, które umożliwiają mocowanie wiązek przewodów o średnicy do 330 mm. Uzupełnieniem opasek są dedykowane narzędzia do montażu, zapewniające automatyczne odcinanie niepotrzebnej końcówki opaski Ty-Rap oraz wciśnięcie obciętej krawędzi do wewnątrz główki, co eliminuje ryzyko skaleczenia się wystającą ostrą krawędzią.

Stosowanie systemu mocowania Ty-Rap we wszelkich pracach związanych z okablowaniem przyspiesza i zwiększa niezawodność łączenia w wiązki przewodów elektrycznych, dzięki temu obniżając koszty.

ABB
www.abb.pl