Jakość i technologia dla innowacji
| TechnikaHARTING otworzył nowe Centrum Jakości i Technologii (HARTING Quality and Technology Center). Na ponad 5 tys. metrów kwadratowych powierzchni koncentruje się bogactwo wiedzy i doświadczenia z zakresu jakości i technologii. Centrum będzie opracowywać rocznie ok. 1000 raportów z badań, 100 raportów z symulacji i 10 projektów technologicznych.
Dla firmy HARTING, priorytetem jest jakość dlatego też postawiono na rozwój nowoczesnego Centrum Jakości i Technologii. Budynek posiada ponad 5 tys. m² powierzchni biurowej i laboratoryjnej, gdzie wiedza i kompetencje mogą być skoncentrowane wokół tematów jakości i technologii. Nowy obiekt potrzebny był z uwagi na ciągły rozwój tych obu obszarów, w celu zapewnienia szybko rosnącemu portfolio produktów firmy przysłowiowej jakości HARTINGa, która jest wynikiem ponad 50 lat realizacji strategii jakości oraz ciągłych inwestycji w obiekty badawcze testujące wytwarzane produkty.
Produkty firmy HARTING były badane w głównym laboratorium już od 1950 r. Poza złączami firmy HARTING, również szafy grające oraz elementy elektroniki samochodowej były już produkowane i testowane w tym czasie. Wymogi jakościowe stawiane produktom stale rosły, podobnie jak liczba badań i testów.
W konsekwencji, główne laboratorium otrzymało certyfikat DIN ISO 17025 w 1994 roku. Równolegle z tym wydarzeniem, cała firma została certyfikowana zgodnie z ISO 9001. W celu uzupełnienia badań laboratoryjnych, w 1990 roku dodano stanowiska do przeprowadzania symulacji w celu sprawdzenia projektów jeszcze przed rozpoczęciem produkcji elementów prototypowych. W 2010 roku powstał oddzielny dział rozwoju technologii mający na celu wspieranie przodownictwa technologicznego firmy.
BADANIA DLA PRZYSZŁOŚCI
Dziś firma z siedzibą w Espelkamp posiada zakłady produkcyjne w wielu krajach, które lokalnie są wspierane przez działy rozwoju przez co pomagają zagwarantować jakość na całym świecie. Zakres badań stale się poszerza i, poza testami środowiskowymi i mechanicznymi, obejmuje sprawdzanie instalacji i urządzeń elektrycznych, testy EMC, testy oprogramowania, testy światłowodowe, analizę materiału z wykorzystaniem skaningowej mikroskopii elektronowej i Skupionej Wiązki Jonowej (FIB), oraz pomiary geometryczne za pomocą współrzędnościowych maszyn pomiarowych 3D i tomografu komputerowego.
Połączenie symulacji i wyników badań pozwala poprawić wyniki symulacji poprzez przeprowadzanie doświadczeń, natomiast wyniki badań laboratoryjnych mogą być poszerzone i uzupełnione dzięki wynikom symulacji. Bliskie połączenie głównego laboratorium z działem zarządzania jakością umożliwia szybką optymalizację procesów, co skutkuje ciągłym udoskonalaniem produktów.
Koncepcja architektoniczna budynku, z obszarami badawczymi położonymi wzdłuż 7-metrowego otwartego atrium, które łączy piętro z parterem oznacza, z jednej strony, że pomieszczenia przeznaczone do testów są w niewielkiej odległości od siebie, a układ budynku sprzyja wymianie doświadczeń inżynierów i pracowników wszystkich działów.
Najnowocześniejsza technologia EnOcean umożliwia elastyczne kontrolowanie aspektów technicznych budynku. Zaopatrzenie w odnawialną energię jest realizowane za pomocą potężnego systemu fotowoltaicznego napędzanego biogazem dzięki jednostce kogeneracji firmy HARTING. Zapotrzebowanie na energię jest jednocześnie zminimalizowane poprzez czułe na światło dzienne oświetlenie LED i regulację świeżego powietrza w zależności od ilości CO2. Przyjemny klimat środowiska pracy zapewnia też podłoga,której temperatura może być dostosowana do potrzeb pracowników.
Zdjęcie tytułowe: Całe wnętrze jest przykładem architektury szklanej, co podkreśla znaczenie jakości badań
HARTING Polska
www.harting.pl