Czy obsługa gestów w panelach XV300 firmy Eaton to praktyczna funkcjonalność?

| Technika

Utarło się stwierdzenie, że świat automatyki powinien opierać się na rozwiązaniach, które - szukając najbardziej trafnego określenia - można określić nieładnie mianem "topornych". To choćby dlatego interfejsy wizualizacyjne opierają się najczęściej na przestarzałej technologii wykorzystującej folię rezystancyjną do detekcji miejsca dotyku. Firma Eaton od lat dba o zwiększanie estetyki i funkcjonalności rozwiązań dla elektryki i automatyki - przykładowo charakterystyczny, uznany na rynku design aparatury RMQ-Titan sprawia, że lampki i przyciski marki Eaton są wizytówką potwierdzającą najwyższą jakość maszyn i urządzeń w nie wyposażonych.

Czy obsługa gestów w panelach XV300 firmy Eaton to praktyczna funkcjonalność?

Rys. 1. Panele serii XV300 w dwóch wersjach montażowych

Estetykę i rozszerzoną diagnostykę nawet najprostszych aparatów elektrycznych wzbogaca system SmartWire-DT, zaś wprowadzone wiele lat temu rozwiązanie zabezpieczenia ekranu dotykowego szkłem hartowanym i detekcji punktu wciśnięcia za pomocą przecinania wiązek podczerwieni to kolejne z wielu dowodów innowacyjności firmy.

Dzisiaj, jako jeden z pierwszych dostawców rozwiązań automatyki, Eaton przedstawia panele operatorskie XV300 i komputery IPC XP500 z matrycą pojemnościową i oprogramowaniem Galileo 10 umożliwiającym praktyczne wykorzystanie tych nowoczesnych matryc z technologią multi-touch.

Obsługa gestów na dobre zadomowiła się w używanych na co dzień urządzeniach takich jak smartfony czy tablety. Już małe dzieci, posługując się intuicją, przewijają ekrany przesuwając palcem po ekranie, czy też powiększają i zmniejszają gestem rozsuwania i zsuwania palców. Właśnie tego typu gesty mogą być obecnie wygodnie implementowane w najnowszym Galileo 10 - użytkownik ma przy tym do wyboru kilka możliwości.

Rys. 2. Pasek przewijania w programie Galileo10 w formie podmaski

Jedną z opcji jest pasek wyboru. W wybranym miejscu ekranu wizualizacji wstawiany jest element o większej szerokości (lub wysokości) niż wskazuje na to ekran. Sam powiększony element tworzony jest w formie podmaski. Po wstawieniu elementu na maskę docelową użytkownik przesuwając palcem wybiera, który fragment podmaski ma być wyświetlany - podobnie jak na rysunku 3.

Rys. 3. Przykładowa wizualizacja z wykorzystaniem paska przewijania, półprzezroczystego menu zawierającego listę alarmów oraz wykresu obsługiwanego przez funkcje multi-touch

Ciekawą funkcjonalnością narzędzia Galileo jest zaprezentowana na wskazanym rysunku lista alarmów w formie półprzezroczystego okna. Po zapełnieniu listy istnieje możliwość przewijania jej palcem - bez konieczności "klikania" przycisków przewijania - góra / dół. W ich miejsce można umieścić przyciski potwierdzania wybranego alarmu lub grupy wszystkich alarmów.

Jednym z ciekawych zastosowań "wielodotyku" jest obsługa wykresów. Użytkownik w wygodny sposób może rozsunąć dwa palce na ciekawym fragmencie by go powiększyć, co daje duży komfort w analizie danych. Podobnie wygodnie przesuwa się cały wykres oraz steruje położeniem liniału, który ułatwia odczyt danych dla interesującego nas punktu. Inną opcją wykorzystywania możliwości przesuwania ekranu jest połączenie ze sobą większej ilości masek (ekranów).

Ciekawą funkcjonalność oferuje także zastosowanie szablonów wielokrotnego użytku. Przykładowy szablon (rys. 4) może zawierać szereg informacji o procesie - zarówno w formie cyfrowej jak i graficznej (wskaźnik) czy wręcz jako zdjęcie.

Rys. 4. Przykładowy szablon z parametrami

Sterownik PLC steruje wszystkimi elementami wykorzystując strukturę danych - dzięki temu zmienne są wygodnie pogrupowane, a twórca wizualizacji nie musi indywidualnie adresować każdego podelementu. Pozwala to uniknąć żmudnej i odtwórczej pracy w rzeczywistości znacznie ją przyspieszając.

Finalnie wykorzystane szablony łączy się ze sobą w jeden kontener, dzięki czemu tworzą one wygodną w podglądzie stanu pracy - przewijaną listę (rys. 5). Wszystkie istotne informacje są łatwo dostępne w przyjaznej dla użytkownika formie.

Rys. 5. Przykładowy ekran wizualizacji z wykorzystaniem szablonów

Od współczesnej maszyny oczekuje się przede wszystkim niezawodności. W czasach, gdy każdy z czołowych dostawców rozwiązań automatyki oferuje zbliżoną jakość rozwiązań - cechą pozwalającą wyróżnić się producentom maszyn i urządzeń jest zastosowanie najnowocześniejszych aparatów, takich jak opisane narzędzia firmy Eaton.

Zastosowana w nich obsługa gestów to już nie tylko gadget, ale pożądana funkcjonalność dająca korzyści zarówno twórcom maszyn jak i ich użytkownikom.

Jacek Zarzycki
Eaton Electric

www.moeller.pl

Zobacz również