Redundancja komunikacji bezprzewodowej: radiomodem + GSM

| Technika

Firma Racom to czeski producent profesjonalnych systemów do bezprzewodowej transmisji danych. Radiomodemy, routery i łącza mikrofalowe Racom wyróżnia niezawodność i przemysłowe wykonanie, które potwierdzają setki aplikacji na wszystkich kontynentach, na lądzie i morzu, w tak wymagających branżach jak energetyka cieplna i zawodowa, przemysł petrochemiczny oraz gospodarka wodna.

Redundancja komunikacji bezprzewodowej: radiomodem + GSM

Rys. 1. Przykładowy schemat topologii hybrydowej, redundantnej sieci komunikacyjnej zbudowanej z użyciem urządzeń Racom

W przypadku większości krytycznych instalacji istotnym wymogiem wobec systemów automatyki jest zapewnienie ciągłości przesyłu danych. Jednym z lepszych rozwiązań, które gwarantuje realizację bezpiecznej i redundantnej transmisji jest połączenie komunikacji radiowej z przesyłem danych w sieci GSM, z zastosowaniem kompatybilnych radiomodemów i routerów komórkowych.

Wszystkie urządzenia Racom niezawodnie ze sobą współpracują, elastycznie łącząc komunikację radiową z GSM i innymi standardami w sieci o dowolnej topologii. Znakomity przykład wydajnej, hybrydowej sieci komunikacji bezprzewodowej tworzą radiomodemy RipEX w połączeniu z routerami GSM M! DGE.

Urządzenia Racom zapewniają automatyczne przełączenie pomiędzy kanałami komunikacji - z sieci radiowej na GSM (z możliwością konfiguracji warunków przełączania). Aby dodatkowo zabezpieczyć komunikację, można tworzyć sieci redundantne.

KORZYŚCI Z ZASTOSOWANIA HYBRYDOWYCH SIECI RADIOWYCH I GSM RACOM:

  • zwiększona niezawodność transmisji
  • optymalizacja przesyłu danych - automatyczny wybór lepszego kanału komunikacji (np. z sieci GSM korzystamy tylko wówczas, gdy mamy problem z siecią radiową, ograniczając koszty pakietowej transmisji GSM)
  • bezpieczeństwo przesyłanych danych (szyfrowanie, wykrywanie i korekcja błędów)
  • obsługa protokołów SCADA, protokołów na interfejsach szeregowych, konwersja protokołów
  • elastyczność - budowa sieci o dowolnej topologii i jej rozbudowa w dowolnym czasie
  • możliwość budowania sieci redundantnych z opcją definiowania wielu zastępczych ścieżek komunikacji
  • automatyczne przełączanie ścieżek komunikacji w przypadku awarii sieci
  • konfiguracja sieci z poziomu strony www
  • zdalny serwis i diagnostyka.

KOMPONENTY SYSTEMU

Fot. 1. Radiomodem RipEX na pasma licencjonowane

Radiomodemy RipEX to najbardziej zaawansowane technologicznie produkty firmy Racom i jednocześnie najskuteczniejsze radiomodemy w swojej klasie - prędkość przesyłu danych wynosi 166 kbps przy szerokości kanału 50 kHz. Dwuzakresowe radiomodemy VHF/UHF (pasma licencjonowane) z funkcją routera i konwertera protokołów obsługują różne szybkości transmisji i standardy modulacji, mogą także pracować w trybie transparentnym.

Wysoka czułość i konfigurowalna moc wyjściowa do 10 W pozwalają RipEXom utrzymywać połączenia w odległości ponad 50 km bez konieczności widoczności anten. Każda jednostka może pracować jednocześnie jako klasyczny radiomodem, repeater (z nielimitowaną liczbą przekazań) i jako interfejs między siecią radiową a dowolną siecią IP (WLAN, Internet itp.)

Z wykorzystaniem RipEX-ów można budować sieci o różnej topologii, w tym hybrydowe.

Fot. 2. Router GSM M!DGE

M!DGE jest profesjonalnym, przemysłowym routerem bezprzewodowym przeznaczonym do transmisji danych w aplikacjach SCADA i telemetrycznych. Doskonale realizuje zadania wszędzie tam, gdzie konieczna jest pewna i stabilna bezprzewodowa komunikacja, także na dużych instalacjach, w których pracują setki urządzeń.

Wbudowany podwójny port Ethernetowy (10/100), port szeregowy RS- 232 i USB umożliwiają routerowi współpracę z wieloma różnymi urządzeniami. Przykładowo, przez port RS-232 można podłączyć do platformy SCADA sterowniki PLC, falowniki etc., i uzyskać do nich zdalny, bezprzewodowy dostęp. M!DGE ma także zintegrowane 2 wyjścia i 2 wejścia cyfrowe, którymi można zarządzać przez program lub stronę www.

Do transmisji danych router używa standardów LTE, GPRS, EDGE, HSPA+, UMTS i innych. Bezpieczeństwo gwarantują dwie różne technologie realizujące zaszyfrowane połączenia: IPsec oraz Open VPN. M!DGE może pracować jako serwer w sieci VPN i korzystać ze standardu VRRP (Virtual Router Redundancy Protocol), a także zabezpieczać sieci LAN jako firewall. Urządzenie realizuje również zaawansowane routowanie pakietów (z opcją wyznaczania wielościeżkowych tras dla pakietów przesyłanych między routerami).

Solidne, metalowe obudowy, przemysłowe komponenty, a także szeroki zakres temperatury pracy (od -25 °C do +70 °C) pozwalają stosować radiomodemy i routery Racom w trudnych warunkach i gwarantują ich trwałość oraz poprawną pracę przez wiele lat. Parametr MTBF (Mean Time Between Failure) wynosi ponad 220 000 godzin (> 25 lat). Urządzenia mają 3-letnią gwarancję producenta.

ŁATWA KONFIGURACJA URZĄDZEŃ I SIECI

Za pomocą przeglądarki internetowej (dostęp zabezpieczony hasłem i https, wbudowany firewall) w prosty sposób można skonfigurować zarówno radiomodemy RipEX, jak i routery M!DGE. Z poziomu przeglądarki można także uzyskać dostęp do dokumentacji (porady w dymkach, pomoc on-line, instrukcja obsługi, noty aplikacyjne).

Użytkownik z podstawową wiedzą o komunikacji IP może uruchomić radiomodem lub router w ciągu kilku minut. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników producent udostępnił możliwość konfiguracji za pomocą linii poleceń (CLI).

Sabur
www.sabur.com.pl