Kasety sterownicze do wind

| Technika

Od 1 września 2017 konieczne będzie stosowanie zasad bezpieczeństwa dotyczących budowy oraz instalacji wind i dźwigów zgodnie z wymogami nowych norm EN 81-20 i EN 81-50, które dotyczą pasażerów i dóbr przewożonych w windach oraz konstrukcji wind i zasad ich projektowania. Firma Pizzato zaktualizowała asortyment produktów dla wind o urządzenia spełniające najnowsze standardy i jest gotowa zaproponować rozwiązania zgodne z normami EN 81.

Kasety sterownicze do wind

Według nowych norm kasety sterownicze do jazdy rewizyjnej muszą znajdować się na kabinie windy, jak również w podszybiu. Urządzenia te muszą spełniać restrykcyjne wymagania i normy. Kasety jazdy rewizyjnej firmy Pizzato wyróżniają się dużymi możliwościami personalizacji oraz solidnym wykonaniem, dzięki czemu można je zastosować nawet w ciężkich warunkach. Dodatkowo każda gotowa kaseta sterownicza przed wysłaniem do klienta jest testowana pod względem funkcjonalności, co gwarantuje niezawodność.

WYTRZYMAŁE KASETY EL-AN I EL-AC

Fot. 1. Kaseta sterownicza EL-AC

Kasety jazdy rewizyjnej firmy Pizzato są podzielone na dwie rodziny: EL-AC oraz EL-AN i mogą one mieć stopień ochrony IP54, IP65 lub nawet IP67. Uzyskanie tak wysokiej klasy ochronności jest możliwe dzięki zastosowaniu szeregu rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych. Obudowy kaset są produkowane z jednolitego, podwójnie izolowanego, udaroodpornego, niepalnego oraz niewrażliwego na promieniowanie UV polimeru, co jest zgodne z treścią norm EN 81 dotyczącą zaostrzenia wymagań dot. odporności ogniowej materiałów, z których wykonana jest winda.

Produkcja obudowy podczas jednego procesu formowania eliminuje powstawanie niepożądanych szczelin i otworów, w których, np. mógłby gromadzić się pył. Kasety rodziny EL-AC mogą dodatkowo zostać wyposażone w pokrywę, która chroni przyciski sterownicze przed zabrudzeniami lub niezamierzonym wciśnięciem, dając jednocześnie stały dostęp do przycisku awaryjnego zatrzymania.

Pokrywa może zostać zamontowana na zawiasach po prawej, jak i lewej stronie kasety sterowniczej, a jej zamykanie i otwieranie odbywa się poprzez mechanizm zatrzaskowy, który zapobiega samoczynnemu otwieraniu lub zamykaniu się jej, np. podczas wstępowania silnych wibracji. Obudowa z pokrywą pełni podwójną funkcję ochrony.

Po pierwsze chroni przed pyłem i innymi zanieczyszczeniami, a po drugie chroni przed uderzeniami i naprężeniami. Pokrywa jest w stanie wytrzymać nacisk aż do 100 kg. Dzięki temu, gdy operator nieuważnie stanie na kasetę jazdy rewizyjnej, nacisk zostanie odpowiednio rozprowadzony i urządzenie nie ulegnie uszkodzeniu.

W kasetach rodziny EL-AN lub EL-AC bez pokrywy przyciski można zabezpieczyć przed nieumyślnym wysterowaniem za pomocą specjalnych kołnierzy. Kasety sterownicze firmy Pizzato nadają się zatem do działania w ciężkich warunkach, np. na budowach lub w przemyśle ciężkim.

ELEMENTY STERUJĄCE KASET

Fot. 2. Możliwości konfiguracji kaset EL-AC

Pomimo zagwarantowania tak dużej wytrzymałości urządzeń firma Pizzato dba o to, aby były one jak najbardziej przyjazne użytkownikowi. Na kasecie można wykonać dowolny układ otworów montażowych (do 5 poziomów) oraz zmienić nieco kształt obudowy w przypadku niektórych elementów. Urządzenie można wyposażyć w szeroką gamę elementów sterujących, takich jak włącznik oświetlenia, sygnalizacji dźwiękowej, przyciski kierunkowe, przyciski zatrzymania awaryjnego i wiele więcej.

Doskonałym, kompaktowym rozwiązaniem są przyciski poczwórne, które zajmują tylko jeden otwór montażowy, a pozwalają sterować aż czterema funkcjami. Innym ciekawym rozwiązaniem jest przełącznik z kluczykiem, który może służyć, np. do przełączania trybów jazdy normalnej i rewizyjnej. Zastosowanie takiego przełącznika chroni przed jego wysterowaniem przez osoby nieupoważnione.

Następnym z kolei interesującym rozwiązaniem może być np. realizacja sterowania GÓRA-DÓŁ za pomocą przełącznika krzywkowego. Bazy kaset jazdy rewizyjnej Pizzato są dostępne w dwóch wersjach: wysokiej, która zawiera dwa poziomy styków, oraz niskiej, z bazą mieszczącą jeden poziom styków. Możliwości dostosowania kasety do własnej aplikacji są ogromne.

DODATKOWE GNIAZDA I AKCESORIA

Fot. 3. Wytrzymałość kaset

Kasety sterownicze mogą zostać wyposażone w gniazdko elektryczne, przystosowane do zasilania 230 V. Ułatwia to wykonywanie czynności eksploatacyjnych i konserwacyjnych, bo pozwala podłączyć do kasety, np. elektronarzędzia lub dodatkowe źródło światła.

Gniazdo zasilania znajduje się na froncie panelu, a od wewnątrz jest zabezpieczone specjalnymi separatorami, które oddzielają je od przełączników działających przy niższym napięciu elektrycznym (często 12 V). Oprócz gniazda sieciowego możliwe jest zamontowanie na kasecie gniazd USB oraz RJ-45.

Przyciski awaryjnego zatrzymania mogą zostać wyposażone w podświetlaną obręcz, która świeci, gdy przycisk jest aktywny.

ESTETYKA

Fot. 4. Kasety sterownicze Pizzato

Estetyczne wykonanie kaset pozwala na wyeliminowanie wszystkich niepotrzebnie wystających elementów. Istnieje również możliwość zmiany wersji kolorystycznej z czarno-żółtej na zupełną czerń. Zastosowanie czarnej obudowy sprawdzi się doskonale w miejscach, gdzie pożądany jest nowoczesny i dyskretny design, np. w przypadku nowoczesnych, przeszklonych wind w galeriach handlowych. Obecnie zdarza się, że kasety do jazdy rewizyjnej są toporne oraz wykonane z blachy, przez co wyglądają nieatrakcyjnie oraz wymagają dodatkowego uziemienia.

Firma Pizzato znakuje kasety sterownicze za pomocą lasera. Technologia ta wyklucza ścieranie się lub zrywanie, które z czasem następuje w przypadku etykiet oraz tablic. Dzięki wykorzystaniu lasera oznakowanie produktu jest trwałe oraz czytelne. Oznaczenia wykorzystują piktogramy i symbole zgodne z nową normą EN 81-20. Napisy mogą być dostosowane do indywidualnych zaleceń klienta. Istnieje również możliwość wygrawerowania na kasecie własnego logo.

SWOBODA MONTAŻU

Fot. 5. Przykładowe konfiguracje kaset

Firma Pizzato wprowadziła wiele udogodnień, jeśli chodzi o montaż kasety. Urządzenia mogą zostać wyposażone w podstawki magnetyczne, które pozwalają umocować kasetę do ściany szybu lub innych metalowych elementów bez konieczności wiercenia otworów. Kasety mogą także mieć oczko do montażu na haczyku. Panel kasety sterowniczej bez bazy może zostać zamontowany np. w ścianie lub na pulpicie sterowniczym. Każda kaseta ma łatwo dostępne otwory do skręcania kaset oraz otwory na przewody, których może być aż 6.

POZOSTAŁE PRODUKTY

Opisane w tym artykule kasety sterownicze stanowią jedynie ułamek szerokiej gamy produktów windowych oferowanych przez firmy INS-TOM oraz Pizzato.

Więcej informacji na temat oferty produktów firmy INS-TOM uzyskają Państwo, kontaktując się pod adresem: cezary.florczak@instom.com.pl

INS-TOM Sp. z o.o.
www.instom.com.pl