Złącza obrotowe - zakręcą Twoim światem

| Technika

Elektryczne złącza obrotowe służą do przekazywania sygnałów elektrycznych na urządzenia pracujące w ruchu obrotowym. Podstawowym ich zadaniem jest zapobieganie skręcaniu się przewodów i kabli łączących urządzenia obracające się względem siebie. Elektryczne złącza obrotowe mogą przenosić różnego rodzaju sygnały elektryczne, w tym: zasilające, sterujące (CANbus, Ethernet), pomiarowe i wiele innych, np. sygnały światłowodowe.

Złącza obrotowe - zakręcą Twoim światem

W naszej ofercie mamy dwa rodzaje złączy: złącza ślizgowe oraz złącza z płynnym metalem. Główną zaletą złączy z płynnym metalem jest to, że sygnał elektryczny przesyłany jest prawie bez strat. Przewodnikiem sygnału w złączu jest płynny metal na bazie galu, w którym pracują styki złącza. Do najważniejszych atutów złączy ślizgowych należą niskie koszty zakupu oraz wdrożenia, dostępna duża liczba wariantów, co przekłada się na możliwość dostosowania ich do najbardziej wymagających oraz nietypowych aplikacji.

Przyjmuje się, że wewnętrzna część złącza to wirnik, a zewnętrzna to stojan. Ze względu na fakt, iż praca pierścienia ślizgowego możliwa jest w obu kierunkach, nie ma różnicy, czy obraca się część zewnętrzna, czy też wewnętrzna; wszystko zależy od sposobu instalacji złącza.

Dostępna jest szeroka gama rozmiarów oraz sposobów mocowania złączy. W tym dostępne są złącza przelotowe. Zastosowanie złącza z otworem przelotowym pozwala na łatwe zamontowanie pierścieni na wałku czy przepuszczenie przez ich środek przewodów elektrycznych, hydraulicznych czy też pneumatycznych. Dostępne są złącza, które mają w jednej obudowie zarówno tory silnoprądowe, jak i sterownicze.

Do najważniejszych parametrów złącza elektrycznego należą: liczba obwodów, znamionowe napięcie oraz prąd i maksymalna prędkość robocza. Nie bez znaczenia pozostaje typ sygnału przenoszonego i związane z nim parametry. Należy brać również pod uwagę warunki środowiskowe pracy złącza - wymagana temperatura oraz klasa szczelności IP (wymagania dotyczące uszczelnienia).

Dzięki zastosowaniu specjalnej konstrukcji oraz materiałów zminimalizowane zostały skutki zakłóceń pomiędzy wewnętrznymi torami złącza oraz wpływu zakłóceń zewnętrznych. Oferowane przez nas pierścienie ślizgowe charakteryzują się długą żywotnością. Dzięki specjalnie zaprojektowanym szczotkom nie wymagają one smarowania ani żadnej dodatkowej obsługi przez cały czas użytkowania. Pierścienie ślizgowe są urządzeniami bezobsługowymi. Należy pamiętać o tym, że złącza nie mogą być używane jako element łożyskowy w maszynie.

Podsumujmy zalety oferowanych przez nas złączy elektrycznych. Należą do nich kompaktowa budowa, nierdzewne wykonanie, bardzo mały szum elektryczny, niska oporność, wysoka prędkość obrotowa (do 3600 rpm) oraz bezstratny sygnał wyjściowy.

Złącza elektryczne znajdą zastosowanie w maszynach przemysłowych, w urządzeniach reklamowych, wszelkiego rodzaju stołów obrotowych oraz indeksujących, turbinach wiatrowych, systemach zwijania/rozwijania kabli, manipulatorach czy robotyce. Wszędzie tam, gdzie występują obracające się elementy.

Oprócz dostępnej szerokiej gamy modeli standardowych, istnieje możliwość wykonania złącza według specyfikacji klienta. Ponad 1/3 złączy dostarczanych przez nasz sklep jest właśnie sprzedawana jako wykonanie specjalne, personalizowane, dostosowane do wymagań zamawiającego. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, nie tylko obrotowych złączy elektrycznych.

Akcesoria CNC