Alternatywa dla hydrauliki siłowej i pneumatyki - aktuatory przemysłowe ATLANTA

Mechaniczne aktuatory przemysłowe stają się coraz częściej realną alternatywą dla hydrauliki czy pneumatyki. Dzięki wyższej kulturze pracy oraz braku konieczności zewnętrznego systemu przygotowania medium roboczego, który często jest zmorą dla osób z utrzymania ruchu, montaż oraz serwisowanie mechanicznych aktuatorów jest znacznie prostszy i szybszy.

Posłuchaj
00:00

Aktuatory liniowe, zwane także siłownikami elektrycznymi czy też siłownikami śrubowymi, to połączenie elementu napędowego (najczęściej silnika), przekładni mechanicznej bazującej na kołach zębatych czy ślimaku i ślimacznicy oraz przekładni śrubowej (trapezowej lub kulowej).

Firma ATLANTA GmbH produkuje różnego rodzaje aktuatory przemysłowe - stosowane w urządzeniach zarówno prostych, gdzie nie jest wymagana duża prędkość oraz dokładność pozycjonowania, jak też i w urządzeniach znacznie bardziej zaawansowanych, gdzie też prędkość, powtarzalność, precyzja pozycjonowania oraz żywotność są kluczowymi parametrami. Aktuatory liniowe serii HS (High Performance Screw Jack Gearbox) firmy ATLANTA GmbH to nic innego jak mechaniczna zamiana ruchu obrotowego na liniowy przy użyciu prostych komponentów, które dzięki swojej precyzji (dedykowanej technice serwo) pozwalają uzyskać płynny przesuw bez utraty dokładności pozycjonowania oraz żywotności układu.

Firma ATLANTA GmbH nie pozostaje obojętna na potrzeby rynku i jego zapotrzebowanie na coraz nowsze technologie. Nierzadko też modyfikuje lub tworzy nowe rozwiązania, dedykowane specjalnie pod konkretne segmenty rynku przemysłowego.

Przykładem tego są chociażby nowe drukarki 3D z technologią SLS. Technologie SLS (Selective Laser Sintering - selektywne spiekanie laserowe) czy też SLM (Selective Laser Melting - selektywne topienie laserowe) stają się coraz bardziej popularne w przemyśle automotive czy lotniczym jako szybki i stosunkowo tani sposób wykonania detalu lub grupy detali bez konieczności uruchamiania specjalnego procesu technologicznego na linii produkcyjnej.

 
Zdjęcia detali wykonane w technologii druku 3D

Aktuatory serii HS zostały przystosowane do wymagań urządzeń tychże technologii. Poprzez modyfikacje części wykonawczej aktuatorów, możliwy jest bardzo precyzyjny i płynny przesuw w wymaganej przez tego typu drukarki próżni. Kompaktowa budowa jest wymogiem ograniczonego dostępnego miejsca w urządzeniu drukującym. Dodatkowe prowadzenie w cylindrze nie powoduje pojawiania się wyboczenia tłoka przy maksymalnym wysuwie, nie trzeba więc stosować dodatkowego osobnego prowadzenia.

Siłowniki te są wykorzystywane do przemieszczania pionowego zbiornika z proszkiem metalicznym lub ceramicznym, na którym finalnie powstają wykonane detale.

Rozwiązanie przemieszczania liniowego w postaci jednej kolumny eliminuje problem synchronizowania kilku przekładni stosowanych w konwencjonalnych drukarkach 3D, a więc prawdopodobieństwo ukosowania jest pomijalne, zmniejsza się także możliwość uszkodzenia z racji mniejszej liczby komponentów wykonawczych.

Źródło: Pivexin Technology Sp. z o.o.

Zobacz więcej w kategorii: Technika
Silniki i napędy
Decentralna technika napędowa
PLC, HMI, Oprogramowanie
Jak projektować interfejsy człowiek-maszyna?
Zasilanie, aparatura nn
Więcej kawy, mniej mleka, czyli korekcja współczynnika mocy
PLC, HMI, Oprogramowanie
Reakcyjna i predykcyjna regulacja PID
PLC, HMI, Oprogramowanie
Nowe sterowniki PLC u-control M3000 i M4000 z otwartym systemem operacyjnym u-OS dla automatyki przemysłowej
Bezpieczeństwo
Co oznacza ponad 80 lat w świecie przenośnych detektorów gazu? Mnóstwo doświadczenia!
Powiązane treści
Maszyny i systemy automatyki
Zobacz więcej z tagiem: Silniki i napędy
Technika
Decentralna technika napędowa
Gospodarka
WEG zwiększy zdolności produkcji silników elektrycznych we Włoszech
Targi zagraniczne
Coiltech Italia 2025 - międzynarodowa konferencja i wystawa technologii nawijania elementów indukcyjnych

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów