Silniki krokowe - prosty sposób automatyzacji

| Technika

Silnik krokowy (stepper motor) dzięki specjalnej budowie oraz zaawansowanemu sterowaniu może wykonywać ruch o ściśle określony kąt obrotu. Dzięki temu doskonale nadaje się do pozycjonowania, tj. ustalania dokładnej pozycji przy sterowaniu w otwartej pętli sprzężenia zwrotnego bez stosowania enkodera. Rozwój techniki sprawił, że silniki te są coraz dokładniejsze, prędkość obrotowa coraz wyższa, zaś koszty - coraz niższe. W efekcie silniki krokowe cieszą się ogromną popularnością w automatyce.

Silniki krokowe - prosty sposób automatyzacji

Krokowce, jak popularnie są nazywane te silniki, wymagają do prawidłowej pracy specjalistycznych sterowników silników krokowych. Zapewniają one tzw. mikrokrok, dzięki któremu silniki krokowe mogą być pozycjonowane z jeszcze większą rozdzielczością. Należy pamiętać, iż moment podawany w przypadku silników krokowych to tzw. moment trzymający - mierzony podczas pracy statycznej silnika.

Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór silnika do aplikacji. Gdy dobierzemy do naszej aplikacji za słaby pod względem mocy silnik, zazwyczaj dochodzi do zjawiska tzw. gubienia kroków. Mamy z nim do czynienia, gdy momenty oporowe występujące w układzie mechanicznym przewyższają moment wytwarzany przez silnik.

Możemy tego uniknąć, dobierając silnik z odpowiednim zapasem mocy. Inną wadą silników krokowych jest możliwość pojawienia się tzw. rezonansów mechanicznych. Na szczęście jest to stosunkowo rzadkie zjawisko, a zwiększenie podziału na sterowniku (mikrokroku) pozwala z nim skutecznie walczyć.

Pomimo powyższych wad, tytułowe silniki są bardzo popularne zarówno wśród amatorskich konstrukcji, jak i w przemyśle. Wpływają na to: prosta konstrukcja silnika oraz relatywnie proste sterowanie, co przekłada się na skrócenie czasu i obniżenie kosztów wdrożenia. Jednocześnie zastosowań omawianych silników jest bardzo wiele - znajdziemy je wszędzie tam, gdzie wymagany jest precyzyjny ruch.

Na etapie doboru silnika musimy znać wartość wymaganego momentu obrotowego oraz prędkość pracy krokowca. Musimy również pamiętać o zjawisku spadku momentu wraz ze wzrostem prędkości obrotowej. Szacunkowe wartości momentu przy danej prędkości możemy odczytać z wykresu prędkości dołączonego do każdego silnika. Aby uzyskać jak największą dynamikę pracy, należy pamiętać o odpowiednim napięciu zasilania oraz prądzie pracy silnika.

W naszej ofercie mamy szeroki wybór mocy i wielkości mechanicznych silników krokowych - od NEMA 16, przez NEMA 23, NEMA 34, aż do NEMA 43 - od różnych znanych producentów, w tym silniki krokowe LEADSHINE. Nasz zespół chętnie pomoże oraz doradzi przy wyborze odpowiedniego silnika krokowego do Państwa aplikacji. Dostarczamy również sterowniki silników krokowych oraz przekładnie planetarne dostosowane do silników krokowych, które pozwalają na łatwe zwiększenie momentu obrotowego silnika.

Akcesoria CNC

Zobacz również