Zintegrowane napędy krokowe

| Technika

Napędy te stanowią innowacyjne rozwiązanie, w którym sterownik zbudowano bezpośrednio na silniku krokowym. Dzięki temu zminimalizowano koszty instalacji i okablowania silnika oraz zwiększono odporność układu na zakłócenia zewnętrzne. Dzięki zastosowaniu najnowszego algorytmu sterowania, zintegrowane silniki krokowe Leadshine cechuje wysoka precyzja, płynny ruch i wyjątkowo niski poziom hałasu.

Zintegrowane napędy krokowe

Najczęściej silnik krokowy montowany jest na maszynie, a sterownik w oddalonej, często na znaczne odległości szafie sterującej. Wiąże się to z koniecznością prowadzenia kabla łączącego driver z motorem. Przy większych odległościach połączenie to niejednokrotnie bywa droższe od samego silnika. Wpływa na to natura prądu zasilającego silnik. Przy słabej jakości kablach, szczególnie gdy nie są one ekranowane, zazwyczaj pojawiają się problemy z zakłóceniami.

Obok klasycznego rozwiązania, w swojej ofercie posiadamy również zintegrowane silniki krokowe serii iST firmy Leadshine. Oferta obejmuje silniki NEMA 17 i 23. W bardzo kompaktowych rozmiarach te zintegrowane silniki krokowe oszczędzają przestrzeń montażową w rozdzielni, eliminują czas okablowania silnika, zmniejszają zakłócenia oraz obniżają koszty kabli i robocizny.

Występowanie rezonansu podczas pracy jest charakterystyczne dla silników krokowych. Zjawisko to powoduje wibracje, hałas, a nawet gubienie kroków. Konsekwencją może być również utyk silnika. Dzięki implementacji zaawansowanego algorytmu sterowania prądem, sterowniki te mogą mierzyć częstotliwości rezonansowe układu, a następnie stosować ich tłumienie, zapewniając optymalny moment obrotowy, jednocześnie eliminując niestabilność pracy silnika, co przekłada się na wyższą jakość obróbki.

Dodatkowo dzięki precyzyjnej kontroli prądu, udało się obniżyć straty na ciepło. Temperatura silnika jest nawet o 20ºC niższa w porównaniu do konwencjonalnego napędu krokowego. Przekłada się to na żywotność silnika, oszczędność energii i niższe koszty konserwacji. Temperatura samego sterownika również jest niższa, co zapewnia wyższą stabilność pracy napędu i energooszczędność.

Sterowniki umożliwiają bardzo łatwą konfigurację dzięki przełącznikom umieszczonym na obudowie. Dla bardziej wymagających użytkowników istnieje możliwość konfiguracji sterowników przy pomocy dedykowanego oprogramowania.

Silniki tej serii świetnie nadają się do zastosowań w aplikacjach wymagających kompaktowych rozmiarów, płynnego ruchu i wyjątkowo cichych układów krokowych. Mogą to być urządzenia medyczne: frezarki dentystyczne, automatyczne przyrządy laboratoryjne, i inne. Ale silniki te równie dobrze poradzą sobie w przecinarkach i grawerkach laserowych, czy drukarkach 3D. Za zastosowaniem tej serii silników przemawiają kompaktowe wymiary, funkcjonalność, niski koszt zakupu oraz wdrożenia.

EBMiA

Zobacz również