Chwytaki podciśnieniowe w automatyce przemysłowej - część 3 - pompy, zawory i osprzęt

| Technika

W procesach wytwórczych komponenty, produkty i opakowania często wymagają przenoszenia pomiędzy miejscami. W ostatniej części artykułu omawiamy zagadnienia związane z chwytakami podciśnieniowymi, kontynuując tematykę dotyczącą generatorów podciśnienia.

Chwytaki podciśnieniowe w automatyce przemysłowej - część 3 - pompy, zawory i osprzęt

Elektryczne generatory podciśnienia oferowane przez firmę Schmalz nie wymagają zasilania sprężonym powietrzem. Wbudowane inteligentne funkcje sterowania ułatwiają odpowiednie, ekonomiczne zastosowanie generatora w aplikacji. Kształt obudowy predysponuje je zwłaszcza do aplikacji budowanych z zastosowaniem ramion robotów lub stacjonarnego przenoszenia materiałów z wykorzystaniem cobotów, czyli robotów współpracujących. W generatorach elektrycznych podciśnienie jest uzyskiwane za pomocą pompy próżniowej lub dmuchawy.

Pompy próżniowe wytwarzają podciśnienie o dużej wartości przy niewielkim przepływie. Firma Schmalz oferuje pompy smarowane olejowo, do pracy na sucho lub z pierścieniem wodnym. Dmuchawy umożliwiają uzyskanie dużego przepływu przy stosunkowo niedużej wartości wytwarzanego podciśnienia. Rozwiązania oferowane przez Schmalz obejmują opcjonalną funkcjonalność sterowania prędkością obrotową silnika dmuchawy oraz elektropneumatyczny układ odwracania ciągu.

Dodatkowo do pomp przedsiębiorstwo dostarcza też akcesoria, takie jak: zbiorniki podciśnieniowe, centralki podciśnieniowe (złożone z pompy, zbiornika, urządzenia monitorującego i sterownika) oraz jednostki podciśnieniowe zbudowane z eżektora, zbiornika, urządzenia monitorującego i sterownika.

Chwytaki podciśnieniowe "pod klucz"

Firma Schmalz projektuje "pod klucz" gotowe do montażu na ramionach robotów lub automatach systemy chwytaków. Są one projektowane dla zaspokojenia konkretnych potrzeb aplikacji. Systemy chwytaków odgrywają kluczową rolę niemal w każdym sektorze przemysłu, zapewniając wysoką wydajność i niezawodność procesów produkcyjnych.

Złożone systemy chwytaków podciśnieniowych firmy Schmalz w istotny sposób zwiększają efektywność i niezawodność automatycznych procesorów produkcyjnych. Rozwiązania obejmują systemy warstwowe i powierzchniowe, jak również gotowe do montażu chwytaki wieloprzyssawkowe, idealnie sprawdzające się w różnych obszarach automatyki.

Zawory

Zawory służą do sterowania podciśnieniem i sprężonym powietrzem. Ich odpowiedni dobór zwiększa niezawodność procesu oraz sprawność systemów podciśnieniowych. Firma Schmalz oferuje te elementy w wielu rodzajach, dopasowanych do konkretnych potrzeb. W jej portfolio można znaleźć zawory elektromagnetyczne (sterowane bezpośrednio lub pneumatycznie), zawory zwrotne i ograniczniki przepływu przeznaczone do zamykania przewodów podciśnienia prowadzących do przyssawek niemających kontaktu z elementem roboczym, zawory sterujące, kompensatory sprężynowe do mechanicznej weryfikacji obszaru pokrycia przez przyssawkę, zawory jednokierunkowe ze sprężynowym mechanizmem powrotnym stosowane do ochrony układu w razie awarii generatora podciśnienia.

Oprócz wymienionych (sterowanych automatycznie) w ofercie producenta są też dostępne zawory obsługiwane manualnie, do użycia w podnośnikach ręcznych lub do awaryjnego sterowania przepływem powietrza w urządzeniach automatyki.

Filtry i złączki

Chwytak podciśnieniowy ma jedną wadę. Jest nią możliwość wciągnięcia do wnętrza systemu podciśnieniowego okruchów materiału, smaru, kropli płynu i innych obiektów. Do ochrony przed takimi zabrudzeniami, a tym samym zabezpieczenia przed awarią generatora podciśnienia, przewodów oraz zaworów służą filtry.

Do dystrybucji podciśnienia służą rozdzielacze, węże, złączki oraz połączenia. Są to elementy uzupełniające ofertę firmy Schmalz, niezbędne w każdym obwodzie podciśnienia. Służą nie tylko do rozprowadzenia podciśnienia w systemie, ale również do łączenia przyssawek z generatorami podciśnienia.

Czujniki i urządzenia do monitorowania instalacji

Dla zapewnienia bezawaryjnej pracy systemu podciśnienia niezbędne są urządzenia monitorujące, kontrolujące stan systemu oraz wartość podciśnienia. Mają one ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa pracy systemu, a także jego bezawaryjności i umożliwiają wczesne wykrywanie ewentualnych usterek. W ofercie firmy znajdziemy: mechaniczne przełączniki podciśnieniowe, czujniki ciśnienia z wyjściem analogowym (pomiar w zakresie od –1 do 10 barów), elektroniczne czujniki ciśnienia wyposażone w wyświetlacz, mające wyjścia cyfrowe PNP i NPN, sterowniki podciśnienia, zawory redukcyjne, urządzenia ostrzegawcze, a także odpowiednie akcesoria, takie jak złączki i adaptery przełączników podciśnieniowych.

Na koniec

Zbudowanie efektywnego systemu podciśnieniowego służącego do manipulowania obiektami wymaga nie tylko wiedzy z zakresu produktów przeznaczonych do budowy tego systemu, ale także doświadczenia aplikacyjnego. Mimo że zrozumienie zasady działania chwytaka podciśnieniowego nie jest trudne, to jego praktyczna realizacja wymaga interdyscyplinarnej wiedzy oraz użycia odpowiednich podzespołów. W skład typowego systemu chwytaka podciśnieniowego wchodzą: przyssawka lub ich zespół tworzące rodzaj interfejsu pomiędzy systemem a przenoszonym obiektem, elementy montażowe, odpowiedni generator podciśnienia zasilający przyssawki, zawory lub zespoły zaworów, przełączniki oraz elementy monitorujące zapewniające bezpieczne użytkownie, a także wyposażenie dodatkowe, takie jak węże, złączki, filtry, rozgałęźniki i inne. Wszystkie te komponenty znajdziemy w ofercie firmy TME, która jest dystrybutorem marki Schmalz. Co ważne, korzystając z rozwiązań jednej firmy, zapewniamy sobie bezproblemową realizację aplikacji, ponieważ poszczególne elementy będą do siebie pasowały.

 

TME
www.tme.eu