TIA Portal V17 i sterowniki Simatic S7: zintegrowane funkcje bezpieczeństwa

| Technika

Struktury OT i systemy automatyki codziennie narażone są na cyberataki. TIA Portal i sterowniki Simatic S7 oferują jednak zintegrowane funkcje bezpieczeństwa, nadal rozwijane i rozszerzane w wersji V17.

TIA Portal V17 i sterowniki Simatic S7: zintegrowane funkcje bezpieczeństwa

W przypadku niektórych zabezpieczeń ustawienie domyślne to „security by default”. Najlepszym przykładem są poziomy ochrony sterowników, gdzie proces przydzielania hasła uruchamia się automatycznie, a kreator pomaga użytkownikowi w konfiguracji. Zmniejsza to ryzyko błędów, zapewnia przejrzystość i ułatwia obsługę.

Dostęp do określonych urządzeń oraz funkcji w zależności od roli i uprawnień można ustawić z poziomu zarządzania użytkownikami w TIA Portal. W wersji V17 użytkownicy otrzymują dodatkowe prawa, które umożliwiają bardziej szczegółowy przydział uprawnień, takich jak dostęp do funkcji bezpieczeństwa.

Pakiet opcji UMC (User Management Component) oferuje możliwość włączenia działań użytkowników do systemu centralnego zarządzania, np. Active Directory. Nawet starsze urządzenia, które obsługują uwierzytelnianie za pomocą Simatic Logon, mogą być podłączone do UMC w wersji V17.

Nie należy zapomnieć o ochronie komunikacji pomiędzy sterownikami Simatic S7, TIA Portal i stacjami HMI. Zastosowanie najnowszych standardów bezpieczeństwa (TLS 1.3) zapewnia wyższy niż dotąd poziom bezpieczeństwa, co pozwala użytkownikom na szyfrowanie komunikacji i stosowanie własnych certyfikatów.

Dzięki funkcjom bezpieczeństwa zintegrowanym w TIA Portal i sterownikach S7 osoby nieupoważnione nie mają dostępu do systemu automatyki i transferu danych – skutecznie chroni to przedsiębiorstwo przed nieplanowymi przestojami, awariami i utratą własności intelektualnej.

Główne cechy

  • Zarządzenie użytkownikami i kontrola dostępu jednym logowaniem do TIA Portal i HMI.
  • Ulepszone zarządzanie certyfikatami dla OPC UA z jednostkami S7-1500 CPU.
  • Lepsze zabezpieczenia komunikacji PG/PC.
  • Koncepcja "security by default" i poziomy zabezpieczeń w Simatic S7.

 

Siemens
www.siemens.com/industrialsecurity