Kontroluj z Ethernetem
| TechnikaPrawidłowe nadzorowanie procesu produkcyjnego oraz uniknięcie wielu awarii i przestojów możliwe jest dzięki przekazywaniu operatorowi informacji z aplikacji w czasie rzeczywistym. Taką funkcjonalność zapewnia sieć Ethernet, w której prędkość transmisji danych znacznie wyprzedza prędkości uzyskiwane poprzez standardowe sieci przemysłowe.
Z uwagi na wysokie oczekiwania stawiane sieci Ethernet zastosowane w niej urządzenia muszą być bardzo efektywne w procesie komunikacji i automatycznej kontroli. Firma Fritz Kübler GmbH wyszła naprzeciw oczekiwaniom rynku i stworzyła linię enkoderów absolutnych Sendix F5868 i F5888 Ethernet/IP. Sygnały pomiarowe są z nich transmitowane przez standardową sieć Ethernet, zaś dokładne czasy cyklów pozwalają uzyskać informację w czasie rzeczywistym, co zwiększa wydajność całego obiektu. Usprawnione możliwości diagnostyczne prowadzą do wczesnego wykrywania stanów krytycznych za pomocą panelu operacyjnego. Kolejnym atutem jest krótki czas uruchomienia, które odbywa się bezpośrednio po załączeniu napięcia zasilającego. Z kolei pojedyncze przerwanie przewodu transmisji nie prowadzi do zatrzymania całego obiektu. W przypadku takiej awarii DLR zapewni adresowanie użytkowników z drugiego kierunku przesyłu, gwarantując ciągłość informacji pozycji bez zbędnej straty czasu. Ponadto do kontrolera zostaje natychmiast przekazany sygnał o lokalizacji powstania uszkodzenia, co pozwala na szybką wymianę lub naprawę. Solidna konstrukcja łożysk Safety-Lock zapewnia tym enkoderom prawidłową pracę nawet przy błędach montażowych, wstrząsach oraz wibracjach.
Drużyna pierścieni
Z myślą o możliwościach, jakie daje Ethernet, firma Kübler zaprojektowała również specjalne pierścienie ślizgowe SR120, SR160 oraz SR250H, pozwalające przesyłać sygnały elektryczne, zasilające, jak i sterujące z platformy stacjonarnej do obrotowej lub odwrotnie. Ta technologia jest typowo zastosowana w stołach obrotowych lub w robotach przemysłowych, które muszą miliony razy wykonywać swój ruch oraz zadania ze stałą i powtarzalną dokładnością. W takim przypadku elementy sterowania i układ napędowy są często integrowane z ruchomymi lub wirującymi częściami maszyny. Statyczny fragment konstrukcji służy jako rama. Przesył prądu i danych następuje wówczas za pośrednictwem pierścieni ślizgowych.
Typowymi zastosowaniami technologii pierścienia ślizgowego są: stoły obrotowe lub pomiarowe, maszyny testowe oraz wszelkie formy urządzeń automatyki i robotów przemysłowych. Podczas działania sprzętu, rejestrowane są wszystkie, nawet małe, regulacje oraz zmiany pneumatyczne, elektryczne i ciśnieniowe, pojawiające się w procesie. Dzięki tym parametrom powtórzenia zadania mogą być realizowane w minimalnym czasie wymiany.
Dodatkowym atutem sieci Ethernet jest opcja łatwej i praktycznie nieograniczonej rozbudowy struktury urządzeń. W automatyzacji tak szybko zmieniającej się jak obecnie, istotnym elementem staje się szansa rozbudowy lub modernizacji posiadanego parku maszynowego. Ethernet nie wymaga budowy struktury w postaci ringu czy gwiazdy, dzięki czemu każda modyfikacja jest nieskomplikowana.
Firma Kübler oferuje rozwiązania dla sieci przemysłowych: Io-Link, CANopen, PROFIsafe, PROFIBUS DP, Modbus, EtherCAT, PROFInet IO, EtherNET/IP.
Kubler Sp. z o.o.
tel. 61 849 99 02
info@kubler.pl
www.kubler.pl
YouTube: Kubler Poland