Automatyka gotowa na przyszłość - systemy napędowe do robotów

| Technika

W obecnych czasach rozwiązania robotyczne mają wiele zastosowań, od prac kanalizacyjnych i zdalnie sterowanych maszyn, przez systemy transportu i logistyki, po sale operacyjne, protetykę czy automatykę laboratoryjną. Wykorzystywane w robotach systemy napędowe firmy FAULHABER zapewniają niezrównaną stabilność, niezawodność i opłacalność obsługiwanych przez nie procesów.

Automatyka gotowa na przyszłość - systemy napędowe do robotów

Niezależnie od tego, czy potrzeba wysokiej dynamiki, precyzyjnego pozycjonowania czy też niezwykle kompaktowych wymiarów, FAULHABER zawsze proponuje idealne rozwiązanie, oferując szeroką gamę produktów – ponad 25 milionów możliwych kombinacji mikronapędów, enkoderów optycznych, magnetycznych lub absolutnych, a także sterowników prędkości i kontrolerów ruchu z różnymi interfejsami.

Roboty chirurgiczne

Obecnie nie istnieje praktycznie żadna procedura medyczna, w której nie byłoby możliwe działanie wspierane przez robota. Roboty są szeroko wykorzystywane w zabiegach chirurgicznych kręgosłupa, kolan, bioder oraz żołądka, w neurochirurgii, laryngologii, biopsji, ginekologii i urologii lub nawet w zabiegach okulistycznych czy kardiologicznych. W takich zastosowaniach niezbędne są wysoce dynamiczne, precyzyjne rozwiązania napędowe. Dzięki technologii bezżelazowych uzwojeń oraz płaskim krzywym prędkość-moment obrotowy systemy napędowe FAULHABER dysponują wszystkimi koniecznymi właściwościami, takimi jak precyzyjne pozycjonowanie i sterowanie prędkością (fot. 1).

 
Fot. 1. Wyjątkowo płaskie silniki BXT (1) zapewniają o wiele większy moment obrotowy niż podobne napędy tej klasy (prawa autorskie: FAULHABER)

Chwytaki niewymagające sprężonego powietrza

przeszłości niewielkie chwytaki charakteryzujące się wysoką szybkością i mocą zawsze były pneumatyczne, ponieważ tylko sprężone powietrze mogło przenosić duże siły praktycznie bez żadnego opóźnienia. Jednakże skomplikowana infrastruktura wymagana dla pneumatyki nie jest już dziś potrzebna. Mechatroniczne systemy chwytaków mogą teraz łatwo osiągać wydajność swoich pneumatycznych odpowiedników dzięki bezszczotkowym silnikom DC o średnicy zaledwie 22 mm i zintegrowanemu kontrolerowi ruchu (fot. 2).

 
Fot. 2. Mechatroniczne systemy chwytaków mogą łatwo osiągać wydajność swoich pneumatycznych odpowiedników dzięki bezszczotkowym silnikom DC ze zintegrowanym kontrolerem ruchu (prawa autorskie: Schunk)

Rurociągi kanalizacyjne i magazyny

 
Fot. 3. Robot do zadań logistycznych TORU to połączenie autonomicznych napędów i robotyki (prawa autorskie: Magazino)

Mikronapędy już doskonale sprawdziły się w pracach kanalizacyjnych i logistyce. Przykładowo, inteligentne roboty do automatycznego czyszczenia rurociągów kanalizacyjnych potrafią wykonać coraz więcej czynności. W logistyce służą zarówno do przenoszenia towarów do i z magazynu, jak też do przygotowywania zamówień do wysyłki. Standardowa jednostka zbudowana z kolumny podnoszącej oraz chwytaka, stosowana w przypadku robota do zadań logistycznych, zawiera układ napędowy składający się z serwomotorów bezszczotkowych DC ze zintegrowanym kontrolerem ruchu oraz przekładnią planetarną. W przypadku kolumny podnoszącej połączenie zapewnia precyzyjne pozycjonowanie podczas magazynowania lub pobierania – a wszystko to w warunkach stałej pracy z ciągłymi zmianami obciążenia (fot. 3). Mikronapędy są również szeroko stosowane w mobilnych platformach robotów. Dzięki dużej gęstości mocy sprawują się w modułach kół lepiej niż jakiekolwiek inne rozwiązania (fot. 4). Te małe systemy napędowe FAULHABER są stosowane w niemal wszystkich dziedzinach robotyki.

 
Fot. 4. Moduły z kołami Mecanum umożliwiają manewrowanie we wszystkich kierunkach (źródło: Evocortex)

 


FAULHABER
www.faulhaber.com