EMS skraca drogę od pomysłu do gotowego produktu

| Technika

Usługi elektroniczne EMS (Electronic Manufacturing Services) są coraz bardziej popularne w dzisiejszym świecie, w którym produkcja elektroniki staje się w dużym stopniu znacząco złożona i wymagająca. EMS to proces, w którym firma zajmuje się całkowitym lub częściowym dostarczeniem produktu elektronicznego, począwszy od projektowania, poprzez produkcję, aż po obsługę gwarancyjną.

EMS skraca drogę od pomysłu do gotowego produktu

Droga produktu od pomysłu do gotowego wyrobu jest długa i skomplikowana, a wiele firm decyduje się na korzystanie z usług EMS, aby zaoszczędzić czas i koszty produkcji. Dzięki temu mogą one skupić się na swoich głównych kompetencjach, a jednocześnie zapewnić swoim klientom produkty wysokiej jakości.

Usługi projektowe i inżynieryjne oferowane przez EMS dla przemysłu mają na celu zapewnienie wysokiej klasy produktów elektronicznych oraz zwiększenie efektywności i wydajności procesów wytwórczych. Jedną z najważniejszych usług jest projektowanie i prototypowanie nowych produktów, z uwzględnieniem wymagań i specyfikacji od klienta. To typowe zadanie dla działów R&D (ang. research and development – dział badań i rozwoju).

Projektowanie i prototypowanie nowych produktów elektronicznych oznacza proces tworzenia urządzenia elektronicznego od koncepcji do gotowego produktu. Składa się z kilku etapów, które obejmują:

  • analizę wymagań – na początku projektowania pod kątem EMS przeprowadza się analizę wymagań klienta, w celu określenia specyfikacji produktu i funkcjonalności, które ma on spełniać;
  • projektowanie układu elektronicznego – musi ono uwzględniać specyfikacje produktu oraz wymagania techniczne i normatywne. W tej fazie określa się m.in. układ połączeń, schemat blokowy oraz dobiera się poszczególne elementy elektroniczne;
  • projektowanie płytki drukowanej (PCB) – po zaprojektowaniu układu elektronicznego, projektuje się płytkę drukowaną, która będzie służyła do montażu elementów elektronicznych;
  • prototypowanie – w dalszej kolejności przystępuje się do procesu prototypowania, który polega na stworzeniu pierwszej wersji urządzenia elektronicznego. Prototyp służy do weryfikacji działania produktu, identyfikacji błędów i problemów oraz wprowadzania ewentualnych poprawek;
  • testowanie – po zbudowaniu prototypu są przeprowadzane testy, które pozwalają na weryfikację poprawności działania produktu i identyfikację błędów;
  • korektę i ulepszanie – na podstawie wyników testów i weryfikacji poprawności wprowadza się poprawki i ulepszenia do projektu, a następnie przystępuje do kolejnego etapu prototypowania i testowania, celem badania kontrolnego naniesionych oraz wprowadzonych zmian;
  • produkcję seryjną – przystępuje się do niej po uzyskaniu ostatecznej wersji urządzenia elektronicznego. Tym samym produkcja seryjna stanowi końcowy etap prototypowania i projektowania nowego urządzenia, a dla zespołu projektowego oznacza zamknięcie pracy nad projektem z pełnym sukcesem.

Dział R&D, czyli rozwiązania kompleksowe

Projektowanie i prototypowanie nowych produktów elektronicznych wymaga wiedzy i doświadczenia z zakresu elektroniki, mechaniki oraz programowania. Dział badań i rozwoju musi również uwzględnić wymagania klienta, normy techniczne oraz aspekty związane z bezpieczeństwem i ekologią. Dzięki odpowiedniemu przeprowadzeniu procesu projektowania i prototypowania możliwe jest stworzenie nowoczesnych i innowacyjnych produktów elektronicznych, które spełniają wymagania rynku oraz klientów.

Posiadanie zespołu R&D w firmie produkującej elektronikę jest niezwykle ważne. Można wtedy oferować klientom kompleksowe rozwiązania, począwszy od koncepcji i projektowania aż do obsługi posprzedażowej. Wiele urządzeń w czasie eksploatacji wymaga okresowych przeglądów, często powiązanych z rekalibracją. Niezbędne jest projektowanie i utrzymywanie specjalizowanych stanowisk przystosowanych specjalnie do takiego zadania.

Klienci przychodzą do firmy produkującej elektronikę z projektami znajdującymi się na różnym etapie rozwoju.

"Czasami zdarza się, że klient zostaje z projektem, którego nie jest w stanie rozwijać, gdyż jego zespół projektowy przestał istnieć. W takiej sytuacji firma zajmująca się usługami EMS i mająca swój dział R&D może pomóc w dokończeniu projektu oraz jego optymalizacji pod swoje procesy produkcyjne. Zespół R&D łączy w sobie nie tylko kompetencje związane z samą elektroniką, ale również z mechaniką, technologią produkcji, technologią związaną z tworzywami sztucznymi czy obróbką metali", opowiada Bartłomiej Kasiewicz, szef działu R&D w Nordes Sp. z o.o. "Ważnym elementem produkcji seryjnej jest opracowanie testerów specjalizowanych pod konkretne urządzenia, umożliwiających wychwycenie ewentualnych wad produkcyjnych. Zespół R&D wewnątrz organizacji EMS, dobrze znający specyfikę danego parku maszynowego, jest najbardziej optymalnym wyborem do tego zadania".

Własny dział R&D przyczynia się do zoptymalizowania procesów produkcyjnych, poprawy jakości produktów oraz skrócenia czasu dostawy. Dzięki temu firma świadcząca usługi EMS może być w większym stopniu konkurencyjna na rynku i utrzymywać grono zadowolonych klientów, którzy doceniają otrzymane wsparcie techniczne oraz inżynieryjne.


Nordes EMS
tel. 71 301 08 00
www.nordesems.com