Serwonapędy EURA Drives - nowoczesna technika napędowa dla każdego

| Technika

Dynamiczny rozwój techniki napędowej oraz dążenie do zwiększenia wydajności procesów przemysłowych i podwyższenia ich efektywności energetycznej przyczyniają się do coraz szerszego stosowania serwonapędów. Już teraz obserwuje się trend do używania ich w aplikacjach, gdzie dawniej wykorzystywano napędy falownikowe lub krokowe. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy wzrasta zapotrzebowanie na kontrolę maszyny według określonych poleceń – pozycji, prędkości i momentu siły. Dzięki temu maszyny napędzane serwonapędami działają precyzyjniej, z większą dynamiką i prędkością.

Serwonapędy EURA Drives - nowoczesna technika napędowa dla każdego

Należy zaznaczyć, że serwonapędem nie jest jedno urządzenie, ale cały ich zestaw, tworzący system kontroli ruchu. Taki podstawowy system składa się z trzech ściśle współpracujących ze sobą urządzeń, tj. jednostki sterującej, serwowzmacniacza oraz serwosilnika. Jednostką sterującą najczęściej jest sterownik PLC, który w zależności od złożoności procesów może kontrolować nawet kilkanaście osi napędowych. Natomiast oś napędową stanowią serwowzmacniacz oraz serwosilnik – taka właśnie oś napędowa od 1 stycznia 2023 r. znajduje się w ofercie firmy EURA Drives, której dystrybutorem jest firma HF Inverter Polska.

Dwie wersje serwowzmacniacza

 
Fot. 1 Przykładowy schemat podłączenia serwowzmacniacza EURA SD20-E

EURA SD20-G to pierwsza konstrukcja serwowzmacniacza, który z założenia ma charakter uniwersalnego urządzenia, dostępna w szerokim zakresie mocy, od 0,1 do 37 kW. Zastosowanie 4-rdzeniowego enkodera 23-bitowego umożliwia uzyskanie pozycjonowania na poziomie 0,15 sekundy kątowej. SD20-G odpowiada na komendy sterujące z częstotliwością 3 kHz – tym samym zadbano o minimalną inercję układu sterowania. Możliwość komunikacji w najbardziej popularnym protokole komunikacyjnym ModBus RS485 oraz sterowanie pulse-direct (krok-kierunek) na podstawie sygnałów impulsowych trafiających do specjalnie zaprogramowanego wejścia wysokoczęstotliwościowego (do 200 kHz) umożliwiają zastosowanie tego serwowzmacniacza w wielu aplikacjach. Programowanie SD20-G przebiega w taki sposób, jak to ma miejsce w falownikach EURA – należy zdefiniować odpowiednie wartości w specjalnych parametrach posegmentowanych na grupy. Dodatkowo, w bezpłatnym oprogramowaniu EuraDV parametry przedstawione są w formie intuicyjnej tabeli z pełnymi opisami poszczególnych wartości, dzięki czemu obsługa jest prosta i intuicyjna.

 
Fot. 2. Rodzina serwowzmacniaczy EURA SD20-G
 
Fot. 3. Serwowzmacniacz EURA SD20-E

Drugą konstrukcją serwowzmacniacza w ofercie firmy EURA jest SD20-E. W porównaniu do serii SD20-G ma on rozbudowane tryby pracy oraz protokoły komunikacyjne. Dostępny jest w zakresie mocy od 0,1 do 37 kW. Wyposażono go we wbudowaną komunikację ModBus RS485 oraz EtherCAT. Uzbrojony został aż w siedem podstawowych trybów pracy oraz pokaźną liczbę wejść/wyjść cyfrowych, co czyni z niego funkcjonalne i elastyczne rozwiązanie dla wymagających użytkowników. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie niezbędne są duża dynamika i precyzja sterowania napędem. Zastosowanie 4-rdzeniowego enkodera 23-bitowego umożliwia uzyskanie pozycjonowania na poziomie 0,15 sekundy kątowej. Również w tej konstrukcji zadbano o minimalną inercję układu sterowania, dzięki możliwości odpowiadania na komendy sterujące z częstotliwością 3 kHz. Programowanie SD20-E przebiega w taki sposób, jak ma to miejsce w falownikach EURA – należy zdefiniować odpowiednie wartości w specjalnych parametrach posegmentowanych na grupy. Dodatkowo, w bezpłatnym oprogramowaniu EuraDV parametry przedstawione są w formie intuicyjnej tabeli z pełnymi opisami poszczególnych wartości. Dzięki temu obsługa serwowzmacniacza SD20-E jest prosta i intuicyjna.

Serwosilniki EURA

Serwowzmacniacze EURA mogą pracować z dowolnym serwosilnikiem, lecz optymalną oś napędową tworzą z serwosilnikami EURA SM. Są to silniki pracujące w zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego, dostępne w zakresie mocy od 0,2 do 75 kW i momentu obrotowego od 0,64 do 321 Nm.

Oficjalnym dystrybutorem EURA Drives na terenie naszego kraju jest przedsiębiorstwo HF Inverter Polska, które rozpoczęło działalność w 2006 r. To polska firma z polskim kapitałem. Siedziba główna mieści się w nowym budynku biurowo-magazynowym przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 101e w Toruniu. Na powierzchni ponad 1000 m2 usytuowano linię montażową przekładni i motoreduktorów, podręczny magazyn oraz dział handlowy i techniczny. Zadbano również o własne stanowiska diagnostyczne i serwisowe produktów znajdujących się w ofercie.

W HF Inverter Polska pracują wysokiej klasy specjaliści. Większość z nich to inżynierowie automatycy, mający niezbędną wiedzę i doświadczenie z mechatroniki oraz energoelektroniki. Tworzą oni dział doradców techniczno-handlowych, dla którego duże wsparcie stanowi rozbudowany dział techniczno-serwisowy.

 
Fot. 4. Rodzina serwosilników EURA SM

HF Inverter Polska jest oficjalnym dystrybutorem firm:

  • EURA Drives Electric CO.,Ltd. – lidera w zakresie projektowania i produkcji nowoczesnych przemienników częstotliwości, softstarterów i serwonapędów elektrycznych;
  • ZD Motor CO., Ltd – jednej z największych firm produkujących napędy małych mocy AC i DC.

 

HF Inverter Polska
www.hfinverter.com