Rekordowa liczba maszyn z systemami Schneider Electric na targach maszyn pakujących Interpack 2014 w Düsseldorfie

| Technika

Ponad 300 maszyn zaprezentowanych na targach Interpack 2014 bazowało na systemach sterowania dostarczanych przez Schneider Electric. Wśród nich było wiele pochodzących od globalnego specjalisty w dziedzinie robotyki, firmy Stäubli, która przedstawiła możliwości integracji robotów z systemami automatyki opartymi na platformie PacDrive firmy Schneider Electric. Jest to jedno z najbardziej innowacyjnych rozwiązań sterowania dla nowoczesnych maszyn pakujących z serwonapędami oraz innych maszyn specjalistycznych, w tym przenośników.

Rekordowa liczba maszyn z systemami Schneider Electric na targach maszyn pakujących Interpack 2014 w Düsseldorfie

Wielu z odwiedzających targi gości zainteresowanych było przede wszystkim kwestiami technicznymi związanymi z wdrażaniem maszyn pakujących w warunkach produkcyjnych. Uczestnicy mogli poznać zalety i możliwości urządzeń oraz dowiedzieć się, które z maszyn będą najlepiej spełniać ich wymagania. Ponadto Schneider Electric przygotował dla odwiedzających specjalny, kieszonkowy przewodnik, w którym znalazły się opisy urządzeń wykorzystujących rozwiązania automatyki i opracowane przez firmę na potrzeby wystawy w Düsseldorfie.

Jednym z najbardziej interesujących zagadnień była zaprezentowana przez firmę Stäubli integracja kontrolerów PacDrive firmy Schneider Electric w systemach sterowania robotów cztero- i sześcioosiowych. Kontrolery te mogą być integrowane z rozwiązaniami automatyki za pomocą standardowych interfejsów lub magistrali komunikacyjnej. Ten drugi scenariusz jest szczególnie interesujący, ponieważ umożliwia prawie idealne scalenie z maszyną - zarówno pod względem oprogramowania, jak też systemu komunikacyjnego.

Dzięki oprogramowaniu uniVAL drive opracowanemu przez Stäubli, sterowniki robotów tej firmy korzystające z interfejsu SERCOS III komunikują się z kontrolerem ruchu tak samo jak rozwiązania PacDrive. Pozwala to na sterowanie robotami Stäubli bezpośrednio z poziomu PacDrive (bez stosowania dodatkowego programowania).

Roboty Stäubli mogą także w pełni wykorzystywać zasoby bibliotek PacDrive. Obejmuje to różne rodzaje kontroli ruchu, w tym m.in. typu spline, liniowy i point-to-point, transformacje oraz optymalizację, automatyczne planowanie trajektorii, śledzenie pasa transmisyjnego czy funkcje integracji z systemami przetwarzania obrazu. Dla nich wszystkich dostępne są bloki funkcyjne AFB.

Rozwiązania kinematyczne Stäubli stają się integralną częścią maszyn opartych na platformie PacDrive. Mogą one pracować w systemach z automatyczną zmianą formatów (automated format changeover) bez spadku funkcjonalności i wydajności, a także dają się łatwo dopasowywać do ustandaryzowanych koncepcji operacyjnych sterowania ruchem.

Podczas targów Stäubli zaprezentowało również możliwości swojego oprogramowania symulacyjnego pracującego równolegle z robotem SCARA TS80. Przeprowadzona została symulacja w czasie rzeczywistym, gdzie wykonano serię ruchów zaprogramowanych w standardzie zgodnym z IEC 61131-3. Program został uruchomiony na platformie PacDrive.

Schneider Electric Automation, którego główna siedziba znajduje się w Marktheidenfeld i Lahr w Niemczech, jest częścią globalnej grupy biznesowej Industry wchodzącej w skład Schneider Electric. Firma ma działy Machine Solutions, Drives i Strategy Technology zajmujące się projektowaniem i produkcją urządzeń oraz oprogramowania dla rozwiązań automatyzacyjnych stosowanych w produkcji maszyn oraz konstrukcji obiektów przemysłowych. Szczególnie ważnym obszarem działalności Schneider Electric Automation jest opracowywanie i produkowanie maszyn pakujących, pomp, dźwigów oraz urządzeń HVAC.

Możliwości integracji robotów Stäubli na poziomie programu otwierają ciekawe możliwości przed użytkownikami sterownika PacDrive. Możliwa jest również rozbudowa układów o standardowe roboty przemysłowe. Klienci korzystający z platformy PacDrive mogą korzystać z robotów Delta, ploterowych układów kinetycznych znajdujących się w portfolio oferty Schneider Electric, a także sześcioosiowych robotów przemysłowych o udźwigu od 0,5 do 165 kg oraz SCARA z udźwigiem do 8 kg. Podobnie jak Schneider Electric, firma Stäubli jest obecna na całym świecie i oferuje globalny serwis dla wszystkich swoich produktów z zakresu robotyki.

Schneider Electric
www.schneider-electric.com/pl

Zobacz również