Klucz do zwiększania produktywności maszyn pakujących

| Technika

Przemysł opakowaniowy działa pod ogromną presją czasu, wymogów dotyczących kosztów i elastyczności. Operatorzy systemów muszą stale optymalizować złożone procesy, skracać czas przestojów i serwisowania maszyn, przyspieszać modernizację i wytwarzać coraz krótsze serie produktów. To nie są łatwe zadania. Pomóc w tym może doskonała baza informacji.

Klucz do zwiększania produktywności maszyn pakujących

Oprogramowanie IoT Gateway firmy Bosch Rexroth to łatwe w konfiguracji rozwiązanie przeznaczone do nowych i starszych urządzeń. Pozwala ono łatwo i ekonomicznie komunikować ze sobą nowoczesne maszyny z tymi starszego typu. Co istotne - nie ingeruje w logikę sterowania czy automatykę urządzeń i elementów wykonawczych. Jednocześnie zbierane z maszyn dane pomagają optymalizować procesy produkcyjne oraz jakość produktów.

Oprogramowanie IoT Gateway firmy Bosch Rexroth umożliwia analizę i ocenę danych w celu zwiększenia efektywności systemu. Pozwala ono:

  • szybko i łatwo zapewnić łączność między nowymi i istniejącymi maszynami,
  • zapewnić przejrzystość informacji - bez konieczności dokonywania czynności interwencyjnych w istniejącej automatyce.

Aby spełnić rosnące wymagania dotyczące coraz krótszych serii produktów, użytkownicy muszą połączyć wszystkie procesy i ustanowić elastyczne łańcuchy tworzenia wartości złożone z niezawodnych maszyn oraz linii produkcyjnych.

Niestety piętnastoletni lub dłuższy cykl eksploatacji maszyny nie sprzyja kompleksowym inwestycjom w nowe urządzenia. Dodatkowo, poza zapotrzebowaniem na zwykłą modernizację istniejących napędów i systemów sterowania, rosną również wymagania dotyczące ilości informacji zbieranych z istniejących systemów.

EFEKTYWNA KOMUNIKACJA DLA NOWYCH I ISTNIEJĄCYCH SYSTEMÓW

Dzięki oprogramowaniu IoT Gateway firmy Bosch Rexroth zarówno nowe, jak i już istniejące systemy, mogą być sprawnie podłączone do IoT (Przemysłowego Internetu Rzeczy). Przy użyciu panelu sterowania oprogramowania IoT Gateway użytkownik maszyny wybiera monitorowane parametry oraz odpowiednie czujniki i ustanawia połączeń.

Ten usieciowiony system składający się z czujników, oprogramowania i urządzeń przemysłowych może być szybko i łatwo skonfigurowany, obsługiwany i zarządzany. Jeśli to konieczne, użytkownik może również odczytywać informacje z istniejącego systemu sterowania, niezależnie od jego producenta.

Oczywiście należy określić, które informacje mają być przetwarzane i wysyłane do rozmieszczonych systemów w celu ich monitorowania i oceny. Mogą to być systemy MES, MDE / BDE lub chmurowe platformy IoT należące do firm Bosch Rexroth, Oracle lub Microsoft.

Warto dodać, że zestaw startowy jest również dostępny wraz z oprogramowaniem Production Performance Manager (PPM) firmy Bosch Software Innovations służącym do analizy i oceny danych, które jest bardzo wygodnym i kompleksowym rozwiązaniem.

TYPOWE ZASTOSOWANIA W PRZEMYŚLE OPAKOWANIOWYM

Jedną z możliwości zastosowania oprogramowania IoT Gateway są czynności konserwacyjne na podstawie stanu istniejących systemów starszego typu z pionowym trzpieniem w przekładni mechanicznej. Ich wadliwe działanie można wykryć przy użyciu dodatkowych czujników wibracji i temperatury, aby serwisowane komponenty mogły być wymienione według harmonogramu.

Innym przykładem zastosowania rozwiązania IoT Gateway jest analiza wpływu środowiska pracy na surowiec opakowaniowy lub produkt z wykorzystaniem dodatkowego czujnika. Wyniki pomiarów temperatury i wilgotności umożliwiają dostosowanie pracy maszyny do aktualnych warunków.

Jakub Wypniewski
Bosch Rexroth

Zobacz również