PRZEWODY, ZŁĄCZA, BEZPIECZNIKI
Przyczyną anomalii temperaturowych w instalacjach elektrycznych najczęściej jest okablowanie (fot. 4, 5) - np. niedokładnie zamocowane, obluzowane, nadmiernie napięte, przerwane lub ze skorodowanymi złączami. W obrazie termowizyjnym instalacji można też zlokalizować bezpiecznik bliski przepalenia, już przepalony o temperaturze znacznie niższej niż pozostałe (fot. 6) lub z obluzowanym zaciskiem.
Warto przy tym pamiętać, że często różne problemy w funkcjonowaniu instalacji elektrycznej - np. niezrównoważenie faz, przeciążenie, błędne połączenie oraz harmoniczne w oku kamery termowizyjnej będą wyglądały podobnie. W takich sytuacjach konieczne są dodatkowe pomiary elektryczne, w tym np. badanie jakości energii elektrycznej.
TRANSFORMATORY
Inspekcja termowizyjna jest też użyteczna w wykrywaniu problemów w pracy transformatorów, np. w obrębie przewodów z olejem. W normalnych warunkach na obrazie termowizyjnym będą one widoczne jako elementy o podwyższonej temperaturze. Jeżeli jednak jedna lub kilka rur ma w porównaniu z resztą znacznie niższą temperaturę, oznacza to, że przepływ oleju został na tym odcinku zablokowany (fot. 7). Podobnie w przypadku wentylatorów chłodzących - urządzenie, które nie pracuje, będzie zimne.
Jeżeli natomiast działa poprawnie, a w jego obrazie widoczne są gorące punkty, może to oznaczać np. uszkodzenie łożysk. Oprócz tego kamery termowizyjne można wykorzystać do kontroli temperatury izolatorów przepustowych - jeżeli jest zbyt wysoka, świadczyć to może np. o obluzowaniu połączenia lub zabrudzeniu zacisków (fot. 8), a także komponentów wewnątrz transformatora, np. wewnętrznych zacisków izolatorów przepustowych oraz przełączników zaczepów, których temperatura nie powinna przekraczać temperatury obudowy.