PRZEWODY, ZŁĄCZA, BEZPIECZNIKI

Fot. 4, 5. Obluzowane okablowanie to częsta przyczyna anomalii temperaturowych w instalacjach elektrycznych

Przyczyną anomalii temperaturowych w instalacjach elektrycznych najczęściej jest okablowanie (fot. 4, 5) - np. niedokładnie zamocowane, obluzowane, nadmiernie napięte, przerwane lub ze skorodowanymi złączami. W obrazie termowizyjnym instalacji można też zlokalizować bezpiecznik bliski przepalenia, już przepalony o temperaturze znacznie niższej niż pozostałe (fot. 6) lub z obluzowanym zaciskiem.

Warto przy tym pamiętać, że często różne problemy w funkcjonowaniu instalacji elektrycznej - np. niezrównoważenie faz, przeciążenie, błędne połączenie oraz harmoniczne w oku kamery termowizyjnej będą wyglądały podobnie. W takich sytuacjach konieczne są dodatkowe pomiary elektryczne, w tym np. badanie jakości energii elektrycznej.

Badania termowizyjne w przemyśle stalowym

Badania termowizyjne przeprowadza się na różnych etapach produkcji i przetwórstwa stali. Przykładem jest monitorowanie temperatury zewnętrznych powierzchni kadzi odlewniczych, w których transportowana jest roztopiona stal (patrz fot.), rozlewana następnie do mniejszych form. W zarejestrowanym przez kamerę termowizyjną obrazie tych ogromnych zbiorników (o pojemności nawet 200 ton) szuka się gorących punktów świadczących o uszkodzeniach wewnętrznej ogniotrwałej powłoki kadzi lub nadmiernym zużyciu jej obudowy.

W obu przypadkach prawdopodobny jest wyciek gorącej stali, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla pracującego w pobliżu personelu. Liczyć się wtedy trzeba ze stratą materiału, naprawą uszkodzonych urządzeń, a często też wstrzymaniem produkcji na czas usunięcia skutków wycieku. Wykrywając zagrożenie wcześniej, można kadź zawrócić i przelać stal do nieuszkodzonego zbiornika. Rejestrując obraz termiczny kadzi okresowo, można też zapobiec przedwczesnej wymianie jej okładziny, dla której zazwyczaj z góry zakłada się określony czas użytkowania.

Inspekcja bloków

Badania termowizyjne użyteczne są też na etapie kontroli bloków stalowych przed ich walcowaniem. Na efekt końcowy tego procesu wpływa bowiem rozkład temperatury bloków ogrzewanych wcześniej w specjalnym piecu. Jeżeli jest on nierównomierny i na obrazie termowizyjnym bloku widoczne są obszary zimniejsze, należy wyregulować temperaturę pieca. Gdy nie rozwiązuje to problemu, często jedynym wyjściem jest przeprojektowanie pieca. Przyczyną mogą też być duże straty ciepła w czasie przelewania roztopionej stali do formy. Wówczas należy pogrubić jej ściany w miejscach, widocznych na obrazie termowizyjnym jako obszary, przez które ciepło jest tracone.

Chłodzenie

Pomiary termowizyjne wykorzystuje się też w kontroli przebiegu procesu chłodzenia stalowych komponentów. Od jego parametrów, głównie szybkości schładzania, zależą właściwości produktu końcowego. Reguluje się ją, np. zmieniając prędkość przenośnika, na którym rozłożone są stalowe pręty lub włączając dodatkowe wentylatory przyspieszające schładzanie.

Konserwacja narzędzi i rolek do toczenia prętów

W obróbce stali wykorzystuje się różne narzędzia - np. piły i różnego typu obcinarki, używane np. do skracania prętów stalowych lub wycinania ze stalowych blach. Są to zazwyczaj drogie urządzenia, dlatego dąży się do maksymalnego wydłużenia czasu pracy ich ostrzy. Niestety przez ciągły kontakt z gorącą stalą są one bardziej podatne na uszkodzenia, szybko się stępiają i zużywają.

Dlatego ważne jest ich odpowiednie chłodzenie. Przy ustalaniu optymalnej temperatury pracy ostrzy przydatne są odczyty z kamery termowizyjnej, na podstawie których można efektywniej sterować systemem chłodzącym. Pod wpływem temperatury szybko zużywają się też rolki wykorzystywane do toczenia stalowych prętów.

Mogą też na nich powstawać pęknięcia, które trzeba co jakiś czas usuwać na tokarce. Liczba takich napraw jest niestety ograniczona, a w końcu najczęściej rolki trzeba po prostu wymienić. Dlatego ważne jest, aby kontrolować temperaturę powierzchni rolek, w czym pomocna jest termodiagnostyka. W przypadku przekroczenia wartości bezpiecznej można zastosować dodatkowe chłodzenie - np. wodą.

TRANSFORMATORY

Fot. 6. Przepalony bezpiecznik w oku kamery termowizyjnej

Inspekcja termowizyjna jest też użyteczna w wykrywaniu problemów w pracy transformatorów, np. w obrębie przewodów z olejem. W normalnych warunkach na obrazie termowizyjnym będą one widoczne jako elementy o podwyższonej temperaturze. Jeżeli jednak jedna lub kilka rur ma w porównaniu z resztą znacznie niższą temperaturę, oznacza to, że przepływ oleju został na tym odcinku zablokowany (fot. 7). Podobnie w przypadku wentylatorów chłodzących - urządzenie, które nie pracuje, będzie zimne.

Jeżeli natomiast działa poprawnie, a w jego obrazie widoczne są gorące punkty, może to oznaczać np. uszkodzenie łożysk. Oprócz tego kamery termowizyjne można wykorzystać do kontroli temperatury izolatorów przepustowych - jeżeli jest zbyt wysoka, świadczyć to może np. o obluzowaniu połączenia lub zabrudzeniu zacisków (fot. 8), a także komponentów wewnątrz transformatora, np. wewnętrznych zacisków izolatorów przepustowych oraz przełączników zaczepów, których temperatura nie powinna przekraczać temperatury obudowy.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium