Wraz z rozwojem internetu podłączamy do Internetu coraz więcej urządzeń, zgodnie z trendem IoT. Podobne zjawisko można zaobserwować w sieciach przemysłowych. Jednak należy pamiętać o aspekcie bezpieczeństwa, ponieważ skala potencjalnego zagrożenia jest znacznie większa.
Obecnie realizowane systemy przemysłowe w ramach jednego obiektu, bądź jednej organizacji rozproszonej terenowo ze sobą coraz mocniej powiązane. Charakteryzuje je również coraz większa ilość danych wymienianych pomiędzy sobą, a także w ramach pojedynczego systemu. Mogą to być zarówno informacje dotyczące procesów produkcyjnych, jak i dane związane z kontrolą i sterowaniem danym procesem. W obu przypadkach nie rzadko można określić je jako bardzo wrażliwe i krytyczne z punktu widzenia przedsiębiorstwa. Nieautoryzowany dostęp do nich może skutkować zarówno ujawnieniem poufnych informacji, jak również daje możliwość wpływania na pracę i dostępność poszczególnych instalacji. Nieautoryzowany dostęp do przemysłowej sieci sterownia może być opłakany w skutkach, prowadząc do zaburzenia, zatrzymania, a nawet uszkodzenia konkretnych podsystemów czy komponentów wchodzących w ich skład. Zagrożeniem mogą być tu oczywiście celowe działania pochodzące z "zewnątrz" mające uderzyć w przedsiębiorstwo, natomiast należy również pamiętać że źródłem niebezpieczeństwa jest również własny personel, który działając w sposób nieprzemyślany i przypadkowy może wywołać sytuacje niebezpieczne i wymagające natychmiastowej reakcji.
W związku z powyższym cyberbezpieczeństwo systemów przemysłowych staję się coraz bardziej krytycznym i lepiej rozumianym problemem w rozwijających się organizacjach. Dotyczy to nie tylko nowo wdrażanych projektów, ale również już tych zrealizowanych. W wielu przypadkach inżynierowie muszą cofnąć się wstecz i zabezpieczać już pracujące instalacje. Jeśli ta problematyka dotyczy również Ciebie, dołącz do nas. Podczas webinarium pokażemy obecne zagrożenia ze strony cyberprzestępców, stosowane standardy bezpieczeństwa w systemach przemysłowych oraz wskażemy najlepsze praktyki działania z wykorzystaniem konkretnych narzędzi w celu zabezpieczenia przemysłowych sieci Ethernet.
W skrócie o czym będziemy mówić:
- Kto atakuje sieci i dlaczego
- Standardy bezpieczeństwa i ich wdrażanie w aplikacjach przemysłowych
- Metodologia działania
- Narzędzia ochrony i ich zastosowanie
- Najlepsze praktyki
- Przykłady
Wszystkich zainteresowanych poszerzeniem swoich wiadomości w tematyce cyberbezpieczeństwa, zapraszamy do rejestracji. Webinarium odbędzie się 28.11.2016 o godzinie 10:00
link: www.elmark.com.pl