Podnośniki przemysłowe

Podnośniki to urządzenia wyposażone w platformę zamontowaną na przedłużeniu o regulowanej wysokości. To ostatnie jest przymocowane do pojazdu lub ruchomej albo nieruchomej podstawy. Są wykorzystywane do podnoszenia materiałów lub ludzi, aby umożliwić im dotarcie do miejsc trudno dostępnych. Do tej kategorii zalicza się kilka urządzeń. Przykład to podnośniki nożycowe.

Są zbudowane z: platformy (stołu podnoszonego), podstawy, nóg nożycowych, napędu, cylindrów i zaworów. Na konstrukcję platformy ma wpływ przeznaczenie podnośnika – te do transportu ludzi mają barierki. Podstawa zapewnia podparcie dla nóg nożycowych, które się rozkładają i składają, w zależności od tego, czy platforma jest podnoszona, czy obniżana. Rodzaj cylindra zależy od napędu podnośnika. Zawory regulują przepływ medium roboczego.

Sekwencja pracy podnośników nożycowych jest następująca: po załączeniu zasilania cylindry napełniają się płynem roboczym. Jego przepływ przesuwa ich tłoki. To powoduje rozsuwanie się mechanizmu nożycowego i podnoszenie platformy. Żeby ją opuścić, należy zmniejszyć ciśnienie płynu roboczego. To spowoduje złożenie się nóg.

Rodzaje podnośników nożycowych

Wynikowy ruch wszystkich podnośników nożycowych jest taki sam, różnią się natomiast napędem. Przenośniki hydrauliczne są łatwe w obsłudze – ich operatorów wystarczy krótko przeszkolić. Ze względu na wpływ temperatury na lepkość medium roboczego w chłodniejsze dni mogą działać wolniej. Najlepiej sprawdzają się, jeżeli prędkość ani udźwig nie są priorytetami. Te, w których płynem roboczym jest sprężone powietrze, można użytkować tam, gdzie wyciekanie oleju jest niedopuszczalne. Podnośniki z silnikiem Diesla nie mogą pracować w pomieszczeniach, ale zwykle mają masywniejszą konstrukcję, z większą platformą, większy zasięg podnoszenia i udźwig. Te z napędem elektrycznym z kolei wyróżnia kompaktowość.

Dostępne są także podnośniki nożycowe do pracy w trudnych warunkach terenowych. Stosuje się w nich rozwiązania konstrukcyjne, które poprawiają stabilność na powierzchniach nierównych i pochyłych. Wśród nich można wymienić: napęd na cztery koła, wzmocnione opony odporne na przebicie i zapewniające lepszą przyczepność na nierównej powierzchni, dodatkowe wysuwane stabilizatory, funkcje bezpieczeństwa (monitorowanie ciśnienia w oponach, detekcja przechyłu).

Case study: Wypadek na podnośniku nożycowym

Do zdarzenia doszło na placu budowy podczas montażu na wysokości stalowych podpór. Stanowisko spawacza znajdowało się w pobliżu wykopu. Pracownik w celu wykonania spawu musiał skorzystać z podnośnika nożycowego. Pojazd wyposażony był w elementy sterujące umożliwiające operatorowi podnoszenie i opuszczanie platformy roboczej, a także przesuwanie podnośnika do przodu i w tył. Nie było natomiast zabezpieczenia blokującego ruch po wysunięciu platformy.

W dniu wypadku spawacz wszedł na nią i podniósł ją na wysokość zapewniającą mu dostęp do podpór, które miał zespawać. Podnośnik stał na równej, betonowej nawierzchni, w odległości pół metra od krawędzi zagłębienia otaczającego wykop oznakowanej pomarańczowymi pachołkami. Aby dosięgnąć do podpór, pracownik przesunął podnośnik do przodu. Wtedy przednie koła pojazdu wjechały do zagłębienia wokół wykopu. Wytrąciło go to z położenia równowagi, przez co się wywrócił. Pracownik został wyrzucony z platformy i uderzył głową w ścianę wykopu. Zmarł na miejscu.

Analiza tego wypadku przyniosła kilka wniosków. Przede wszystkim nie doszłoby do niego, gdyby spawacz skorzystał z wysięgnika przegubowego. Ponadto wykop powinien być odseparowany barierą uniemożliwiającą zbliżenie się do jego krawędzi. Operatora należało także przeszkolić, by miał świadomość, że podniesienie platformy zmienia środek ciężkości pojazdu, przez co łatwiej się on wywraca po najechaniu na nierówności podłoża. Oprócz tego z wysokości można przeoczyć zagrożenie na podłożu. Gdyby natomiast podnośnik nawet wjechał w zagłębienie, ale platforma była opuszczona, operator nie wypadłby. Nie doszłoby do tego również, jeżeli podnośnik byłby wyposażony w zabezpieczenie uniemożliwiające jazdę przy podniesionej platformie.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Prezentacje firmowe