Temat miesiąca

Systemy wbudowane
Artykuły

Systemy wbudowane

Współrzędnościowa technika pomiarowa
Współrzędnościowa technika pomiarowa
Współrzędnościowa technika pomiarowa to stosunkowo młoda dziedzina pomiarów wielkości geometrycznych. Obecnie przeżywa ona dynamiczny rozwój dzięki możliwości automatyzacji pomiarów, integracji z systemami CAD/CAM oraz zastosowania komputerowej analizy i archiwizacji wyników pomiarów. Współrzędnościowe maszyny pomiarowe znajdują zastosowanie zarówno w laboratoriach, jak i na halach produkcyjnych. W drugim z przypadków dotyczy to zwłaszcza branży motoryzacyjnej, gdzie technika ta zapewnia kontrolę wymiarową w czasie rzeczywistym.
Czytaj dalej
Energetyka - sekrety IEC 61850
Energetyka - sekrety IEC 61850
Światowe zapotrzebowanie na energię elektryczną stale rośnie, co przyczynia się do szybkiego rozwoju technologii związanych z jej wytwarzaniem i dystrybucją. Duże nakłady finansowe poświęcane na systemy nadzoru pracy elektrowni lub rozdzielni prądu mają zmniejszyć koszty operacyjne, przy jednoczesnym zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa. W efekcie powstają nowe międzynarodowe standardy, których założenia mogą znaleźć zastosowanie także w innych dziedzinach przemysłu. Przykładem takiego standardu jest norma IEC 61850, która określa zasady automatyzacji podstacji energetycznych.
Czytaj dalej
Technologie bezpieczeństwa-DeviceNet Safety
Technologie bezpieczeństwa-DeviceNet Safety
Zabezpieczanie maszyn i urządzeń technologicznych jest jednym z głównych zagadnień towarzyszących automatyzacji procesów. Wraz z rosnącą szybkością i złożonością produkcji kwestie bezpieczeństwa rozszerzone zostały w ostatnich latach również o przemysłowe sieci komunikacyjne.
Czytaj dalej
Automatyka budynkowa - Część 1
Automatyka budynkowa - Część 1
Systemy automatyki budynkowej stanowią skomputeryzowaną sieć urządzeń służących do monitorowania oraz sterowania elektrycznymi, mechanicznymi i innymi instalacjami wewnątrz budynku. Ich zastosowanie ma ułatwiać zarządzanie tymi instalacjami i pozwalać na łatwe wprowadzanie modyfikacji w konfiguracji i funkcjach urządzeń znajdujących się w systemie.
Czytaj dalej
Przemysłowe pomiary lepkości
Przemysłowe pomiary lepkości
Procesy przemysłowe, w których występuje przepływ płynów, takie jak rafinacja lub przygotowanie produktów w przemyśle farmaceutycznym, muszą sprostać wymaganiom rosnącej produktywności i coraz wyższych standardów jakości. Jednym z istotnych parametrów, który należy mierzyć i kontrolować, aby osiągnąć coraz lepsze rezultaty produkcji, jest lepkość.
Czytaj dalej
HART - sposób na pomiary przemysłowe
HART - sposób na pomiary przemysłowe
Pomiar warunków procesowych to zagadnienie bardzo często występujące w przemyśle. Sam pomiar to jednak nie wszystko, gdyż konieczna jest transmisja jego wyników – np. do centrum sterowania lub monitorowania instalacji.
Czytaj dalej
Ethernet przemysłowy
Ethernet przemysłowy
Popularność klasycznych sieci Ethernet sprawiła, że rozwiązania tego typu szybko upowszechniły się również w przypadku systemów wykorzystywanych w przemyśle. Obecnie dostępne są różne implementacje sieci określanych zbiorczo mianem Ethernetu przemysłowego, które stopniowo wypierają z wielu aplikacji sieci własnościowe.
Czytaj dalej
Dobre smarowanie to zdrowe maszyny
Dobre smarowanie to zdrowe maszyny
Smarowanie i nawilżanie to dwa z nieodzownych zabiegów stosowanych w większości maszyn mechanicznych. Rola poprawnej lubrykacji jest często niedoceniana aż do momentu pojawienia się problemów i zatarcia elementów ruchomych maszyn. W artykule omawiamy potencjalne problemy związane z instalacjami olejowymi oraz sposoby wykrywania ich przyczyn.
Czytaj dalej
W świecie silników liniowych
W świecie silników liniowych
Silniki liniowe są popularnymi elementami szeregu aplikacji napędowych. Pozwalają one na wykonywanie szybkich, dynamicznych, ruchów, a jednocześnie charakteryzują się bardzo dużą precyzją działania. W wielu urządzeniach są one jednocześnie jedynymi możliwymi do zastosowania napędami, gdyż pozwalają na bezpośrednie przetwarzanie energii na ruch posuwisty. Przedstawione w artykule informacje powinny ułatwić odpowiedni dobór silnika do aplikacji oraz zwrócić uwagę na cechy szczególne związane z jego późniejszą eksploatacją.
Czytaj dalej
Modelowanie i symulacja serwonapędów
Modelowanie i symulacja serwonapędów
Dla inżyniera automatyka symulacja i modelowanie rzeczywistych obiektów są przydatne podczas poznawania zjawisk zachodzących z automatyzowanych procesach. Coraz częściej symulatory i programy do symulacji wykorzystywane są podczas szkoleń i przygotowywania nowych pracowników do pracy na rzeczywistym obiekcie.
Czytaj dalej

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów