Wielkie inwestycje w Gdańskim Lotosie

Sprecyzowane zostały plany inwestycyjne Grupy Lotos, o których informowaliśmy w kwietniowym numerze APA. Firma zamierza podjąć się przedsięwzięcia określanego jako Program Kompleksowego Rozwoju Technologicznego, którego koszt szacowany jest na ponad 5,6 mld złotych. Modernizacja gdańskich zakładów, która ma trwać około 5 lat, już się rozpoczęła, a uruchomienie nowych instalacji ma odbyć się w 2010 roku. Powstające budynki zajmą teren o powierzchni 50 tys. metrów kwadratowych, a przy ich budowie ma być zatrudnionych około 3 tys. osób.

Dzięki nowym zakładom Grupa Lotos będzie mogła przeprowadzać takie procesy jak hydrokraking, odsiarczanie oleju napędowego oraz wytwarzanie wodoru. Ponadto łączna moc wytwórcza wszystkich rafinerii Grupy ma wzrosnąć z 6 do 10,5 mln ton rocznie. Inwestorzy planują pokryć 30% całego kosztu ze środków własnych, a resztę z zaciągniętych kredytów.

Rozbudowa rafinerii będzie wymagać zatrudnienia nowych pracowników technicznych oraz handlowców. Przedstawiciele firmy twierdzą, że do 2008 roku utworzą około 150 nowych miejsc pracy, w tym wiele dla specjalistów z dziedziny eksploatacji i utrzymania ruchu nowoczesnych maszyn produkcyjnych.

Posłuchaj
00:00
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Stabilny wzrost na rynku obrabiarek
Przemysł 4.0
Pepperl+Fuchs prezentuje Digital Twin Starter Kit na Hannover Messe 2025 – rewolucja w IIoT
Przemysł 4.0
Już za miesiąc Warsaw Industry Automatica 2025
Przemysł 4.0
Swoją efektywność potwierdza pierwszy w Polsce magazyn z robotami Skypod firmy Exotec
Komunikacja
Tauron rozbudowuje system teletransmisyjny
Aktualności
OMRON otworzył nowoczesne Centrum Automatyzacji w Stuttgarcie – nowy etap w rozwoju Przemysłu 4.0
Powiązane treści
Orlen i Lotos na drodze do największej fuzji roku
Lotos i PGNiG otrzymały koncesje na prace wydobywcze w Norwegii
LOTOS i PGNiG wspólnie poszukają ropy i gazu
Nowe inwestycje w K-SSSE
Dotacja dla Lotosu

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów