LOTOS i PGNiG wspólnie poszukają ropy i gazu

Grupa LOTOS S.A. i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA zawarły porozumienie dotyczące współpracy w zakresie poszukiwań i wydobycia gazu ziemnego oraz ropy naftowej ze złóż konwencjonalnych i niekonwencjonalnych, a także współpracy handlowej. Oba koncerny, przeanalizują potencjał wydobywczy siedmiu koncesji poszukiwawczych należących do PGNiG.

Posłuchaj
00:00

Celem współpracy jest przede wszystkim zintensyfikowanie prac poszukiwawczych na terenie Polski, których rezultatem będzie wzrost wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej. Zgodnie z porozumieniem obie firmy opracują program wspólnych działań poszukiwawczych, umożliwiających stronom dywersyfikację ryzyka i wspólne wykorzystanie potencjałów kadrowych, technicznych oraz finansowych w rozwoju działalności poszukiwawczo-wydobywczej.

Porozumienie zakłada możliwość pozyskania przez Grupę LOTOS udziałów w każdej z koncesji. PGNiG zastrzegło sobie jednak prawo do sprawowania funkcji operatora na każdej z koncesji.

- Dzisiejsza umowa ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski - podkreśla Paweł Olechnowicz, prezes Grupy LOTOS S.A. - Zakładamy, że nasze wspólne działania pozwolą zwiększyć wydobycie zarówno ropy naftowej, jak i gazu ziemnego w Polsce, co zwiększy dywersyfikację dostaw tych surowców dla krajowych odbiorców.

Dodatkowo PGNiG i LOTOS są zainteresowane podjęciem współpracy handlowej, dotyczącej sprzedaży/kupna ropy naftowej wydobywanej przez PGNiG. Pierwsze próbki surowca trafiły już do gdańskiej rafinerii. Trwa ich szczegółowa analiza pod kątem technologicznym i produkcyjnym. Jeśli wszystkie testy wypadną pomyślnie, LOTOS nie wyklucza zakupu ropy naftowej od PGNiG.

Powiązane treści
Lotos i PGNiG otrzymały koncesje na prace wydobywcze w Norwegii
Lotos podpisał kontrakt o wartości 1,26 mld zł na nowe instalacje rafineryjne
PGNiG wyemituje obligacje warte miliard złotych
PGNiG łączy swoje spółki gazowe
Tauron i PGNiG zbudują kolejny kogeneracyjny blok gazowy
Miliard złotych na łupki
Firma z Kuwejtu poszuka u nas gazu
Dotacja dla Lotosu
Rozmowa z Markiem Sokołowskim, Wiceprezesem Zarządu, Dyrektorem ds. Produkcji i Rozwoju w Grupie LOTOS S.A.
Systemy Advanced Process Control w rafinerii Grupy Lotos
ABB zmodernizowało system zasilania rafinerii Grupy Lotos
Lotos pozytywnie oceniony
Wielkie inwestycje w Gdańskim Lotosie
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Pomiary
Odczyt kodów kreskowych z dokładnością 99,995%
Bezpieczeństwo
Urządzenia iskrobezpieczne coraz potrzebniejsze
Roboty
Roboty do uprawy w pomieszczeniach
Roboty
Automatyczne paletyzatory i depaletyzatory
Roboty
Firma OMRON przedstawia robota mobilnego OL-450S - kompletne, autonomiczne rozwiązanie w zakresie transportu materiałów
Przemysł 4.0
Yale Lift Truck wprowadza telemetrię jako standard w wózkach widłowych – większa kontrola, mniej przestojów

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów