Tauron i PGNiG zbudują kolejny kogeneracyjny blok gazowy

| Gospodarka Artykuły

Tauron Polska Energia i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisały list intencyjny w sprawie budowy na terenie Elektrowni Łagisza jednostki gazowej o mocy około 400 MW. Współpraca firm obejmie budowę, eksploatację oraz obrót energią elektryczną. Nowy blok ma charakteryzować się wysoką sprawnością (około 58%), brakiem emisji pyłu oraz niewielką emisją dwutlenku siarki, tlenków azotu i dwutlenku węgla.

Tauron i PGNiG zbudują kolejny kogeneracyjny blok gazowy

Kogeneracyjny blok gazowy w Łagiszy będzie drugą inwestycją realizowaną przez partnerów - po jednostce gazowo-parowej w Stalowej Woli, którego budowa już się rozpoczęła. - Blok gazowy w Łagiszy wpisuje się w strategię dywersyfikacji paliw, jak i odbudowę mocy wytwórczych, zastąpi bowiem po 2017 roku pracujące obecnie w elektrowni 120 MW bloki węglowe, które zostaną wyłączone - mówił Dariusz Lubera, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

Tauron i PGNiG zobowiązały się w liście intencyjnym do powołania zespołów roboczych. Ich zadaniem będzie przygotowanie umowy o współpracy określającej zobowiązania stron i koncepcję współdziałania w fazie przygotowania projektu. Zespoły wypracują również model oraz wstępny harmonogram realizacji budowy bloku, a także ustalą szczegóły dotyczące kwestii finansowych i technicznych. List intencyjny nie wyklucza udziału w finansowaniu projektu Inwestycji Polskich.

Elektrownia Łagisza jest aktualnie jednym z podstawowych źródeł zasilania w ciepło dla Będzina i Dąbrowy Górniczej, a w przyszłości, po roku 2017, również dla Sosnowca. Przeprowadzone rozpoznanie potwierdza istnienie stabilnego rynku ciepła w perspektywie po 2016 r. w rejonie elektrowni. Ze względu na swoje położenie elektrownia może wspólnie z zakładami wytwórczymi TAURON Ciepło stanowić element zintegrowanego systemu ciepłowniczego aglomeracji śląsko-dąbrowskiej.

Atutem lokalizacji inwestycji jest również fakt, że Elektrownia Łagisza posiada wysokokwalifikowaną załogę i odpowiednią infrastrukturę techniczną we wszystkich kluczowych węzłach niezbędnych do prowadzenia produkcji energii elektrycznej i cieplnej - zaopatrzenie w wodę, paliwo i inne surowce, wyprowadzenie mocy na wszystkich poziomach napięć 110, 220, 400 kV.

źródło: Tauron

Zobacz również