Tauron i PGNiG zbudują kolejny kogeneracyjny blok gazowy

Tauron Polska Energia i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisały list intencyjny w sprawie budowy na terenie Elektrowni Łagisza jednostki gazowej o mocy około 400 MW. Współpraca firm obejmie budowę, eksploatację oraz obrót energią elektryczną. Nowy blok ma charakteryzować się wysoką sprawnością (około 58%), brakiem emisji pyłu oraz niewielką emisją dwutlenku siarki, tlenków azotu i dwutlenku węgla.

Posłuchaj
00:00

Kogeneracyjny blok gazowy w Łagiszy będzie drugą inwestycją realizowaną przez partnerów - po jednostce gazowo-parowej w Stalowej Woli, którego budowa już się rozpoczęła. - Blok gazowy w Łagiszy wpisuje się w strategię dywersyfikacji paliw, jak i odbudowę mocy wytwórczych, zastąpi bowiem po 2017 roku pracujące obecnie w elektrowni 120 MW bloki węglowe, które zostaną wyłączone - mówił Dariusz Lubera, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

Tauron i PGNiG zobowiązały się w liście intencyjnym do powołania zespołów roboczych. Ich zadaniem będzie przygotowanie umowy o współpracy określającej zobowiązania stron i koncepcję współdziałania w fazie przygotowania projektu. Zespoły wypracują również model oraz wstępny harmonogram realizacji budowy bloku, a także ustalą szczegóły dotyczące kwestii finansowych i technicznych. List intencyjny nie wyklucza udziału w finansowaniu projektu Inwestycji Polskich.

Elektrownia Łagisza jest aktualnie jednym z podstawowych źródeł zasilania w ciepło dla Będzina i Dąbrowy Górniczej, a w przyszłości, po roku 2017, również dla Sosnowca. Przeprowadzone rozpoznanie potwierdza istnienie stabilnego rynku ciepła w perspektywie po 2016 r. w rejonie elektrowni. Ze względu na swoje położenie elektrownia może wspólnie z zakładami wytwórczymi TAURON Ciepło stanowić element zintegrowanego systemu ciepłowniczego aglomeracji śląsko-dąbrowskiej.

Atutem lokalizacji inwestycji jest również fakt, że Elektrownia Łagisza posiada wysokokwalifikowaną załogę i odpowiednią infrastrukturę techniczną we wszystkich kluczowych węzłach niezbędnych do prowadzenia produkcji energii elektrycznej i cieplnej - zaopatrzenie w wodę, paliwo i inne surowce, wyprowadzenie mocy na wszystkich poziomach napięć 110, 220, 400 kV.

źródło: Tauron

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
PLC, HMI, Oprogramowanie
25 lat współpracy Phoenix Contact i Eplan
Aktualności
Stabilny wzrost na rynku obrabiarek
Przemysł 4.0
Pepperl+Fuchs prezentuje Digital Twin Starter Kit na Hannover Messe 2025 – rewolucja w IIoT
Przemysł 4.0
Już za miesiąc Warsaw Industry Automatica 2025
Przemysł 4.0
Swoją efektywność potwierdza pierwszy w Polsce magazyn z robotami Skypod firmy Exotec
Komunikacja
Tauron rozbudowuje system teletransmisyjny
Powiązane treści
PGNiG Termika utworzy w Siedlcach klasy patronackie
PGNiG wyemituje obligacje warte miliard złotych
Dobre prognozy dla rynku CHP w przemyśle
Tauron ukończył budowę 50 MW bloku w Bielsku-Białej
PGNiG łączy swoje spółki gazowe
W Tychach powstanie energetyczny blok kogeneracyjny
Automatyka w gazownictwie - zbliża się konferencja Stergas
Uruchomiono Giełdę Gazu
Grupa Tauron łączy spółki dystrybucyjne
LOTOS i PGNiG wspólnie poszukają ropy i gazu
Ponad 543 mln zł dywidendy od Taurona
Tauron buduje nową farmę wiatrową

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów