ABB zwiększy efektywność bloków energetycznych w Elektrowni Jaworzno III

| Gospodarka Artykuły

ABB bierze udział w modernizacji wentylatorów młynowych na pięciu blokach energetycznych w Elektrowni Jaworzno III. W ramach zadania spółka dostarczy 20 przemienników częstotliwości średniego napięcia, zabudowanych w klimatyzowanych kontenerach, wykona projekt techniczny AKPiA oraz przeprowadzi rozbudowę systemu automatyki Procontrol P14, co bezpośrednio przełoży się na oszczędności w kosztach eksploatacji bloków.

ABB zwiększy efektywność bloków energetycznych w Elektrowni Jaworzno III
Przemienniki częstotliwości średniego napięcia ACS 2000 zostaną zainstalowane na blokach 1, 3, 4, 5 i 6. Będą odpowiadać za regulację prędkości obrotowej silników wentylatorów młynowych, a tym samym za ilości dostarczanego paliwa i powietrza do kotła.

W chwili obecnej silniki napędzające modernizowane wentylatory pracują ze stałym obciążeniem, a przepływ powietrza do młynów jest regulowany poprzez klapy. Efektem tego jest pobór stałej ilości energii elektrycznej niezależnie od wymaganej wydajności wentylatorów. Zastosowanie przemienników częstotliwości umożliwi regulację obciążenia silników. Dzięki temu właściciel elektrowni, TAURON Wytwarzanie S.A., osiągnie znaczne oszczędności.

ABB w ramach zamówienia dostarczy również aparaturę pomiarową (przetworniki temperatury) oraz przeprowadzi rozbudowę istniejącego systemu automatyki Procontrol P14 pod kątem przystosowania do współpracy z przemiennikami częstotliwości.

"Spełniliśmy wszystkie wymogi klienta i zaoferowaliśmy urządzenia nie tylko nowoczesne, ale i kompaktowe, o odpowiednich gabarytach do umieszczenia ich w kontenerze. Wspomnę choćby o ACS 2000, który jest najmniejszym przemiennikiem częstotliwości SN w swojej klasie na świecie.

Klientowi zaproponowaliśmy kompletne rozwiązanie, zapewniając jednocześnie wsparcie techniczne oraz serwis pogwarancyjny z odpowiednim zapleczem logistycznym i technologicznym z zakładu energoelektroniki w Aleksandrowie Łódzkim" – powiedział Marcin Nowicki, kierownik obszaru sprzedaży w Dywizji Napędy i Automatyzacja Produkcji ABB.

W realizacji zamówienia wezmą udział trzy dywizje spółki - Systemy Energetyki, Napędy i Automatyzacja Produkcji oraz Automatyka Procesowa - które zaoferowały klientowi jedno kompleksowe rozwiązanie.

"Szczegółowa identyfikacja potrzeb i wymagań klienta zaowocowała stworzeniem pełnego rozwiązania, które przyczyni się do zwiększenia efektywności energetycznej modernizowanych bloków. Kompleksowość naszej oferty została osiągnięta dzięki bliskiej współpracy pomiędzy dywizją systemową, a dywizjami produktowymi ABB" - podsumował Piotr Szkoda, dyrektor serwisu w Jednostce Biznesu Systemy dla Energetyki Wytwórczej ABB.

Termin realizacji umowy to lata 2012 - 2015. ABB będzie prowadzić prace podporządkowując ich harmonogram terminom postojów i planowanych remontów na modernizowanych blokach.

źródło: ABB