COPA-DATA wprowadza na rynek oprogramowanie zenon 7.10

| Gospodarka Artykuły

W marcu 2013 roku COPA-DATA wprowadzi na rynek nową wersję oprogramowania do automatyki przemysłowej. Łatwe w obsłudze oprogramowanie zenon 7.10, oparte jest na pionierskiej technologii wspomagającej technologię 64-bitową, Windows 8 i Multi-Touch. Nowa wersja oferuje wyjątkowe możliwości graficzne i umożliwia nowe sposoby wykorzystania.

COPA-DATA wprowadza na rynek oprogramowanie zenon 7.10

Dzięki takim koncepcjom jak "parametryzacja zamiast programowania" lub proste integrowanie produktów z istniejącą automatyką i strukturami IT COPA-DATA na dwa sposoby realizuje koncepcję ergonomii w przemyśle. Jest ona w dalszym stopniu rozwijana w oprogramowaniu zenon 7.10, które w porównaniu z poprzednimi wersjami jest jeszcze bardziej przyjazne dla użytkownika.

- Dzięki oprogramowaniu zenon 7 jesteśmy pierwszym producentem HMI/SCADA, który wykorzystuje technologię Multi-Touch i DirectX 11 w celu wzbogacenia rynku automatyki. Informacje zwrotne, jakie otrzymujemy od naszych klientów świadczą o tym, że nasze produkty odpowiadają tendencjom panującym na rynku. Poza tym firma Microsoft w coraz większym stopniu wykorzystuje technologię Multi-Touch i nowe platformy mobilne. Z tego właśnie powodu opracowaliśmy technologię, która w jeszcze większym stopniu ułatwia pracę użytkownikom - mówi Reinhard Mayr, dyrektor ds. produktów w COPA-DATA.

Wersja 64-bitowa: większa ilość danych dzięki większej pojemności pamięci

Oprogramowanie zenon 7.10 będzie dostępne także w wersji 64-bitowej. Korzystanie z niej nie będzie się wiązało z żadnymi dodatkowymi kosztami dla klienta. Günther Haslauer, dyrektor ds. rozwoju COPA-DATA, wyjaśnia: - W aplikacji 32-bitowej obszar adresowany jest ograniczony do 32 bitów. Oznacza to, że bezpośrednio adresowanych może być nie więcej niż 232 bitów, czyli można wykorzystać maksymalnie 4 GB RAM. Aplikacje 64-bitowe nie podlegają tym ograniczeniom. Długość adresów to 64 bity (8 bajów), dzięki czemu mogą one osiągać wartość 264-1. W możliwej do przewidzenia przyszłości ta już ogromna wielkość będzie wielokrotnie wyższa niż dostępna pamięć fizyczna. Takie problemy, jak brak wolnych adresów dla danych aplikacji lub fragmentacja adresów nie są już istotne. Prawdziwa użytkowa wielkość pamięci jest teraz taka sama jak zainstalowana fizycznie wielkość pamięci roboczej.

Lepsze zarządzanie recepturami i udoskonalony moduł Batch Control w celu osiągnięcia bardziej wydajnej produkcji seryjnej

Ekran modułu Batch Control - zenon 7.10Zintegrowany moduł Batch Control wspierający produkcję wsadową, został w sposób wszechstronny rozszerzony. Nowe właściwości obejmują wiele rozwiązań, od zintegrowanych operacji i obsługi monitorów dotykowych w zenon Runtime po integrację w Report Viewer. Batch Control oferuje też wiele opcji filtrów i możliwość podłączenia do systemów administrowania zamówieniami. Użytkownicy mogą również skorzystać z większej liczby opcji wyświetlacza. Na przykład proces produkcji i receptura mogą być wyświetlone w jednym oknie w tym samym czasie, dzięki czemu można obserwować postępy w produkcji i jej poszczególne etapy.

Wsparcie dla Windows 8, Multi-Touch i SQL Server 2012

COPA-DATA jest pierwszym dostawcą HMI/SCADA oferującym pełne wsparcie dla Windows 8 oraz Microsoft SQL Server 2012. Obejmuje ono także technologię Multi-Touch opartą na kontekstach interakcji. Oprogramowanie zenon 7.10 może przetwarzać wszystkie gesty, które są także standardowo obecne w Windows 8. Użytkownicy mogą także indywidualnie definiować gesty Multi-Touch dostępne dla poszczególnych ekranów.

Przegląd niektórych nowych właściwości zenon 7.10:

 • Lepszy moduł Batch Control z technologią dotykową Runtime i integracja w Report Viewer w celu osiągnięcia spójności dokumentacji procesów periodycznych.
 • Wszechstronne raportowanie produkcji: Report Viewer posiada obecnie pełen dostęp do administracji recepturami w oprogramowaniu zenon. Sporządzanie pełnych raportów dotyczących wszystkich istotnych danych, takich jak alarmy, dziennik nadzoru, dane historyczne i dane online jest możliwe przy użyciu jednego narzędzia.
 • Ochrona know-how w zenon Editor: ważne elementy projektu realizowanego przy użyciu oprogramowania zenon mogą zostać zablokowane dla niektórych użytkowników przez administratora użytkowników. Chroni to aplikację przed ingerencją z zewnątrz.
 • Lepsze wyniki przy odczycie i wyświetlaniu dużych ilości danych, szczególnie przy użyciu modułu Extended Trend.
 • Zoom automatyczny w module Extended Trend.
 • Bezpośrednie importowanie zmiennych z nowej wersji SIMATIC STEP 7 portalu Siemens TIA.
 • Aplikacja zenon Everywhere App wraz z Everywhere Server: HMI/SCADA-App na Smartphony i Tablety z Windows Phone i iOS.
 • Wsparcie dla technologii Multi-Touch dla Windows 8.
 • Wersja 64-bit.
 • Wsparcie SQL Server 2012 i Windows 8.
 • Nowe sterowniki, takie jak ICCP Tase, DNP3_NG, Codesys, Steriflow i KUKA.

źródło: COPA-DATA

Zobacz również