zenon Analyzer w Pago - wysoka wydajność produkcji soku o najwyższej jakości

| Technika

"Tylko najlepsze jest wystarczająco dobre", to stwierdzenie odnoszące się do jakości soku owocowego z najwyższej półki austriackiego producenta - firmy Pago. Ta idea wdrażana jest zarówno do technologii stosowanej w produkcji, jak również do wszystkich innych obszarów działalności spółki. Friedrich Schneeberger, koordynator TPM w Pago, jest przekonany, że tylko najnowocześniejsza technologia jest wystarczająco dobra, aby uzyskiwać coraz lepsze rezultaty. Dlatego też Pago używa oprogramowania zenon.

zenon Analyzer w Pago - wysoka wydajność produkcji soku o najwyższej jakości

OD LOKALNEGO PRODUCENTA DO ŚWIATOWEGO GRACZA

Od 2003 roku austriacki producent soków Pago jest członkiem Grupy Heineken. Założona w 1888 w Klagenfurcie spółka może poszczycić się długą i pełną sukcesów historią. Ciągła produkcja i innowacje to kluczowe cele od samego początku. W latach 50. XX wieku Pago został uznany za producenta najwyższej jakości soków owocowych w Austrii, a światowy sukces odniósł 20 lat temu. Obecnie w 35 krajach świata klienci doceniają wspaniały smak i wysoką jakość oferowanych produktów.

Zarządzający firmą Pago twierdzą, że "jakość to tylko to, co najlepsze" i wdrażają to stwierdzenie we wszystkich działach firmy, począwszy od wyboru surowców aż po produkcję i butelkowanie. Doskonała jakość i najwyższe standardy są codziennością dla wszystkich pracowników Pago.

Rozmawialiśmy z Friedrichem Schneebergerem, koordynatorem TPM w Pago, który odpowiedzialny jest za ciągłe doskonalenie produkcji w firmie. Schneeberger może pochwalić się 12-letnim doświadczeniem w Centerfield TPM Grupy Heineken. Można powiedzieć, że jest on prawdziwym ekspertem w archiwizacji wydajności butelkowania napoi Pago. To dzięki takim osobom firma COPA-DATA uzyskuje informacje o ciekawych koncepcjach, niekonwecjonalnych rozwiązaniach i wizjach dotyczących innowacyjności w procesie produkcji.

WYSOKA WYDAJNOŚĆ PRODUKCJI

Pago napełnia ponad 200 milionów butelek rocznie. Realizacja odbywa się na dwóch linach Krones NitroHot linii PET. Do uruchomienia linii Pago zatrudniła specjalistów do wdrożeń innowacyjnych technologii, aby wzmocnić wydajność i stać się liderem innowacji. Wybór odpowiedniego oprogramowania był prosty - menedżerowie jednoznacznie wskazali na zenon Supervisor oraz zenon Analyzer, które spełniają wszystkie wymogi innowacyjnej strategii oraz raportują proces produkcji, pozwalając na podejmowanie właściwych decyzji. Ponadto oprogramowanie zenon od prawie 30. lat wyznacza trendy na rynku w zakresie automatyzacji i optymalizacji procesów produkcji. Pago zoptymalizowało urządzenia produkcji na bardzo wysokim standardzie. Jednakże, lepsza wydajność, zwiększyła motywację do identyfikacji nowych możliwości.

OD OPERATORA PO POZIOM ZARZĄDZANIA

Dzięki oprogramowaniu zenon Analyzer firma Pago wykorzystuje integrację istniejących źródeł danych i analizy zużycia zasobów, alarmów lub wskaźników KPI, takich jak OEE. Jest to idealny suplement zarządzania w pełni integrujący się z zenon Supervisor. Dla Pago kluczowym celem jest zapewnienie doskonałego narzędzia produkcji potrzebnego do usprawniania rutynowych zadań, które w miarę możliwości są wykonywane automatycznie.

Liczne możliwości, jakie daje oprogramowanie zenon Analyzer, to milowy krok w tym kierunku. Tysiące pozycji danych codziennie są rejestrowane, sumowane, obliczane i przedstawiane w raportach zenon Analyzer. Aby jeszcze bardziej uprościć pracę menadżerów, COPA-DATA w raportach dotyczących efektywności i wydajności wskaźników OEE dostosowała się do zasad raportowania obowiązującego w całej grupie Heineken.

Pozwala to na płynną integrację standardowych założeń koncernu i wdrażanie ich w firmie Pago. Z oprogramowaniem zenon Supervisor wspierającym zarządzanie i zenon Analyzer służącym do raportowania danych z produkcji Pago stworzyło spójny system informacyjny, który przyczynił się do optymalizacji produkcji z poziomu operatora aż do poziomu zarządzania.

PRODUCENT SOKÓW OWOCOWYCH Z "ZIELONYM ŚWIATŁEM"

W fabryce Pago wdrożono "zielony program" obowiązujący w całej grupie Heineken. Jego podstawą jest szerzenie świadomości, że to, co jest dobre dla środowiska, przyczynia się również do osiągania celów gospodarczych. Należy zatem produkować w jak najprostszy sposób, by zapewnić maksymalne oszczędności uzyskując jednocześnie wysoką produktywność. Cele programu są ambitne, jednak Pago jest dobrze wyposażone w odpowiednie narzędzie, którym jest zenon Analyzer. W raportach przez nie generowanych wszystkie dane dotyczące zużycia zasobów są oceniane w odniesieniu do wydajności produkcji.

Liczymy na zenona - pozwala nam uzyskiwać najlepszą wydajność naszego sprzętu, a tym samym być pionierem innowacyjnych technologii w Grupie Heineken

Friedrich Schneeberger
Koordynator TPM
PAGO Fruchtsäfte

MISTRZ SKOMPLIKOWANYCH ROZWIĄZAŃ

Pago jest znane na całym świecie dzięki niebanalnemu wachlarzowi smaków produkowanych soków owocowych. Zakres produkcji obejmuje obecnie ponad 40 rodzajów. W połączeniu z różnymi sposobami butelkowania to 340 wariantów - prawdziwe wyzwanie dla zespołu produkcyjnego. Złożone procesy produkcyjne wymagają rozwiązań zapewniających czytelny przegląd danych. Oprogramowanie zenon ma tu znaczący wkład, ponieważ zarówno poprawna łączność z istniejącymi źródłami danych, jak i spełnianie norm Weihenstephan, to decydujące czynniki funkcjonalności oprogramowania zenon.

Za integrację systemu automatyki w Pago odpowiada firma Weiss Automation GmbH z Grazu (Austria). Jest to międzynarodowy integrator systemów i jednocześnie członek programu COPA-DATA Partner Community posiadający wieloletnie doświadczenie i wiedzę na temat funkcjonalności oprogramowania zenon.

PAGO I COPA-DATA

Duch innowacji i zobowiązanie do jakości to wspólne wizje COPA-DATA i Pago, jako pionierów nowych technologii, motywujących poprawą jakości codziennej pracy. Jesteśmy szczęśliwi, że możemy przyczynić się do wizji Pago - światowego lidera w segmencie soków owocowych.

Urszula Bizoń-Żaba
COPA-DATA Polska

www.copadata.pl