Siemens i Mitsubishi przeznaczą 7 mld euro na zakup Alstomu

Firmy Siemens oraz Mitsubishi Heavy Industries złożyły wspólną ofertę dotyczącą przejęcia aktywów Alstomu. Za 3,9 mld euro Siemens chce nabyć 100% udziałów dywizji odpowiedzialnej za turbiny gazowe. Mitsubishi z kolei, za 3,1 mld euro zamierza przejąć 40% udziałów w dywizji zajmującej się energetyką jądrową i turbinami parowymi, a także po 20% w oddziałach elektrowni wodnych i sieci przesyłowych. Alstom poinformował, że w najbliższych dniach zapozna się z niemiecko-japońską ofertą.

Posłuchaj
00:00

Firma Mitsubishi chce utworzyć z Alstomem trzy spółki joint venture. Oferuje ponadto odkupienie co najmniej 10-procentowego pakietu akcji Alstomu od koncernu budowlanego Bouygues - wiodącego akcjonariusza francuskiego przedsiębiorstwa.

- Wierzę, że współpraca z Alstomem może zrodzić kolejny sojusz japońsko-francuski o najwyższej klasie technologicznej, który będzie w stanie odpowiedzieć na potrzeby rynków wschodzących - mówił Shunichi Miyanaga, prezes i dyrektor generalny Mitsubishi Heavy Industries.

Przejęcie od Alstomu oddziału turbin wzmocniłoby pozycję Siemensa w energetyce gazowej i byłoby zgodne ze strategią grupy do 2020 r. Joe Kaeser, prezes i dyrektor generalny Siemensa, zapewniał, że złożona oferta jest korzystna dla obu stron.

- Alstom pozostanie niezależnym graczem w energetyce i transporcie. Jego biznes energetyczny zostanie wzmocniony dzięki partnerstwu z Mitsubishi. Zamierzamy przyjrzeć się możliwościom stworzenia z Alstomem europejskiego championa kolejowego na potrzeby globalnego rynku - mówił Joe Kaeser.

Zdaniem agencji Reuters oferta Siemensa i Mitsubishi może być warta o ponad 1 mld euro więcej niż propozycja General Electric. Amerykański koncern pod koniec kwietnia zaoferował przejęcie energetycznej części Alstomu za 12,4 mld euro. Termin obowiązywania oferty General Electric upływa 23 czerwca 2014 r.

źródło: WNP

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Roboty
Universal Robots i Mobile Industrial Robots zaprezentują nowe rozwiązania AI dla przemysłu podczas Automate 2025
Roboty
Locus Robotics przekracza 5 miliardów operacji picking – przełom w automatyzacji magazynów
Aktualności
VEGA po raz pierwszy na targach PLASTPOL
Bezpieczeństwo
ctrlX OS firmy Bosch Rexroth: gotowy na ustawę o odporności cybernetycznej
Silniki i napędy
Jak firma rodzinna stała się globalną - 60 lat NORD Drivesystems
Aktualności
Drony w rolnictwie
Powiązane treści
Rozmowa z Hitoshim Nambą, Dyrektorem Regionalnym, oraz Wojciechem Wąsikiem, Marketing & Strategic Planning Manager w Mitsubishi Electric w Europie Środkowo-Wschodniej
Alstom ukarany grzywną 772 mln USD
Łącząc świat wirtualny i rzeczywisty
Energetyczne aktywa Alstomu przejmie General Electric
Również Siemens zgłasza chęć przejęcia Alstomu
General Electric zamierza kupić Alstom
ABB przejmie dział silników pierścieniowych Alstoma
Alstom redukuje etaty
Alstom przejął Amstar Surface Technology

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów