Energetyczne aktywa Alstomu przejmie General Electric

Jak już informowaliśmy, od pewnego czasu między kilkoma koncernami trwała rywalizacja o przejęcie udziałów w energetycznych dywizjach Alstomu. Ostatecznie rada nadzorcza Alstomu odniosła się pozytywnie do oferty przedstawionej przez General Electric. Łączna wartość transakcji ma wynieść około 12,35 mld euro. GE oraz Alstom utworzą spółki działające w branży energetyki odnawialnej oraz sieci przesyłowych, a także w zakresie energetyki konwencjonalnej i jądrowej. We wszystkich tych przedsięwzięciach Alstom i GE będą miały po 50% udziałów.

Posłuchaj
00:00

Oferta General Electric została uznana za najkorzystniejszą mimo, że propozycja Siemensa i Mitsubishi Heavy Industries pod koniec ubiegłego tygodnia została podniesiona o 1,2 mld euro - do łącznie 8,4 mld euro. Ostatecznie Siemens chciał przejąć 100% udziałów dywizji Alstomu odpowiedzialnej za turbiny gazowe za kwotę 4,3 mld euro - wcześniej 3,9 mld. Firma Mitsubishi zaoferowała 3,9 mld euro (wcześniej 3,1 mld) za 40% udziałów w oddziale energetyki jądrowej i turbin parowych, a także po 40% (wcześniej po 20%) udziałów w oddziałach elektrowni wodnych i sieci przesyłowych.

Początkowo francuski rząd nie był skłonny do przyjęcia oferty GE, czyli wykupienia za 12,35 mld euro energetycznej części Alstomu w całości. Zdanie zmieniono po dokonaniu przez Amerykanów modyfikacji swojej propozycji.

W ramach zmodyfikowanej oferty koncern General Electric zadeklarował utworzenie we Francji w ciągu trzech lat 1000 nowych miejsc pracy oraz, że nowe francusko-amerykańskie spółki będą miały siedziby główne we Francji. Ponadto Alstom kupi od GE za około 600 mln euro biznes zajmujący się sygnalizacją kolejową. Będzie to element rozszerzenia współpracy w zakresie transportu kolejowego w USA. Technologie związane z turbinami Alstomu dla elektrowni atomowych pozostaną w posiadaniu spółki specjalnego przeznaczenia, która w całości będzie kontrolowana przez rząd francuski.

Na polski rynek firma General Electric weszła w 1992 r. i znajduje się wśród największych amerykańskich inwestorów i eksporterów. Obecnie GE zatrudnia w Polsce 10 tys. pracowników. Z kolei Alstom zatrudnia w naszym kraju około 3,2 tys. pracowników. Najważniejsze zakłady firmy znajdują się w Elblągu, Wrocławiu i Chorzowie.

źródło: Alstom, WNP

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Roboty
PIAP Space ukończył budowę robotycznego ramienia TITAN do prowadzenia orbitalnych napraw satelitów
Roboty
EOAS: Innowacyjny system bezpieczeństwa dla cobotów od SICK i Universal Robots
Roboty
Roboty usługowe coraz popularniejsze
Bezpieczeństwo
Powstała nowa spółka SPIE działająca w branży teletechniki i automatyki budynkowej
Aktualności
Integracja IT i OT w przemyśle: OMRON i Cognizant łączą siły dla cyfrowej transformacji
Przemysł 4.0
Eplan i Rittal wprowadzają AI do automatyzacji przemysłowej
Powiązane treści
Alstom podpisał kontrakty warte 116 mln euro
GE dofinansuje fabryki w Elblągu i Wrocławiu
W Bielsku-Białej powstał zaawansowany zakład General Electric
Alstom ukarany grzywną 772 mln USD
GE chce zwiększyć wydajność przemysłu - udostępni internetową platformę Predix
Brytyjczycy oskarżają Alstom o korupcję
Siemens i Mitsubishi przeznaczą 7 mld euro na zakup Alstomu
Również Siemens zgłasza chęć przejęcia Alstomu
General Electric zamierza kupić Alstom
ABB przejmie dział silników pierścieniowych Alstoma

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów