Oferta General Electric została uznana za najkorzystniejszą mimo, że propozycja Siemensa i Mitsubishi Heavy Industries pod koniec ubiegłego tygodnia została podniesiona o 1,2 mld euro - do łącznie 8,4 mld euro. Ostatecznie Siemens chciał przejąć 100% udziałów dywizji Alstomu odpowiedzialnej za turbiny gazowe za kwotę 4,3 mld euro - wcześniej 3,9 mld. Firma Mitsubishi zaoferowała 3,9 mld euro (wcześniej 3,1 mld) za 40% udziałów w oddziale energetyki jądrowej i turbin parowych, a także po 40% (wcześniej po 20%) udziałów w oddziałach elektrowni wodnych i sieci przesyłowych.
Początkowo francuski rząd nie był skłonny do przyjęcia oferty GE, czyli wykupienia za 12,35 mld euro energetycznej części Alstomu w całości. Zdanie zmieniono po dokonaniu przez Amerykanów modyfikacji swojej propozycji.
W ramach zmodyfikowanej oferty koncern General Electric zadeklarował utworzenie we Francji w ciągu trzech lat 1000 nowych miejsc pracy oraz, że nowe francusko-amerykańskie spółki będą miały siedziby główne we Francji. Ponadto Alstom kupi od GE za około 600 mln euro biznes zajmujący się sygnalizacją kolejową. Będzie to element rozszerzenia współpracy w zakresie transportu kolejowego w USA. Technologie związane z turbinami Alstomu dla elektrowni atomowych pozostaną w posiadaniu spółki specjalnego przeznaczenia, która w całości będzie kontrolowana przez rząd francuski.
Na polski rynek firma General Electric weszła w 1992 r. i znajduje się wśród największych amerykańskich inwestorów i eksporterów. Obecnie GE zatrudnia w Polsce 10 tys. pracowników. Z kolei Alstom zatrudnia w naszym kraju około 3,2 tys. pracowników. Najważniejsze zakłady firmy znajdują się w Elblągu, Wrocławiu i Chorzowie.
źródło: Alstom, WNP