Airbus Helicopters zainwestuje w Radomiu w fabrykę komponentów do śmigłowców

Francuski koncern zadecydował o wybudowaniu w Radomiu fabryki wirników i przekładni do swoich helikopterów. W przypadku wygrania przetargu na śmigłowce dla polskiego wojska, produkowane będą tam komponenty również do tych maszyn. W Radomiu Airbus współpracuje z Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym, gdzie śmigłowcowe części zostały zaprojektowane. Radomska fabryka Airbusa zatrudnić ma co najmniej 250 osób. Dodatkowo u kooperantów powstać ma od 300 do 500 nowych miejsc pracy.

Posłuchaj
00:00

Airbus rozpoczął działalność w Polsce w 2001 r. W Warszawie, Mielcu i w Łodzi zatrudnia obecnie przeszło 900 osób. Inwestycja w Radomiu jest niezależna od wyniku przetargu na wielozadaniowe śmigłowce. Harmonogram prac oraz dokładna lokalizacja nowego zakładu będą znane we wrześniu.

Jeżeli Francuzi uzyskają śmigłowcowy kontrakt, Airbus Helicopters (dawniej Eurocopter Group) deklaruje utworzenie w Łodzi linii pełnego montażu śmigłowca Caracal. Współpraca odbywać się będzie na zasadach joint venture z zakładami WZL-1, przy czym Airbus przekaże polskim zakładom lotniczym kompetencje i technologie w zakresie obsługi, napraw i remontów śmigłowców. Ponadto Turbomeca - spółka Grupy Safran - przekaże łódzkim zakładom technologie niezbędne do budowy w Dęblinie linii montażu końcowego silników Makila 2A do śmigłowców Caracal. Powstałoby tam również centrum obsługi tych silników.

Planowane przez Airbusa inwestycje w Łodzi i Dęblinie mogą w kolejnych latach spowodować utworzenie około 1000 nowych miejsc pracy. Według analiz, razem z przedsięwzięciem radomskim ma się to przyczynić do zatrudnienia 2000 pracowników w polskich firmach współpracujących.

źródło: radom.gazeta.pl, Airbus Helicopters

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Rynek ciężkiego sprzętu budowlanego
Aktualności
Zautomatyzowany transport materiałów w intralogistyce – Bosch Rexroth i K.Hartwall łączą siły
Aktualności
Nowy rozdział w OMRON: specjalistyczny zespół od robotyki dla lepszej obsługi klientów
Aktualności
Bosch Rexroth patrzy w przyszłość z optymizmem po trudnym roku finansowym 2024
Aktualności
ABB planuje wydzielenie działu robotyki jako samodzielnej spółki
Roboty
Universal Robots i Mobile Industrial Robots zaprezentują nowe rozwiązania AI dla przemysłu podczas Automate 2025
Powiązane treści
Nadchodzi zeroemisyjne lotnictwo - Siemens i Airbus upowszechnią elektryczne silniki dla samolotów
Eurocopter uruchomi w Łodzi produkcję śmigłowców
Umowa Faro i Airbusa
Airbus angażuje się w program wspierania start-upów
Rolls-Royce kupuje od Siemensa biznes samolotów elektrycznych

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów