Impact’17, czyli cyfrowa transformacja
| Gospodarka ArtykułyPrzez dwa dni na przełomie maja i czerwca Kraków pełnił rolę europejskiej stolicy innowacji - w mieście odbywał się kongres impact'17, który zgromadził ponad pięć tysięcy uczestników, w tym 300 mówców z kilkudziesięciu krajów. Wspólnie zastanawiano się nad szansami i zagrożeniami związanymi z cyfryzacją oraz "ekonomią 4.0". Dyskusje w ramach impact’17 podzielone były na kilkanaście ścieżek tematycznych.
Podczas kongresu poruszano zagadnienia takie, jak: mobility, science to business, fintech&e-commerce, energy&resources, techcity, entrepreneurship oraz - co dla naszej branży najważniejsze - Industry 4.0. Uczestnicy mieli do wyboru również kilka formatów networkingowych, możliwość poznania najlepszych startupów z naszego regionu Europy oraz odbycia indywidualnych spotkań z mentorami i inwestorami.
Przemysł 4.0
Otwierając impact’17 Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, zapowiedział nowy etap w drodze do Przemysłu 4.0. W kraju powstanie Polska Platforma Przemysłu 4.0, której celem działalności jest integracja szeregu działań związanych z cyfrową transformacją przemysłu oraz wspieranie rodzimych firm produkcyjnych.
Z kolei Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów, w trakcie otwarcia kongresu podkreślał, że Industry 4.0 to nie perpetuum mobile, a fala niosąca zarówno szanse, jak i zagrożenia. O przemówieniu tym oraz planach związanych z powstaniem Polskiej Platformy Przemysłu 4.0 piszemy w odrębnym artykule.
Sieci 5G
W trakcie kongresu padło także szereg deklaracji i zapowiedzi wydarzeń, które w kolejnych latach mają zapewnić polskiej gospodarce intensywny rozwój, w tym wdrożenie sieci 5G. O planach tych w ramach ścieżki digital state mówił Tim Höttges, Prezes Deutsche Telekom. Podczas wystąpienia podkreślił, że udane wdrożenie 5G wymaga silnej współpracy, uczciwej konkurencji i mniejszej liczby regulacji. Zasugerował również, że można rozważyć przekazanie części funduszy z programu Cyfrowa Polska na nową sieć. - Chciałbym zaproponować partnerstwo cyfrowe między władzami Polski a Deutsche Telekom. Partnerstwo wspierałoby ambitną mapę drogową dla 5G, tzn. miasto podłączone do 5G do końca 2020 roku - powiedział w swoim wystąpieniu.
Digital Poland
Drugi dzień impact’17 rozpoczął się inauguracją działalności fundacji Digital Poland, która ma działać na rzecz rozwoju gospodarki cyfrowej w Polsce. Założycielami fundacji jest 6 spółek: Dirlango, Ghelamco, MCI Capital, Onet-RAS Polska, Polpharma oraz T-Mobile Polska.
Digital in Poland będzie skupiała firmy, samorządy i ośrodki akademickie, jej celem jest wsparcie budowy pełnego systemu niezbędnego do rozwoju cyfrowych innowacji oraz projektów w tych obszarach, gdzie nasz kraj może być globalnie konkurencyjnym. - Chcemy aby Polska w pełni wykorzystała możliwość, jakie daje cyfrowa transformacja i umocniła swoją pozycję w globalnym ekosystemie przedsiębiorczości i innowacji - powiedział Aleksander Kutela, prezes fundacji.
Przedsiębiorczość
W trakcie impact’17 Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju, podsumowała również pierwszy rok działania programu Start in Poland, którego ogłoszenie odbyło się rok temu w ramach impact’16. Obejmuje on szereg inicjatyw rządu adresowanych do start-upów lokalizujących swój biznes w Polsce, tworząc warunki do wpierania ich działalności na każdym etapie rozwoju. - U progu odsłony czwartej rewolucji przemysłowej protagonistami rozwoju są właśnie duże przedsiębiorstwa i małe start-upy. Chcemy aby oferta instrumentów wsparcia innowacji pozwoliła wdrażać bardzo pożądany rodzaj współpracy w gospodarce, czyli kooperację dużych firm z małymi - mówiła Jadwiga Emilewicz.
Warto dodać, że wieczorem pierwszego dnia kongresu na scenie głównej miało miejsce wydarzenie start4export, które otworzyła premier Beata Szydło. Przed międzynarodowym jury zaprezentowały się najlepsze zgłoszone start-upy. Celem sesji było zachęcenie i pokazanie możliwości ekspansji zagranicznej młodych, innowacyjnych firm z Polski i regionu.