Firma ABB oddała do użytku połączenie energetyczne DolWin2

| Gospodarka Artykuły

DolWin2 to łącze między morskimi elektrowniami wiatrowymi a siecią holendersko-niemieckiego operatora TenneT. Jest trzecim - po BorWin1 i DolWin1 - morskim połączeniem energetycznym zrealizowanym przez ABB dla TenneT w niemieckiej części Morza Północnego. ABB była odpowiedzialna za projekt, dostawę, instalację i uruchomienie kompaktowych morskich i lądowych stacji przekształtnikowych, a także podmorskich i podziemnych systemów kablowych.

Firma ABB oddała do użytku połączenie energetyczne DolWin2

Projekt DolWin2 realizowany jest w ramach niemieckiego planu "Energiewende", który zakłada, że do 2030 roku 15 GW energii pochodzić będzie z morskich elektrowni wiatrowych.

Łącze o mocy 916 MW wykorzystuje opartą na przekształtniku VSC technologię HVDC Light firmy ABB. Na platformie zlokalizowanej około 45 km od brzegu wybudowano stację przekształtnikową 320 kV, która może połączyć trzy morskie farmy wiatrowe z siecią elektroenergetyczną w Niemczech.

20 lat temu firma ABB jako pierwsza wprowadziła technologię HVDC Light opartą na rozwiązaniu VSC. Spośród 25 instalacji VSC HVDC uruchomionych w różnych częściach świata, ABB zrealizowała 19, stając się liderem w tym obszarze.

źródło: ABB

Zobacz również